

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.
Bukovina Tatranská – Polsko od 3.září do 7.září 2023
Opět jsme se s cestovní kanceláří MLK-tour z Frýdku Místku dostali někam, kde jsme si jen léčili bolístky seniorského těla. Toto místo je dle našeho zjištění, to nejlepší, co termální lázně mohou nabídnout a pobyt v léčivých vodách měl skutečně i léčebné účinky. Bolesti v rameni, podle doktora ortopedie, vysoký stupeň artrózy, mírně ustoupily, ale za pomoci jedné noční pilulky dokonce bolesti i přestaly.
No ale z hlediska výletů tady, na tak krátkou dobu, nebylo možné zrealizovat. Jednak proto, že se nám ani nechtělo pátrat po autobusových spojích, které tu skutečně jezdí do Bachledky, což je vyhlídka v korunách stromů a s výhledem na pohoří Tater, ale také výlet na celý den pro ty zdatnější k Mořskému plesu, odkud jsou výstupy na Rysy.
první dojem fotka po odjezdu autobusu
na pokoji v hotelu Bukovina - Polsko
Průvodce v autobusu výlet nabídl, ale nedal výklad jak to bude náročné, kolik se musí ujít k Mořskému oku, co se může cestou uvidět a kde se zastaví.
No a pak už nic. Cestovka zrušila možnost sjíždět Dunajec na pltích. Pro nezájem vidět Bachledovu dolinu, se výlet nekonal, a tak se s cestovkou uskutečnil jen výlet do nedalekého Zakopaného, kde jsme my zase kdysi už byli, ( na mém webu :
https://www.cestotipy.cz/2013/vylet-za-poznanim-mesta-zakopaneho-v-polsku/ ) a tak jsme výlet nekoupili, protože se nám jevilo, že je předražený na to, co se při účasti na odpoledním výletě nabízelo.
No a tak mi nezbývá nic jiného, jako je popis možností k léčebné terapii v teplých a léčivých vodách areálu. Vstup na celý den za 79 PLN na osobu seniora je dobrou cenou, zejména když zjistíte, co se vám všechno nabízí.
pohled na areál od parkoviště pro veřejnost
u vstupní haly do termal parku
V areálu jsou bazény rozložené na 4 podlažích.
To nejvyšší a s nejteplejší vodou je pro nás novinkou a raritou, která také nabízela zábavu. Jsou zde dva nerezové okruhy, na stěnách nápisy a šipky, dodržujte směr posunu a signal se posuňte o jednu pozici, ale kdo byl nový choval se zcela opačně, takže místo aby se zařadil do „fronty“ na okruh, tak se žene k volné trysce, ale ti co už jedou dookola a ví jak na to, se hlasitě ozvou a přinutí nováčka k tomu aby reagoval jako oni.
nad tímto bazénem bufet
a také "posunovací" bazén - na zahoukání se posune každý na další pozici s tryskami Čti více…
02 – Krkonoše termální lázně v Polsku.
Je pondělí a ráno prší, sice málo, ale prší, takže naše volba byla jasná. Jedeme do nedalekých polských termálních lázní, které leží mezi Piechowicemi a Jelenie Gorou. Městečko se jmenuje Cieplice Saskie – Zdroj. Z hlavní silnice se odbočovalo v obci Wojcieszyce.
Místní silničkou plnou zatáček a jsme u vjezdové brány do lázní. Proti nám vyjíždí auta, takže nic netušíce začínáme hledat místečko k zaparkování. Ale také vyjíždíme. Našli jsme nakonec něco u parku, kterých je tady více.
Dospěli jsme do vstupní haly narvané lidmi. Jiná pravidla před vstupem jsme jaksi zvládli, pak ještě složitější nalezení skříňky a jsme připraveni si užívat lázní. Mají tady bazény s vodou 27 st.C, a pak s 32 st.C a 36.st.C. Samozřejmě já vstoupil do té nejchladnější části areálu, dal jednu délku bazénu a už jsme hledal ten bazén teplejší.
pohled na halu termálního areálu
za oknem je vidět stále velký zájem o vstup
tady v hale byla voda kolem 25 st.C
venkovní bazén s vodou 36 st.C
Pak jsme poseděli a sledovali jak to tady běží, když těch Poláků je tolik.
k venkovnímu bazénu se dá doplout "kanálem"
pohled z výšky Čti více…
01 – Polsko – Sopoty a jeho okolí
Končí letní teploty, ale my jsme od 27.srpna do 03.září a lázeňském pobytu u moře v polských Sopotech. Bylo to objednáno už někdy počátkem roku a já vycházel z toho, že u Baltu je teplejší voda až na konci léta, protože se lépe prohřeje. Jeli jsme ale do hotelu Sopotorium – SPA, což slibovalo i možnost být léčen v solankové vodě i kdyby pršelo, protože hotel měl vlastní wellnes sestávající z plaveckého bazénu, Jakuzzi bazén, saunového světa s finskou saunou a parní saunou s velmi příjemnou vůní lesa a dokonce v ceně pobytu byla i možnost vanové koupele a masáží. Samozřejmě ne za účelem vyléčení, ale za účelem ochutnávky, co všechno lze na tomto hotelu se 4* zažít.
