


Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.
Zase jednou na výletě v Polsku – začátek října 2021.
Když si zapisuji nyní vzpomínku na tento výlet, začetl jsem se zpětně do vzpomínky z roku 2012. Najdete ji na mém webu : https://www.cestotipy.cz/2012/vylet-do-polska-%e2%80%93-kveten-2012/
Najednou vidím, že začátek je jako přes kopírák. Ve čtvrtek je dána předpověď krásného počasí na sobotu dne 2.10.2021 a najdeme odkaz na cestovku BAVI z Olomouce, že pořádá ten den zájezd za záhadou zámku v polském Niemodlině a že tam spatříme Jantarovou komnatu. A protože průvodcem bude sám pan záhadolog, na webu http://www.jesen.cz/ si můžete najít vše, co pojal za záhady na území v příhraničí s Polskem.
Takže k věci, vše vyšlo, objednávka, poslední dvě volná místa a v 6.00 hodin v sobotu 2.října vyrážíme. Jelo se na Jeseník přes Červenohorské sedlo a potom směr Nisa a Niemodlin. Už ten název obce je záhadný, prostě až dosud zcela neznámý, koho by asi napadlo sem zajet ?
A protože bylo skutečně krásné počasí, vše vyšlo jak má vyjít. Záhadolog se ujal na zámku velení spolu s „bílou paní“.
Ale protože ta ještě nebyla v práci, tak jsme prošli obcí k zajímavému kostelu. Tady doslova ukecal „uklízečku“, která stírala podlahu, k tomu, jestli by naši výpravu pustila nahlédnout, když to má právě nyní tak uklizené. A najednou se z uklízečky stala paní, co znala celou historii o kostele, o jeho rekonstrukci a nových výmalbách.
jdeme do kostela v Niemodlinu
z okolí kostela v Niemodlinu
Průvodce jen překládal. Pak velké poděkování, něco do kasičky v kostele a vrátili jsme se na zámek.
nahlížíme do kostela v Niemodlinu
nahlížíme do kostela v Niemodlinu
Bílá paní už byla v pracovním oděvu, kamarádské přivítání a my si prošli zámek.
na nádvoří zámku Niemodlin
v zámecké kapli Čti více…
04 – cesta do Heraclia u města Bitola a do města Prilep.
Ráno se nasedlo do autobusu a jelo směrem na Bitolu, kde hlavní zajímavostí u tohoto města byl areál Heraclia, památka z doby řecké nadvlády, kde je zachováno velké množství mozaikových podlah a je rekonstruován amfiteátr.
nyní prohlídka Heraclia u města Bitola
nyní prohlídka Heraclia u města Bitola
nyní prohlídka Heraclia u města Bitola
nyní prohlídka Heraclia u města Bitola
Potom následovala prohlídka města se zajímavou obchodní třídou a vstup do pravoslavného kostela sv. Dimitrie. Tady nás čekalo překvapení, protože jsme se stali svědky svatebního obřadu.
u kláštera sv.Dimitrie
v klášteře sv.Dimitrie
hodinová věž v Bitole
v centru města Bitola Čti více…
05 – Po památkách ve městě Ohrid
Poslední den měl svá přísná pravidla, která se nařizují řidičům dálkových přesunů. My musíme stát na místě a až po 16 hodině vyrážíme směrem k domovu do Česka.
Takže po ránu a po snídani velitel zavelel a šlo se za památkami ve městě. Nejdříve 30 minut po promenádě, kde už bylo cítit sobotní náladu, ale na kterou padal mírný deštík. Neměl být intenzivní a měl také někdy přestat.
ranní procházka před snídaní
začátek promenády u jezera Ohrid
Plavky proto byly v baťůžku. Došlo k základnímu výkladu o historii tohoto města a pak se už šlo stále do vrchu s cílem dojít až na hrad nad městem a jezerem.
cestou do centra Ohridu
cestou do centra Ohridu
Cestou se vynechala prohlídka kostela sv.Sofie, protože nás předběhla jiná výprava, a to by nebylo to pravé ořechové. Vystoupali jsme proto až k pravoslavnému kostelíku na skalním výběžku. Byl to pravoslavný kostelík sv. Johana Kaneo.
chrám sv.J.Koena
jsme u pevnosti cara Samuila Čti více…
01 – Výlet do Českého ráje – město Jičín a hrad Trosky.
V týdnu od 9.srpna do 15.srpna bylo oznámeno krásné, teplé slunečné počasí. Tak se stalo, že jsem v pondělí 9.8. začal hledat místo pobytu a možnosti ubytování. Rozhodl jsem se pro Český ráj, ale jeden telefonát za druhým měl pro mě negativní informaci, a to že je obsazeno. Tak jsem zkusil jestli by nebyla chatka či něco podobného v campech či na tábořištích, která jsou zviditelněna na webu mapy.cz. Hned na poprvé jsem oslovil správce tábořiště Svitačka v obci Troskovice a ten mi sdělil, že chatky nevedou, ale mají snad i volné Týpí.
