

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.
01 – Polsko – Sopoty a jeho okolí
Končí letní teploty, ale my jsme od 27.srpna do 03.září a lázeňském pobytu u moře v polských Sopotech. Bylo to objednáno už někdy počátkem roku a já vycházel z toho, že u Baltu je teplejší voda až na konci léta, protože se lépe prohřeje. Jeli jsme ale do hotelu Sopotorium – SPA, což slibovalo i možnost být léčen v solankové vodě i kdyby pršelo, protože hotel měl vlastní wellnes sestávající z plaveckého bazénu, Jakuzzi bazén, saunového světa s finskou saunou a parní saunou s velmi příjemnou vůní lesa a dokonce v ceně pobytu byla i možnost vanové koupele a masáží. Samozřejmě ne za účelem vyléčení, ale za účelem ochutnávky, co všechno lze na tomto hotelu se 4* zažít.
hotel z druhé strany ulice, když se jde k moři
bazény v suterénu hotelu se solankovou vodou
No a jaká tedy byla skutečnost ? První 4 dny modrá obloha s krásnými mraky, teplo a voda v moři byla ještě i koupání, měla kolem 23 st.C a to až do konce našeho pobytu. Až od 1.září se zvedl vítr, moře mělo vlny, hlídání pláží a občerstvovací stánky byly odstraněny a zábava tak byla jen v procházkách a poznávání všeho v okolí.
po 5 minutách jsme u Baltu
končí den u Baltu dne 28.08.2022
Sopoty samotné nabízejí procházky lesními cestami až do místa, které má Lesní Operu, tedy amfiteátr pro 5200 diváků, kde se pořádalo slavné festivaly písní v 70 letech a kdy se proslavila Helena Vondráčková, Karel Got a či Maria Gobitová. Na chodníku slávy, který se vede z ulice jsou obrazy těch nejslavnějších Polských zpěváků.
vedlejší vstup do Opery
vede sem chodník slávy Čti více…
02 – Polsko – Gdaňsko – na výletě s průvodcem
Cestovka už má své zkušenosti a tak věděla, že hned další den po příjezdu je neděle a personál na Medical Center a SPA nebude a tak jsme jeli s průvodkyní a autobusem cestovky do Gaňska. Výlet nás stál 12 eur, placeno předem v autobuse při přesunu do Polska. To dávám na vědomí proto, že za stejnou cenu se nabízel i výlet do Gdyně, což se nám jevilo jako zbytečné, když by jsme náhodou věděli jak to udělat podle svých možností vlakem či místním autobusem. No čas ukáže co v tomto případě bude. Výlet historickou lodí jsme ale už neobjednávali, protože 65 PLN se nám jevil jako mírně drahý.
Vystoupilo se za vlakovým nádražím a šlo se na Dlouhou ulici, kde je typická zástavba pro starý Gdaňsk v německém prostředí, protože zde obchodovali především Němci.
Zlatá brána jako vstup do města
předvedl se nám i okrašlovací spolek
Dlouhá ulice začíná stavbou věznice, kde jsme obdrželi základní výklad o historii města, který ale lze dohledat na webu wikipedie. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Gda%C5%88sk ).
ale před sebou máme ještě kousek ke kanálu
ohlédnutí za tím co jsme prošli po Dlouhé ulici
Byla neděle a my se tady objevili právě v čase, kdy nějaký okrašlovací spolek měl procházku v dobových kostýmech, což hodně zpestřilo tento náš výlet. Bylo co fotit.
Došli jsme ke kanálu, kde stála ona historická loď, tedy její kopie s dieslovým motorem a většina nasedla a jela někam. My sledovali ten cvrkot na vodě i na nábřeží.
no máme co fotit
no máme co fotit Čti více…
03 – Polsko – Gdaňsk odpoledne ve Starém městě
Byl všední den pátek a my se vydali na výlet vlakem. tady pozor, lístek na SKM se musí označit už v podchodu, což jsme zapomněli, protože na tabuli odjezdů byl odjezd našeho vlaku za 3 minuty. Až jsme seděli ve vlaku, označovače ve vozech už nebylo.
pozor musí se orazit lístek u ž v podchodu
pozor musí se orazit lístek u ž v podchodu
Tedy velký problém. Že chodí revizoři už víme, protože jsme vlakem už jeli a hned po nástupu nás prověřili, byli statní a řádně rozeznatelní. No naštěstí nepřišli a my vystoupili na stanici Gdaňsk Glowny.