hotel z druhé strany ulice, když se jde k moři
bazény v suterénu hotelu se solankovou vodou
No a jaká tedy byla skutečnost ? První 4 dny modrá obloha s krásnými mraky, teplo a voda v moři byla ještě i koupání, měla kolem 23 st.C a to až do konce našeho pobytu. Až od 1.září se zvedl vítr, moře mělo vlny, hlídání pláží a občerstvovací stánky byly odstraněny a zábava tak byla jen v procházkách a poznávání všeho v okolí.
po 5 minutách jsme u Baltu
končí den u Baltu dne 28.08.2022
Sopoty samotné nabízejí procházky lesními cestami až do místa, které má Lesní Operu, tedy amfiteátr pro 5200 diváků, kde se pořádalo slavné festivaly písní v 70 letech a kdy se proslavila Helena Vondráčková, Karel Got a či Maria Gobitová. Na chodníku slávy, který se vede z ulice jsou obrazy těch nejslavnějších Polských zpěváků.
vedlejší vstup do Opery
vede sem chodník slávy Čti více…
02 – Polsko – Gdaňsko – na výletě s průvodcem
Cestovka už má své zkušenosti a tak věděla, že hned další den po příjezdu je neděle a personál na Medical Center a SPA nebude a tak jsme jeli s průvodkyní a autobusem cestovky do Gaňska. Výlet nás stál 12 eur, placeno předem v autobuse při přesunu do Polska. To dávám na vědomí proto, že za stejnou cenu se nabízel i výlet do Gdyně, což se nám jevilo jako zbytečné, když by jsme náhodou věděli jak to udělat podle svých možností vlakem či místním autobusem. No čas ukáže co v tomto případě bude. Výlet historickou lodí jsme ale už neobjednávali, protože 65 PLN se nám jevil jako mírně drahý.
Vystoupilo se za vlakovým nádražím a šlo se na Dlouhou ulici, kde je typická zástavba pro starý Gdaňsk v německém prostředí, protože zde obchodovali především Němci.
Zlatá brána jako vstup do města
předvedl se nám i okrašlovací spolek
Dlouhá ulice začíná stavbou věznice, kde jsme obdrželi základní výklad o historii města, který ale lze dohledat na webu wikipedie. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Gda%C5%88sk ).
ale před sebou máme ještě kousek ke kanálu
ohlédnutí za tím co jsme prošli po Dlouhé ulici
Byla neděle a my se tady objevili právě v čase, kdy nějaký okrašlovací spolek měl procházku v dobových kostýmech, což hodně zpestřilo tento náš výlet. Bylo co fotit.
Došli jsme ke kanálu, kde stála ona historická loď, tedy její kopie s dieslovým motorem a většina nasedla a jela někam. My sledovali ten cvrkot na vodě i na nábřeží.
no máme co fotit
no máme co fotit Čti více…
03 – Polsko – Gdaňsk odpoledne ve Starém městě
Byl všední den pátek a my se vydali na výlet vlakem. tady pozor, lístek na SKM se musí označit už v podchodu, což jsme zapomněli, protože na tabuli odjezdů byl odjezd našeho vlaku za 3 minuty. Až jsme seděli ve vlaku, označovače ve vozech už nebylo.
pozor musí se orazit lístek u ž v podchodu
pozor musí se orazit lístek u ž v podchodu
Tedy velký problém. Že chodí revizoři už víme, protože jsme vlakem už jeli a hned po nástupu nás prověřili, byli statní a řádně rozeznatelní. No naštěstí nepřišli a my vystoupili na stanici Gdaňsk Glowny.
Šli jsme podle „mapy.cz“ směr kostel sv.Brigity. Kolem nás se ´valily a hrčely kufry, jako by bylo stěhování národů. Vše se valilo jedním směrem, protože před výstupem z nádraží nebyl k dispozici podchod a tak vše jelo a šlo na vzdálený přechod.
