Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Články oštítkované jako ‘olomouc’

Mrazivé čarování v Olomouci na nový rok 2017.

Mrazivé čarování 1.ledna roku 2017 v Olomouci bylo to, co mě dalo na vědomí, že musím po silvestrovské noci něco udělat s lenivým tělem, a proto jsem taky hned po ránu vyrazil do ulic města Olomouce, abych se pokusil zachytit tu krásu, kterou mráz přes noc vytvořil v parku ve Smetanových sadech a na arcibiskupském náměstí, či v parku na nábřeží Přemyslovců. Nádherné to pak bylo i na řece Moravě za Černovírem a u Klášterního Hradiska v Černovíře.

DSC_6509_63806 mráz v Olomouci Smetanových sadech DSC_6518_63815 mráz v Olomouci Smetanových sadech

DSC_6566_63861 na nábřeží Přemyslovců DSC_6576_63871 klášterní hradisko v Olomouci - Černovíře

Jen pár dní na to pak zamrzly vody jezera Poděbrady a bylo tam na parkovišti více aut než v létě, kdy se sem chodí koupat teplých letních dnech. Od té doby se to vše krásné vypařilo a město je pod trvalým smogem a není potřeba do ulici ani chodit. Jen přibylo posypového materiálu a tak tu bude zase spousta prachu a špíny, která svým prachem zahalí vše pěkně, barevné, co tu ještě zbylo.

Tak tady je jen něco co asi stálo za to zvěčnit :

Fotky z ulic a parků ve městě Olomouci na Nový rok 2017 :

Rozárium v Olomouci je otevřené pro veřejnost – červen 2016.

Rozárium v Olomouci je otevřené pro veřejnost – červen 2016.

Zastupitelům města Olomouce se zase podařilo udělat něco dobrého pro olomoucké obyvatele i návštěvníky města. Na začátku června roku 2016 byla veřejnosti představena nová investice do olomouckého rozária. Byla hotová již dříve, ale až rozkvetlé růže v červnu tomuto místu, této nové investici, dávají cílovou krásu, pohodu a skvělou relaxaci. V neděli jsem tam byl poprvé a brouzdaliště – naprojektované vodní plochy, byla plná děcek. Růže byly v plném květu a já neměl fotoaparát sebou. Takže až nyní, kdy je v týdnu volno pro pozorování a focení bez velkého počtu lidí, jsem toto místo navštívil a fotil.

dsc_5883_53763 Olomouc - botanická zahrada dsc_5904_53784 Olomouc - rozárium - pohled na kostel sv.Michala

A nechodil jsme jenom po tomto rozáriu. Ono je totiž přístupné už z Bezručových sadů přes lávku pod Michalským výpadem, který je hned za rohem vily Primavesi. A právě odtud jsou krásné pohledy na chrám sv.Michala s jeho typickými třemi kopulemi. To vstupujete do botanické zahrady, která byla otevřena bezplatně pro veřejnost. Na vstupech z obou stran jsou pokladny, ale neprodávají vstupenky, ale nabízí turistické informace, občerstvení a suvenýry.

dsc_5948_53828 Olomouc - rozárium - vstup do rozária dsc_5906_53786 Olomouc - rozárium Čti více…

Focení leknínů na jezeře Poděbrady u Olomouce – září 2015.

Focení leknínů na jezeře Poděbrady u Olomouce – září 2015.

Letošní léto bylo požehnané na dny spojené s koupáním. A tak jsem byl vícekrát si užít štěrkového jezera Poděbrady u Olomouce.
Základní informaci naleznete na :
www.tourism.olomouc.eu/leisure-time/sports-activities/bathing-pools/detail=86/cs
Bylo to spojeno nejen s podvečerním koupáním, ale také jsme to vícekrát spojili s ježděním na paddleboardu. Zjistili jsme, že je to tu zajímavější než na jezeře v Nákle. A to proto, že jízdou podél břehů, zejména pak v místech, kde již rákos znemožnil přístup pro koupání začíná volně zarůstat a že se tu objevily i krásné plochy porostlé lekníny. No a tak jsem objevil, že nejkrásnější focení bude, když v odpoledním slunci vidíte ze vzpřímeného postoje na prkně přes čistou vodu až na dno, odkud vyrůstá květ leknínu a vše je krásně prozářeno slunečním svitem.
Protože jsem si ještě netroufl vzít si na cestu fotoaparát na krk, tak jsem se domluvili s mladými na tom, že do míst s lekníny se připluje na prkně, pak ze břehu jim bude předán fotoaparát a kde to půjde budou přidržováni při focení detailů. Ale podzimní čas, a bylo to až nyní 20.září 2015 přinesl krásné ale větrné počasí, ale už ne zase tak velké vedro, i když voda se dala využít i k poslednímu letošnímu koupání.