Šli jsme podle „mapy.cz“ směr kostel sv.Brigity. Kolem nás se ´valily a hrčely kufry, jako by bylo stěhování národů. Vše se valilo jedním směrem, protože před výstupem z nádraží nebyl k dispozici podchod a tak vše jelo a šlo na vzdálený přechod.
No a nám se tak zadařilo vidět mnohem více a byli jsme s touto prohlídko unešeni. Válka to tu celé poničila, ale ono to povstalo z popela. Fotíli jsme a kochali se tou nádherou. Byli jsme v části zvané Staré město.
a pak jdeme ke kostelu sv. Kateřiny
stavby u náhonu
Kolem nás cihlové domy nezvyklých tvarů. Vstoupili jsme do kostela sv.Kateřiny, kde je něco opravené a něco jen holé zdi bez omítek, ale z červených pálených cihel. K tomu doplňky zachráněného inventáře. Dojem zcela nový a plný povznášející hodnoty.
interiér je částečně bez omítek, rekonstrukce stále probíhá
bylo to tu moc zajímavé Čti více…
04 – Polsko – Gdyně a lodní výlet i na Hel
Byla středa a téměř všichni ze zájezdu jeli na zaplacený výlet do Gdyně. Jen my dva s manželkou jsme měli plán a ten jsme realizovali. Byl založen na náhodě a protože andělíčci tu nade mnou už dlouho nebyli, asi se přišli podívat a pomoci.
Ráno po snídani jsme v 8:44 hodin vyjeli autobusem číslo 143 na nádraží PKP v Sopotech. Za 10 minut nám jel vlak do Gdyně. Bylo 10:00 hodin a my stáli na místě, které dělá Gdyni městem, co stojí za to i uvidět. Samotné město za války lehlo popelem a vše je tu jen nové a žádná historie tu není k vidění.
stojíme před nádražím PKP i SKM
auta stojí na červenou u tržnice v Gdyni
To co stojí za vidění je totiž obrovské molo, kde stojí tři musejní lodě, které lze prohlédnout.
a pak už jsme v přístavu a můžeme jít na prohlídku zajímavých lodí
a pak už jsme v přístavu a můžeme jít na prohlídku zajímavých lodí
Ale jezdí tu i vyhlídková loď, která Vás povozí kolem jednotlivých doků z tohoto obrovského přístavu, kde jsou mola na paliva, pro osobní dopravu, vojenská mola, mola na kontejnery pak zase suché doky, kde se opravují lodě na suchu podle patentu, který vymyslel Polák. Jedete kolem brány do světa, což je místo 150 m široké, kterým vyplouvají velké lodní náklady skutečně do celého světa.
bylo to zajímavé a po celou dobu jízdy s výkladem
jen taková malá lodička přistavená na úklid Čti více…
Tentokrát na lázeňském pobytu v Moravských Toplicích na severu Slovinska.
Na přesun autobusem to nebylo až tak daleko. Jelo se od hranic ze Slovenskem v Rusovcích přes Rajku a Masonmagyarvaros, stále po dálniční komunikaci až do Szombathely.
Ze Szombathely po téměř nové silnici číslo 86 do Redicse na Maďarském území. Potom po území Slovinska z Lendavy přes Dobrovnik, do Moravských Toplic, kde stojí jeden z hotelů Therme Vivat a tam jsme se „flákali“ od 25.7. do 31.7.
webové stránky : https://www.mlk-tours.cz/slovinsko-moravske-toplice
Tedy jsme si léčili své klouny a bolavá záda ztuhlá stářím.
před hotelem Vivat
interiér chodeb v hotelu
komplex léčebných procedur na I.N.P.
komplex léčebných procedur na I.N.P.
bazény s masážemi v hale hotelu
venkovní bazény s léčivou vodou plaveský bazén 27 st.C, délka 50 m Čti více…
Byli jsme si v Mariánských lázních zavzpomínat – září 2020.