No a nám se tak zadařilo vidět mnohem více a byli jsme s touto prohlídko unešeni. Válka to tu celé poničila, ale ono to povstalo z popela. Fotíli jsme a kochali se tou nádherou. Byli jsme v části zvané Staré město.
a pak jdeme ke kostelu sv. Kateřiny
stavby u náhonu
Kolem nás cihlové domy nezvyklých tvarů. Vstoupili jsme do kostela sv.Kateřiny, kde je něco opravené a něco jen holé zdi bez omítek, ale z červených pálených cihel. K tomu doplňky zachráněného inventáře. Dojem zcela nový a plný povznášející hodnoty.
interiér je částečně bez omítek, rekonstrukce stále probíhá
bylo to tu moc zajímavé Čti více…
04 – Polsko – Gdyně a lodní výlet i na Hel
Byla středa a téměř všichni ze zájezdu jeli na zaplacený výlet do Gdyně. Jen my dva s manželkou jsme měli plán a ten jsme realizovali. Byl založen na náhodě a protože andělíčci tu nade mnou už dlouho nebyli, asi se přišli podívat a pomoci.
Ráno po snídani jsme v 8:44 hodin vyjeli autobusem číslo 143 na nádraží PKP v Sopotech. Za 10 minut nám jel vlak do Gdyně. Bylo 10:00 hodin a my stáli na místě, které dělá Gdyni městem, co stojí za to i uvidět. Samotné město za války lehlo popelem a vše je tu jen nové a žádná historie tu není k vidění.
stojíme před nádražím PKP i SKM
auta stojí na červenou u tržnice v Gdyni
To co stojí za vidění je totiž obrovské molo, kde stojí tři musejní lodě, které lze prohlédnout.
a pak už jsme v přístavu a můžeme jít na prohlídku zajímavých lodí
a pak už jsme v přístavu a můžeme jít na prohlídku zajímavých lodí
Ale jezdí tu i vyhlídková loď, která Vás povozí kolem jednotlivých doků z tohoto obrovského přístavu, kde jsou mola na paliva, pro osobní dopravu, vojenská mola, mola na kontejnery pak zase suché doky, kde se opravují lodě na suchu podle patentu, který vymyslel Polák. Jedete kolem brány do světa, což je místo 150 m široké, kterým vyplouvají velké lodní náklady skutečně do celého světa.
bylo to zajímavé a po celou dobu jízdy s výkladem
jen taková malá lodička přistavená na úklid Čti více…
Zase jednou na výletě v Polsku – začátek října 2021.
Když si zapisuji nyní vzpomínku na tento výlet, začetl jsem se zpětně do vzpomínky z roku 2012. Najdete ji na mém webu : https://www.cestotipy.cz/2012/vylet-do-polska-%e2%80%93-kveten-2012/
Najednou vidím, že začátek je jako přes kopírák. Ve čtvrtek je dána předpověď krásného počasí na sobotu dne 2.10.2021 a najdeme odkaz na cestovku BAVI z Olomouce, že pořádá ten den zájezd za záhadou zámku v polském Niemodlině a že tam spatříme Jantarovou komnatu. A protože průvodcem bude sám pan záhadolog, na webu http://www.jesen.cz/ si můžete najít vše, co pojal za záhady na území v příhraničí s Polskem.
Takže k věci, vše vyšlo, objednávka, poslední dvě volná místa a v 6.00 hodin v sobotu 2.října vyrážíme. Jelo se na Jeseník přes Červenohorské sedlo a potom směr Nisa a Niemodlin. Už ten název obce je záhadný, prostě až dosud zcela neznámý, koho by asi napadlo sem zajet ?
A protože bylo skutečně krásné počasí, vše vyšlo jak má vyjít. Záhadolog se ujal na zámku velení spolu s „bílou paní“.
Ale protože ta ještě nebyla v práci, tak jsme prošli obcí k zajímavému kostelu. Tady doslova ukecal „uklízečku“, která stírala podlahu, k tomu, jestli by naši výpravu pustila nahlédnout, když to má právě nyní tak uklizené. A najednou se z uklízečky stala paní, co znala celou historii o kostele, o jeho rekonstrukci a nových výmalbách.
jdeme do kostela v Niemodlinu
z okolí kostela v Niemodlinu
Průvodce jen překládal. Pak velké poděkování, něco do kasičky v kostele a vrátili jsme se na zámek.
nahlížíme do kostela v Niemodlinu
nahlížíme do kostela v Niemodlinu
Bílá paní už byla v pracovním oděvu, kamarádské přivítání a my si prošli zámek.
na nádvoří zámku Niemodlin
v zámecké kapli Čti více…
01 – Průjezd Varšavou do Litvy – červenec 2019.
V prosinci jsem dostal jako dárek poukaz na poznávací zájezd do Litvy, Lotyšska a Estonska.