sam_5955_44275 hlavní pomůcka při focení - byl to pddleboard sam_5858_44179 metoda focení ve dvou protože byl vítr a velké vlny

Den před tím jsem si udělal průzkum břehů a pak se šlo na to. Výsledek je povzbuzující a příště se nám to snad i podaří v lepším provedení a v jiných časech při jiném zajímavém osvětlení.

dsc_5924_44328 focení detailů na jezeře při ranním slunci dsc_5966_44369 focení detailů na jezeře při ranním slunci

dscn8147_44090 krása květů leknínů v průzračné vodě jezera Poděbrady dscn8160_44102 krása květů leknínů v průzračné vodě jezera Poděbrady, tady jsou růžové květy Čti více…

Židovská Olomouc v souvislostech dnešní doby – září 2015.

Židovská Olomouc v souvislostech dnešní doby – září 2015.

Nedávno se mi dostal do rukou v informačním centru prospekt s tématem Židovská Olomouc, kde je stručný popis historie, ale i plánek, kde všude je možné vidět něco, co po významných židovských rodinách v městě Olomouci bylo zachováno a co lze na vlastní oči i vidět.
A tak jsem za slunečních dnů vyrazil a vše podle plánku z prospektu objel a nafotil, abych jen tak pro sebe a možná i pro ty, co by to mohlo zajímat, nafotil a doplnil odkazy na odborné informace. Na tomto webovém odkazu www.tourism.olomouc.eu/sights/jewish-monuments/cs najdete oficiální informace. Ale plánek a významné vily a stavby už tam neuvidíte a nedohledáte.

dsc_5526_43879 židovská brána ve dvoře Konviktu na Universitní ulici č.1-3 dsc_5541_43893 dům u Zlaté štiky ve Ztracené ulici, kde bydlel Gustav Mahler

O činnosti židovské obce se pak něco dá dovědět na webu www.kehila-olomouc.cz/rs/historie/synagoga/ . A právě tady jsem našel odkaz na velmi alespoň pro mne zajímavý odkaz kde je uvedena vizualizace bývalé olomoucké synagogy.

dsc_5561_43910 pamětní deska na Synagogu na nám.Jana Palacha 03_sm3 v prosinci roku 1989 je ale symbolicky odnesly nafouknuté balonky Čti více…

Výlet do souvislostí s vodou v Olomouci – září 2015.

Výlet do souvislostí s vodou v Olomouci – září 2015.

V Olomouci se opět otevřely památky, a protože jsme ještě neviděli jednu skrytou a technickou památku v našem městě, a protože ona je dobře dostupná po cyklostezkách ve městě a okolí, měli jsme dobrý plán pro návštěvu parní vodárny v Olomouci – Černovíře.
Cestou jsem zjistili, že ve městě se stále staví a je pořád k dispozici jakýsi ten cíl ke zhlédnutí. Proto jsme to vzali přes Chválkovice, kde vzniká další obchodní centrum na místě bývalé fabriky na opracování dřeva.
Vlastní prohlídka byla komentovaná, a tak jsem si mohl v hlavně srovnat informace o tom, jak se u nás dříve hospodařilo a přemýšlelo, co vše přineslo myšlení na válku spojené s budováním opevnění a fortů kolem tehdejší Olomouce. Ale také jsem si já a asi i ostatní návštěvníci uvědomili, jak se dříve umělo fortelně a kvalitně pracovat, neboť tak krásné zařízení na čerpání pitné vody pro tehdejší pevnostní město je stále v provozuschopném stavu a vše, co je z jiného kovu než železa a litiny, se leskne a třpytí.

dsc_5643_43838 parní vodárna z roku 1889 v Olomouci - Černovíře dsc_5650_43844 strojní vybavení parní vodárny