První den s delegátem cestovky MLK tours.
Jen tak úvodem, kdo tuhle úvodní část vynechá nic se neděje, ale jsou to naše vzpomínky a k těm to vzpomínání na dobré a špatné patří.
Poprvé to byl rok 1974 či rok 1975, kdy jsme v Mariánských lázních byli poprvé. Pak jsme tu byli se synky na zimní rekreaci a to si už nepamatujeme, kdy to bylo, ale hoši tehdy proti přesunům ze svahu na hotel hodně protestovali. Potom jsme v roce 1995 oslavovali i příchod nového roku v tehdejším rekreačním zařízení Panoráma, kde měli České dráhy rehabilitační zařízení pro své zaměstnance, zejména strojvůdce. Potom jsme sem přijeli s přáteli v roce 2008.
No a tak bylo i tentokrát na co vzpomínat a byl zde i čas si ty poznané změny nějak setřídit.
Ale to je nic proti nalezenému odkazu :
https://cs.wikisource.org/wiki/Mari%C3%A1nsk%C3%A9_L%C3%A1zn%C4%9B_%E2%80%93_Perla_sv%C4%9Btov%C3%BDch_l%C3%A1zn%C3%AD
Tady se vzpomíná na historii lázní a jejich vznik.
No a pak jsem ještě objevil dostupný odkaz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mari%C3%A1nsk%C3%A9_L%C3%A1zn%C4%9B
popisující vývoj Mariánský lázních.
Ale nyní už jen o tom jaký byl důvod se sem do lázní opět podívat.
U cestovní kanceláře MLK-tours , web https://www.mlk-tours.cz/marianske-lazne jsme si v listopadu roku 2019 objednali několik zájezdů, protože jsme s touto cestovkou byli velice spokojeni při pobytu na ostrově Vis v Chorvatsku. Nicméně v březnu roku 2020 se to kvůli koronaviru jaksi začalo měnit a bylo po plánech. Z pobytu ve Slovinsku sešlo, a dostali jsme náhradou podzimní Zalakaros v Maďarsku, to ale na poslední chvíli také padlo a tak aby jsme zachránili sebe i cestovku, vzali jsme poslední možnou nabídku Mariánské lázně.
Za odměnu jsme měli od 20.9. do 26.9. krásné počasí a kromě procházek po lázních a vycházek do okolí také nějakou tu lázeňskou kůru, která nám ošetřila „bolístky“ způsobené těmi výlety.
No a kdo by chtěl vědět více o místě našeho pobytu, zde je odkaz na hotel Monty v Mariánských lázních.
https://www.montymarienbad.com/#utm_source=mapy.cz&utm_medium=ppd&utm_campaign=firmy.cz-12971437
Bylo by toho k prezentaci ve fotodokumentaci hodně, ale omezím se jen na tři vycházky, které nám doporučil velmi sympatický delegát cestovky.
Přijeli jsme na hotel v odpoledních hodinách v neděli 20.září. Hned jsem šel na obhlídku hotelu, protože to je můj zvyk a velká zvědavost.
hotel Monty u hlavního vstupu
hotel Monty od přístupové komunikace
Potom jsme obdrželi lístečky s časem nástupní lékařské prohlídky a paní doktorka nám po krátkém rozhovoru o našich zdravotních problémech přidělila rozpis procedur s tím, že hned v pondělí to bylo dáno předem, protože tyhle první procedury neuškodí našemu zdraví.
Všichni je měli rozepsány tak, aby jsme pak mohli v pondělí v 15 hodin vyrazit s průvodcem na procházku do lázní. Při té procházce jsme se mnohé dozvěděli a mohli jsme si plánovat kam příště vyrazíme sami.
při procházce s delegátem sestupujeme přes Ruskou ulici do centra lázní
při procházce s delegátem sestupujeme přes Ruskou ulici do centra lázní
náhrada po zlikvidovaných lázeňských domech na okraji sadů V.S.
u zpívající fontány
V 17 hodin jsme s teplým lázeňským oplatkem stáli u Zpívající fontány a vyslechli jsme si skladbu E.Toselliho – Serenáda Op.6. Pak už všichni spěchají na hotel a na večeři.