Věděl jsem o tom, že je to indiánský příbytek, ale dál nic. Po 20 minutách jsem měl telefon, že jedno Týpí na konci tábořiště je volné, ale budu to mít dál od sociálek. Jsou tam k dispozici 4 postele, budou potaženy povlečením, ale musím mít spacák a podhlavník. Nabídku jsem přijal a bylo vystaráno. Pokud by Vás to inspirovala, kontaktujte přes e-mail taboristesvitacka@centrum.cz nebo volejte 723 473 642. Ráno 10.srpna jsme vyrazili.
Naše první zastavení bylo v městě Jičín. bylo to zastavení spojené se vzpomínkou a obědem.
prohlížíme si město Jičín Žižkovo náměstí
Valdštejnovo náměstí
Musím konstatovat, že je viditelné to, kdy bylo město zvelebeno a nyní už je vidět čas stárnutí. Květinová výzdoba to ale vyrovnávala.
Valdštejnovo náměstí
Valdštejnské náměstí
V 15 hodin jsme dorazili na tábořiště. Bez problémů jsme našli naše Týpí na konci tábořiště a za chvíli to byl náš domov. Symbolicky jsme obsadili prostor a vyšli jsme na hrad Trosky, který byl jen 1,5 km nad tábořištěm.
Týpí v tábořišti Svitačka
jak to vypadá na tábořišti Svitačka Čti více…
02 – Středa a my vyrážíme do Skalního města.
Poprvé jsme přečkali noc v nezvyklém prostředí a můžeme dát zelenou všem, kteří se musí rozhodnout pro tak nezvyklé obydlí.
Po snídani u domečku sociálky, kde se dal dobít mobil a vařit na elektrickém vařiči, či umýt studenou vodou, ale za žeton i teplou vodou, jsme vyjeli za poznáváním Skalního města.
Zaparkovali jsme u zámku Hrubá Skála. Nejdříve jsme navštívili zámek, který dnes slouží i jako hotel.
vyhlídková věž na zámku Hrubá Skála
výhledy z vyhlídkové věže s hodinami
V ceně vstupenky byl výstup na vyhlídku a tak začal náš obdiv k tomuto Skalnímu městu.
tohle je to Adamovo lože
výhled na zámek Hrubá Skála z Mariánské vyhlídky
Podle mapy jsme pak absolvovali pěší procházku po červené značce, která vedla po vrcholu s mírným klesáním do dalšího cíle procházky, na hrad Valdštejn. Samozřejmě cestou byla zastavení na vyhlídkách, odkud byly krásné pohledy na Skalní město.
vyhlídka u lvíčka
vyhlídka u lvíčka Čti více…
03 – Čtvrtek a výlet do okolí Turnova a okolí řeky Jizery.
Byl tu už čtvrtek a máme v plánu prohlédnout, či jen poznat město Turnov, kde jsme ještě nikdy nebyli. První zastavení bylo v řeznictví, abychom si koupili špekáčky a pak večer mohli konečně i na ohýnku opékat. No k tomu se dodalo i pečivo a uzené ke snídani a šlo se na obhlídku centra.
v centru Turnova
náměstí v Turnově
Jen tak náhodou jsme objevili místo, které musím každému doporučit, i když jsme si tady nesedli a nedali „turka“. Bylo to na nás v nevhodném ranním čase. Tahle kavárna je na jinou dobu k posezení. Při prohlídce jsme si zde jako na dovolené v cizině. Nejen vyhlídka, ale architektonická pohádka ve vybavení a k tomu i stěna se živými orchidejemi. No prostě malý Český zázrak. Značku pro tuto kavárnu najdete i na mapě Turnova. Bylo to Panorama Café.
v kavárně panorama cafe
v kavárně panorama cafe
Pak jsme se vydali směrem do Vranové, kde jsme projeli téměř po celém pravém břehu Jizery. Krásné vyhlídky, ale málo míst k zastavení a kochání se tou nádherou kolem.
vyhlídky při silnici z Turnova do Vranové přes Rakousy
vyhlídky při silnici z Turnova do Vranové přes Rakousy Čti více…
Nedělní výlet na hrad Helfštýn.
Dne 8.srpna, v neděli. Ráno bylo po nočním dešti pošmourné. I tak jsem vyrazil na hrad Helfštýn, který je jen kousek od Olomouce, a to za městem Lipník nad Bečvou. Procházku tímto městem už jsem vykonal a je k dispozici informace na mém webu s tímto odkazem :
https://www.cestotipy.cz/2020/jedeme-kyselku-lazni-teplice-nad-becvou/
Samotný Helfštýn je podle popisu ve wikipedii zřícenina hradu u Týna nad Bečvou v okrese Přerov. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka ČR. V roce 2020 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce zejména hradního paláce a objevilo se nové parkoviště pod hradem.