Parní vodárna byla uvedena po šesti měsících výstavby do provozu v roce 1889. Za ten krátký čas se zbudoval výtlačný vodovod v délce asi 6 km do tehdejšího vodojemu na Tabulovém vrchu, kousek od místa, kde dnes stojí obytný dům s mohutným vodojemem nad jeho byty. Tehdy bylo nalezeno místo pro vykopání vydatné studny hluboké 9 m o průměru větším jak 2 m, která je v této lokalitě ještě stále zdrojem kvalitní pitné vody. Jen došlo v šedesátých letech minulého století k přepojení na novou úpravnu pitné vody.
A co víc, k parní vodárně byla zbudována železniční vlečka na dopravu uhlí a od vodojemu nad tehdejším městem byl zřízen nový vodovodní řad. Když pak po výkladu o historii této praní vodárny bylo toto mohutné čerpadlo, o výkonu 30 litrů za sekundu spuštěno, bylo radost pohledět, jak dokonalý a klidný chod už tehdy byl realizován. A stačí jen namazat a udržovat. Aby toto bylo zajištěno, byly nad strojovnou zřízeny tři byty pro dva strojníky a jednoho lesního správce, kteří museli být stále k dispozici. Ve strojovně jsou totiž dvě stejná čerpadla a vždy jedno bylo odstaveno a udržováno a to druhé nepřetržitě čerpalo vodu do vodární nádrže asi 6 km od vodárny nad Olomoucí, odkud pak voda tekla samovolně do nově pořizovaných kohoutků olomouckých obyvatel. Tady jsou detaily o historii www.smv.cz/o-spolecnosti/historie/
Opouštěli jsme historii a daly se za poznáním budoucnosti řeky Moravy, tekoucí středem Olomouce.
V Olomouci totiž jezdí OLOLOĎ, tedy lodička s kapitánem, který Vám vždy něco poví o okolí, kudy loď s cestující veřejností jede. Pojedete od mostu na ulici Kosmonautů až za Hradisko a zpět. www.plavbyolomouc.cz/foto/

dsc_5700_43767 posádka budoucích vodáků či námořníků ? dsc_5735_43797 tak toto místo za tři roky bude vypadat úplně jinak Čti více…

Sady a parky ve městě Olomouci.

Sady a parky ve městě Olomouci.

Město Olomouc se dostává do podvědomí turistů nejen Českých, ale stále více tady přibývá těch ze světa. Město Olomouc má krásné webové stránky, kde se o těchto sadech dovíte mnohem více a také se dočtete o jejich historii. Proto nemohu kopírovat texty o historii, jen uvádím tento odkaz : tourism.olomouc.eu/leisure-time/olomouc-parks/bezrucovy-sady/cs
Protože v tomto městě žiji, občas si je projdu či projedu po cyklostezkách a pak fotím vždy to co se mi líbí, protože náhodou bylo krásné světlo, či sady si oddechují od náporu návštěvníků po květinové výstavě, které se tu každoročně konají. A protože sady či parkové úpravy jsou skutečně krásné, rozhodl jsem se vytvořit takovou malou kolekci a nabídnout je jako lahůdku pro ty, co do města hodlají někdy zavítat. Sady historicky vznikly za hradbami města. Málo významné jsou Čechovy sady, přes lávku pro pěší přejdete na tramvajovou dopravou do Smetanových sadů, kde stojí výstavní pavilon a konají se zde výstavy květin FLORA Olomouc.

dsc_0441_42906 hudební altán a restaurace Flora ve Smetanových sadech dsc_0169_42856 květinové záhony ve Smetanových sadech

Pak přejdete kolem staré tržnice do Bezručových sadů, které skutečně leží pod bývalými hradbami a jsou to ty nejkrásnější místa v Olomouci.

dsc_0447_42909 pod hradbami v Bezručových sadech dsc_0458_42920 pod hradbami v Bezručových sadech Čti více…

První červnové volno a proto cesta za zábavou do Šternberka a Olomouce rok 2015.

První červnové volno a proto cesta za zábavou
do Šternberka a Olomouce rok 2015.

Konečně je tu ohlášené pěkné počasí na sobotu a neděli, první v měsíci červnu roku 2015. Na internetových stránkách je nahlášena spousta akcí a je těžké si vybrat co bude zajímavější. A protože ježdění na elektro kole po nových cyklostezkách je hodně příjemné pro bolavá kolena, je navržen a schválen výlet z Olomouce do Šternberka po cyklostezce, která vede kolem železniční trati. Cíl, město Šternberk je pak vybrán proto, že tady probíhají závody do vrchu slavné pod názvem Ecce homo Šternberk. Cestou do Šternberka míjíme jednu občerstvovací stanici v Hlušovicích protože po ránu je ještě zavřeno a není ještě ta pravá chuť na občerstvení. Ve městě Šternberk je pak znát, že se tady něco děje. Jak se blížíme k centru je slyšet pouťový hluk, protože na náměstí je už v běhu kolotoč a nějaké ty zábavy a představení pro dítka. Ale na konci náměstí je pak už poznat, že tu ten slavný závod do vrchu skutečně je a bude. Ve stínu domů a stromů stojí v řadě vyšperkovaní mazlíčci, které si musím obejít prohlédnout ze všech stran a samozřejmě i nafotit, protože takovou parádu zase dlouho nespatřím.