Další popsané snímky z této poznávací procházky jsou v přiložené fotodokumentaci.
Výlety do okolí Mariánských lázní.
V úterý byly procedury už rozepsány na celý pobyt a to úterý pak na celé dopoledne a tak jsme mohli vyrazit až po 13 hodině. Bylo slunečné a teplé počasí a my byli zvědaví jak to vypadá na té drážní zotavovně, která kdysi měla název Panorama. Tu nejrychlejší přístupovou cestu jsme znali a tak jme hned za Novými lázněmi našli schodiště se žlutou turistickou značkou a byl zde i drobně psaný a už hodně vybledlý nápis Panorama. A taky to bylo jediné místo, kde tento název existuje. Lesní cestou poničenou a neudržovanou jsme se dostali k objektu, který má nyní vysoké oplocení a zavřenou bránu s nápisem vstup zakázán.
u vybydleného hotelu Panorama
u vybydleného hotelu Panorama
Musel jsem to obejít, abych mohl nahlédnout odjinud, tedy od vstupu. V historickém povídání tady bylo před hotelem krásné posezení s výhledem na lázně, byla tu prý i kavárna. Při mém prvním pobytu zde tu byla výborná restaurace a na terase se odpaloval silvestrovský ohňostroj. Nyní tu je cedulka objekt je monitorován, plocha před objektem je zarostlá i náletovou dřevinou, za okny tanečního sálu jsou původní parkety, koberce a na oknech původní záclony, podotýkám že určitě z roku 1995, ne-li z dřívější doby. Z této vstupní strany to vypadá, jako by někdo chtěl objekt vylepšit před jeho, již několikerým přeprodejem, jinak se tu nedělo nic zásadního a objekt dokonale chátrá. Dokonalá ukázka hospodaření s privatizovaným státním majetkem.
Pan ministr Havlíček se může zamyslet i nad příčinou, proč strojvedoucí bourají vlaky. Tady měli ozdravné 4 týdenní pobyty s léčebnou kůrou. kde jim ji dnes někdo nabízí ?
No popošli jsme k rekonstruované rozhledně. Jako celek dobré, ale ten nepořádek okolo, výhledy pro velké stromy okolo rozhledny, takže výhled omezený.
pod rozhlednou Hamelika
nad lyžařským svahem
No a nakonec nekvalitní stavební práce, které by schopný stavař ani nemohl udělat. Na vrcholu je opravený ochoz bílou nepálenou cihlou, ale oplechování žádné, takže už je mnoho cihel ulomených a bude hůř. Někdo zapomněl na to, že prší a někdy i padá sníh, který na nepálené cihle taky někdy odtaje.
Pak jsme zavzpomínali na svah, kde naši synkové i lyžovali a pak už jsme na konci vycházky u Krakonoše. Za tu dobu je to tu hodně jinak. Starý památný Krakonoš, i když je evidován jako kulturní památka, už není Krakonoš. Jeho jméno nese zcela nový hotel, tedy postavený tak v osmdesátých letech. Ten původní dlouho chátral a jednou jej hlídal divoký pes vlčák, který rozuměl jen svému pánovi, a tak uměl asi i rusky. Tehdy na mě vyjel, když jsem k hotelu vystoupal po svahu od dolní stanice lanovky.
to byl hotel Krakonoš
to byl hotel Krakonoš Čti více…
Čtvrteční výlet do Karlových Varů – 24.září 2020.
Byl čtvrtek a cestovka nám za úplatu zajistila výlet do Karlových Varů. Odjíždělo se ve 12 hodin. Ve Varech u Dolního nádraží jsme byli po 13 hodině. Nové Dolní nádraží je postaveno jako dopravní terminál a slovo nové, už tak novou stavbu a hlavně jeho okolí nepřipomíná. Cizinec si asi udělá zkreslené závěry.