Hrad byl založen na počátku čtrnáctého století. K jeho významnému rozšíření došlo nejpozději na přelomu čtrnáctého a patnáctého století, kdy patřil pánům z Kravař. Další rozsáhlou pozdně gotickou přestavbu prováděli Pernštejnové od poslední čtvrtiny patnáctého století. Posledním rodem, který na hradě sídlil, se stali Bruntálští z Vrbna, za nichž byl dokončen rozsáhlý renesanční palác. Na počátku třicetileté války byl hrad krátce obsazen stavovským vojskem, ale později na něm sídlila císařská posádka, která odolala dvěma obléháním. V pozdějších dobách byl hrad využíván již jen k vojenským účelům a od druhé poloviny osmnáctého století chátral. V polovině devatenáctého století proběhly první úpravy, jejichž cílem bylo zpřístupnění zříceniny návštěvníkům a pořádání kulturních akcí.
Památkové úpravy ze druhé poloviny dvacátého století narušily historický vzhled a přizpůsobily zříceninu pro potřeby každoročního setkání uměleckých kovářů Hefajston.
Výprava do Uherského Brodu a Hluk .
Proměnlivé počasí v červenci a rozpis procedur, to je jako loterie. A náhodou mi to vychází, takže čtvrteční počasí dne 15.7. se umoudřilo a po chladnějším a deštivém podvečeru předešlého dne nahradila modrá obloha a zase jen to horko. Odpolední rozpis nemá pro mě žádnou proceduru a tak jsem vyrazil do Uherského Brodu, který i když je poblíž Olomouce, tak já tam osobně nikdy nebyl. Takže jsem to vzal systematicky od vrchní části města, tedy od pozůstatku hradeb a zámku směrem dolů ke dvěma náměstím. Parkuji auto hned vedle náměstí Svobody, kde je památník Masaryka a také krásně rozkvetlý rondel.
na horní části města Uherský Brod
na horní části města Uherský Brod
Od tohoto náměstí se jde u kopce uličkou, kde je na jedné straně zámek upravený na museum J. A. Komenského a na druhé pak Dům dětí a mládeže.
museum při návratu k autu
přes silnic je domov mládeže
museum J. A. Komenského
památní J.A. Komenského před zámkem - museem Čti více…
Přes obec Podhradí až na hrad Starý Světlov a ještě i o kousek dál.
S ohledem na složité hledání volného času mezi léčebnými procedurami objevil jsem tahle, dosud neobjevená místa, dne 2.7. a potom až dne 5.7.
Nejdříve v odpoledním mezičase jsem jen zajel do obce Podhradí, která je konečnou pro autobusovou linku Luhačovice – Pozlovice – Podhradí. Malebná obec, jako nová mě uvítala přehlednými mapami o tom, co lze v této obci navštívit.
co vše lze v obci a okolí vidět a kam zajít
obecní úřad v Podhradí s hospůdkou na konci světa
A tak se i stalo a já zaparkoval u točny autobusu a prošel si vše co bylo v ten den v mých časových limitech.
Nafotil jsem si zcela novou kapli, kterou postavili a vysvětili v roce 2019.
nová kaple z roku 2019 v Podhradí
nová kaple z roku 2019 v Podhradí
Stoupaje stále do kopce jsem došel až ke studánce s minerální vodou, kterou předkové pojmenovali Sirčena, protože má při pití mírnou chuť po vejcích.
u studánky Sirčeny
u studánky Sirčeny Čti více…
Vzpomínání na poslední dny roku 2020 cestou na sv.Kopeček.
Poslední den roku 2020, který byl téměř celý poznamenán Covidem – 19, jsme se vydali na procházku po cestě, kterou jsme zatím nikdy nešli a kde jsme mohli předpokládat, že mnoho lidí nepotkáme. Bylo to mezi zahrádky nad Droždínem a pak po lesní cestě na sv.Kopeček.
No a protože v listopadu a prosinci jsme téměř už nikam nejeli, protože to, co je v okolí Olomouce už máme projeté, prošlé a poznané, tak jsem se v této poslední vzpomínce za rok 2020 raději zaměřil na přípravy vánočních svátků.
Tento rok se zakázalo popíjení teplého moku na ulici či u stánků na vánočních trzích. Vánoční trhy tak měly jen malou návštěvnost, ale vánoční stromy a výzdoba tam byla a my se na ni zajeli podívat.
Jeden den po ránu jsem nemohl dospat, a tak mě napadlo podívat se na náměstí k radnici v Olomouci, protože radnice je konečně celá opravená a je nyní nádherná. Ale to, že po sedmé hodině ranní tam nepotkám žádného človíčka, to jsem nečekal.
konečně se podařilo opravit radnici v Olomouci
odcházel jsem, když začalo před 8.00 hodinou svítat
Máme své povinnosti v Bystřici pod Hostýnem, a tak jsme zajeli i tam posoudit jak je městečko vyzdobené v tom vánočním čase. Cestou jsme odbočili na náměstí v Přerově a tak jsme v podvečer opět museli konstatovat, že i tady to je pěkné, ale bez lidí to je moc smutné.
jeli jsme také přes náměstí v Přerově
i tady bylo lidí po skorvnu Čti více…