dsc_1725_39986 ano to je úchylka, ale krásná dsc_1722_39984 tak takhle čisto ve svém autíčku ani nemohu mít

Ale za rohem už se občas ozve silný rachot závodního stroje a tak máme potřebu si posedět a nechat ta hlučící autíčka projet kolem nás. Byl čas, kdy ta nejlépe umístěná hospoda při silnici po které najíždí každý stroj na startovní čáru, mají ještě volná místa a usedáme a dáváme si chlazený půllitr zlatavého moku. Kolem nás to vždycky zahučí v úzké uličce a pak kolem nás profrčí nějaký ten závodní stroj, kde řidiče není skoro vidět.

dsc_1733_39994 kousek od studny si poseděli a autíčko kolem jeli dsc_1752_40013 jedno krásnější než druhé, byly tréninkové jízdy Čti více…

Pohledy na Olomouc z letícího balonu. Jaro 2015.

Na podzim roku 2014 jsem se s letem v balonu setkal poprvé jako fotící svědek. Letos v dubnu jsem letěl i já sám osobně na hradem Bouzov směrem na Vranovou Lhotu a byl jsem symbolicky i s manželkou pasován na barona z Vranové Lhoty. No a hned po tomto letu jsem objevil něco hodně zajímavého a rozhodl jsem se o to podělit se všemi, kdo se sem tem podívá na mé webové stránky.
Olomouc je již několikrát vyzdvihované město s historií a začíná se zde objevovat i větší počet turistů se zahraničí. Ale oni nemají tu možnost si vše prožít a vyzkoušet na vlastní kůži, takže i jim by odkazy v tomto článku mohli být užitečné.
Také jsem objevil to, že lety balonem se provádí jak v ranních hodinách tak v podvečer a počasí je někdy dobré až úžasné, ale jindy zamlžené a s oparem. takže to co jsem objevil na facebooku pod odkazem www.facebook.com/JaroBalony.cz je moc a moc zajímavé a tak jsem si z toho pro svou radost i radost jiných sestavil vlastní soubor převzatých fotek. Vždy ty, při jejichž focení vyšlo osvětlení a ten správný a zajímavý záběr.

06_sm6 fotomapa s popisem k dané pevnosti 07_sm7 a tak to pak vidíte, když balon náhodou nad pevností letí

Pak už to jen dalo hodně práce nějak to setřídit, aby to bylo více přehledné. určitě pak na některých fotkách poznáte podle stínu, že se letělo ráno či navečer. Když pořizování fotek na facebooku vydrží, snad se podaří tuto sbírku časem oživit a aktualizovat.
Ale napadlo mě ještě něco jiného.
Olomouc je městem vojenských pevností a této zálibě se věnuje hodně neziskových organizací, které jsou vlastníky jednotlivých pevností, které ve velmi zbýdačeném stavu v nové době koupili a postupně je zvelebují. Proto nejen čest jejich úsilí, ale musím jim i popřát úspěchy v jejich podnikání a zvelebování.
Připravil jsem takový první soubor fotek, kde kombinuji snímky z digitální fotomapy s popisem a vkládám mezi ně fotky pořízené při letu balonem. Nyní už jen doufám, že se podaří tuto sbírku postupně doplnit a rozšířit tak, aby se podařilo uskutečnit přelety nad všemi již přístupnými forty, které jsou rozesety kolem města Olomouce.

71 Dolní náměstí a v pozadí Horní nálěstí 31 Morava po protipovodňových úpravách v lokalitě Nové sady

Dokonce se mi podařilo objevit i jeden odkaz, kde je zpracována aktivní cyklomapa s vyznačením cest, které vás k jednotlivým fortům přivedou. Na webu www.cisarska-pevnost.eu pak dokonce najdete všechny dosud zpracované informace o jednotlivých fortech, ale také objevíte i jiné odkazující weby jako je www.pevnostolomouc.cz , www.pevnost-radikov.cz , www.drakk.eu . Jsou tu však i jiné už opravené a využívané pevnosti, které zatím nemají svoje webové stránky, či nejsou zcela zprovozněny, ale to se snad změní, budu to sledovat.
Vzhledem k tomu, že jsem téměř všechny fotky získal z dostupných webových stránek, můžete se na ně také podívat na již zmíněných odkazech i vy.
Své dřívější články o Olomouci, jako je informace či vzpomínka na toto město plné historie najdete na těchto odkazech :

www.cestotipy.cz/2014/dny-evropskeho-dedictvi-v-olomouci-%E2%80%93-zari-2014/
www.cestotipy.cz/2014/let-balonem-nad-olomouci-dne-5-zari-2014/
www.cestotipy.cz/2014/6785/
www.cestotipy.cz/2014/noc-kostelu-23-kvetna-roku-2014-v-olomouci/
www.cestotipy.cz/2013/mesto-olomouc-s-kasnami-a-pohodou-i-u-vodnich-ploch-kolem-mesta/
www.cestotipy.cz/2011/olomouc/