Nový dopravní terminál, ale jako nové to tu nevypadalo
autobus zaparkoval u vlakového nádraží Karlovy Vary - dolní
Protože je doba koronavirová, lázeňská promenáda není přeplněná i když bylo krásné počasí. Procházku po kolonádě vylepšil výklad delegáta. Probíhá zde rekonstrukce Mlýnské a Vřídelní kolonády. Jinak vše kolem řeky Teplé je tak jak jsme to poznali v roce 2008.
Thermal hotel, kde se pořádá každoročně filmový festival
tržní kolonáda pod zámeckou věží
Jen malá poznámka, tehdy náš přítel hledal v novinovém stánku nějaké české noviny a protože moc nezná číst v azbuce, nic nekoupil. Nyní tady žádný novinový stánek ani není, tak se mění doba.
místo novinových stánků jen "cucátka" Čti více…
Poznání ostrova Vis v Chorvatsku – září 2019.
Vis (řecky Issa, italsky Lissa) je chorvatský ostrov v Jaderském moři. Náleží k Splitsko-dalmatské župě a nachází se asi 17 km na jihozápad od ostrova Brač a 44 km jižně od pevninského pobřeží Chorvatska.
Na ostrově jsou dvě města a podle průvodkyně tu trvale žije kolem 6000 obyvatel a mají jen jednu základní školu, protože ostrov se vylidňuje.
My bydleli v hotelu Issa v městečku Vis. Bylo to pro nás zadostiučinění po tom, co se nám stalo ke konci června. Jeli jsme si tedy i konečně odpočinout.
vjíždíme do zátoky na ostrově Vis na molo městečka Vis
vjíždíme do zátoky na ostrově Vis na molo městečka Vis
Ale my a odpočívat, to asi neumíme a tak když nám delegátka cestovky nabídla výlet lodí kolem ostrova a pak výlet centrální částí s tím, že konec výletu bude spojen s degustací vín ve sklepě taxikáře, nedalo se odolat a hned druhý den jsme šli vyměnit na poštu kuny za eura. Za 100 eur jsem dostal 721 Kun. Jeden výlet lodí stál 190 Kun, výlet do Komiže přes centrální část ostrova s degustací byl taky za 190 Kun. No a vše ostatní šlo na nákup místního oleje a desertního vína známé značky Prošek. No a na pití pro západy slunce jsme si koupili prostřednictvím delegátky „petku“ bílého a „petku“ červeného celkem za 65 Kun. Obé ta vína dobré chuti a tak jsme si ten pobyt hodnotně vychutnali a ještě bude u čeho i vzpomínat.
V jiných dnech se nám podařilo kus městečka projít s delegátkou, která vše doplnila zajímavými informacemi o ostrově. tak nyní víme, že ostrov byl po válce zapovězen turistům a byl vojenskou zónou Jugoslavie. Teprve až po roce 1995 se otevřel turistice. Náš hotel byl dokončen v roce 1978 a nyní se má rekonstruovat, ale jídlo při snídani i večeři bylo dobré, chutné a pestré jako jinde ve světě. Na trajekt jsme dostali lístek v ceně 54 Kun od delegátky. Autobus nás dovezl kolem 9 hodiny do Splitu a pak odjel aby odpoledne nabral ty co z ostrova odjížděli.
Prvním ze zaplacených výletů bylo lodí kolem ostrova. Na výlete lodí kolem ostrova to bylo prima. Malá lodička pro asi 30 lidí byla téměř plná a my to měli i s naší delegátkou a tedy výkladem. První zastávka byla u bunkru pro ponorky.
skoro to nebylo vidět, uměly to i zatáhnout plachtou
zastavujeme a vjíždíme do hangárů pro ponorky z doby Jugoslávie
Druhé ze zastavení bylo na malé pláži, kde se točil film Mama Mia II.
vjedeme do zátoky, kde se filmoval film Mama Mia II
máme procházku s krásnými výhledy po okolí Čti více…