Ale pod vyhledávacím heslem „Olomouc“ najdete i jiné články, které se týkají i olomouckého okolí, jako je jezero Poděbrady s krásným přírodním koupáním.

Jen vojenské pevnosti z pohledu na fotomapu a skutečný přelet

Fotografováno město přeletem balonu na městem Olomoucí

Olomouc – Flora 2015 – 24. až 26. dubna

Olomouc – Flora 2015 – 24. až 26. dubna

Každým rokem se ve městě Olomouci pořádá jarní výstava květin. Letos to bylo ale poprvé v rekonstruovaném hlavním pavilonu a nelze jinak, než se pochlubit tím, co bylo letos na této jarní výstavě bylo předvedeno.
V hlavním pavilonu bylo čím se chlubit, protože aranžmá bylo zcela originální a vše bylo předvedeno v barvách Mexika.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA expozice v pavilonu "A" v mexickém stylu SAMSUNG DIGITAL CAMERA expozice v pavilonu "A" v mexickém stylu

Povídání o tom si lze dohledat na webových stránkách
www.olomouc.cz/fotogalerie2013.php?uname=Zacala-Jarni-Flora-vydali-jsme-se-na-prohlidku-813
nebo na webu www.olomouc.eu/aktualni-informace/aktuality/17716
Ale tady je má, či spíše naše rodinná vzpomínka na to, jak jsme viděli výstavu a taky den po té, když už byl všude kolem klid a začalo se jen uklízet a ranní slunce a rosa udělaly to krásné aranžmá na hlavní aleji Smetanových sadů.
Dovolil jsem si ale také pro komplexnost vzpomínky použít krásných záběrů redaktora, který zveřejnil své fotky na portálu www.olomouc.cz .

dsc_0148_38295 Smetanovy sady - den po té v hlavní aleji dsc_0103_38255 Smetanovy sady - den po té v hlavní aleji

dsc_0117_38269 Smetanovy sady - den po té v hlavní aleji dsc_0135_38285 Smetanovy sady - den po té v hlavní aleji Čti více…

Jezero Poděbrady u Olomouce 23.dubna 2015 a paddleboarding.

Jezero Poděbrady u Olomouce 23.dubna 2015.

Tento den už bude navždy dnem památným. Tento den jsem poprvé stál na prkně nazvaném paddleboarding, tento den to prkna tu bylo poprvé spatřeno místními rybáři, kteří jediný sledovali mé prvotní nezkušené a asi odvážné počínání, zcela zákonitě doprovázené nenadálými pády do chladné dubnové vody jezera.
Toto jezero se tímto okamžikem stává mým jezerem k odpočinku v každém ročním období.
V zimě, když je sníh, tak si na něm připadám jako na jezeře Weissensee u Hermagoru v Rakousku, kde se na něm bruslí a jezdí po dráze i 33 km dlouhé. Tady to je jen asi 3 km, ale nemusíte nikam jezdit. Od roku 2009, ale nikdy už nebylo tak jako tehdy, že by byl silný led a dostatek sněhu.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA a nebo si zabruslit, to byl rok 2009 SAMSUNG DIGITAL CAMERA a nebo si zabruslit, to byl rok 2009

Ale je tu krásně i když jen v únoru pořádně zamrzne, to pak můžete pozorovat, jak se chovají labutě na této zamrzlé hladině a jak se jim i vám bude líbit ten klid a pohoda při procházce kolem jezera.

dsc_0125_37676 ale tolik sněhu už pak nebylo, jen ta hladina zamrzla dsc_1089_39411 ale taky mohutný starý kmen

Naposledy jsem vzpomínal na podzimní čas u jezera, kdy se dá pozorovat západ slunce nad krajinou v prosinci, kdy prostě ten rok vůbec nemrzlo.

dsc_7873_37697 a zase si užíváte té krásy při západu slunce dsc_7910_37709 krása přírody, která se neopakuje Čti více…

?>