Měl jsem z toho radost, ale už i obavy, jak asi přežiji tak dlouhé putování. Ale když si nyní zapisuji tuto vzpomínku, tak už mám v paměti jen to, že základní přesun tam a pak poslední přesun zpět, to bylo hrozné. Jednak proto, že to bylo přes 900 km tam a 1000 km na zpáteční cestě a autobus měl mezi sedadly hodně málo místa pro nohy těch co mají více jak 180 cm na výšku. Ještě dnes máme se ženou napuchlé nohy. Ale za ten týden jsme najeli 3.700 km, nikomu se nic nestalo. Vše ostatní pak už ale bylo tak jak bylo potřeba. Celou dobu krásné počasí s teplotami nad 23 st.C, dalo se osvěžit i v baltském moři. Byli jsme jediní, kteří měli sebou plavky i po vystoupení z autobusu, ostatní to třeba ani neplánovali. Průvodce byl tak znalý dějin, že jsme se dozvěděli spoustu zajímavých souvislostí z oblasti historie Poláků, Litevců, ale i Lotyšů a Estonců. Dozvěděli jsme se spoustu informací, jak to tu bylo po roce 1989 a nebo kousek před tím, tedy něco o čem se u nás prostě nepsalo, jen se tušilo a nebo proniklo jen velmi málo kusých informací. Zájezd byl zajištěn s ubytováním ve slušných hotelích se snídaní a to vždy snídaní vydatnou a dobrou. Přes den pak bylo k snědku jen to co jsme vezli sebou no a na večeři se dalo někde pojíst v restauraci, ale mělo to své háčky, ale vydrželi jsme to a našli vždy nějaké to řešení.
Takže začátek byl hodně zajímavý. Vyjíždělo se v neděli z Olomouce v 5.15 hodin od vlakového nádraží. Ale tam jsme museli taxikem, protože na MHD se nedalo spolehnout, protože k nádraží vše přijíždělo po 5.10 hodině. No a já byl v sobotu celý den oslavovat s kamarády a tak se popíjelo a ve mě byl zbytkový alkohol.
Ale pak jsme tam byli první a autobus dojel se zpoždění od Brna, kde své putování dopravní společnost Lerch.cz putování začínala. Za oknem byla informace že se cestuje do Pobaltí a akci organizuje ČEBUS a Bohemia Fantasy. Cestou se nabírali další zájemci z Ostravska. No a pak se jelo a jelo, a to až do Varšavy. Tady byla po poledni komentovaná procházka a pak volno k návratu na místo nástupu. Dozvěděli jsme se o historii tohoto starého centra o historii Poláků a hlavně Polských židů za války.
to co tu zbylo po sovětech
náměstí kde se loučili Poláci se zemřelým po tragedii v Katyni
No ale hlavně jsme poznali i to, že Poláků je o hodně víc než nás Čechů a když je neděle, tak je jich snad ještě víc. Na fotkách se to pozná.
Varšava - náměstí před zámkem
Varšava - jde se na náměstí
Nepozná se ale to, že celé historické centrum bylo po válce postaveno jako nové a jen z ulice to připomíná historii.
Varšava- zámek
jsme na hlavním náměstí ve Varšavě Čti více…
Návštěva Broumovska – průjezd Polskem – červenec 2014.
Byla sobota a my po snídani v zeleni okolních lesů vyrazili do Polska přes přechod v Orlickém Záhoří. Chtěli jsme vidět jak to vypadá na sjezdovkách v Zielienci. Když jsme dosáhli tohoto cíle, dověděli jsme se, že kousek odtud je lázeňské městečko Duszniki Zdrój a tak jsem se mírně vrátili a prošli se lázně i město samotné.
lázně Duszniki - Zdrój
lázně Duszniki - Zdrój - za léčivé vody se tu platí
A bylo to dobré rozhodnutí. Pak jsem už jeli na Kudowu Zdrój. Krásné silnice, pořád z kopce, a pro cyklisty, kteří sem dojedou cyklobusem z Náchoda to musí být parádní a pohodová zábava. A taky jsme je cestou potkali. Samotné lázně Kudowa Zdrój jsou krásné. Nádherné praky, fontány, moc se nám tu líbilo, ale obojí lázně měli pro nás malé překvapení. Léčivé vody jsou jen za ohrádkou pod dozorem a za penízky, tedy zloté.
na promenádě v lázních Kudowa Zdrój
promenádní hala s léčivými prameny - za ohrádku jen po zaplacení Čti více…
Vzpomínka na Velikonoční putování do Klodska a v kopcích kolem Letohradu v roce 2009.
Končí nám rok 2013, je škaredé podzimní počasí a tak se dá vzpomínat a plánovat co asi bude ten další rok. A tak jsme se podíval na fotky z velikonočního putování krajem mezi Lanškrounem a Letohradem kdy jsme neodolali zajížďce do polského Klodsla a do lázní Ladek Zdroj. Byl to nápad okamžitý, ale zažít velikonoční atmosféru v polském Klodsku, to stálo za to. Naše putování začalo v Tatenicích na železniční zastávce mezi dvěma tunely. Odtud jsme pak měli první zastávku na náměstí v Lanškrouně, pak v Jablonném nad Orlicí, kde mají hodně zajímavé náměstí, kterému vévodí stará jabloň.
na náměstí v Jablonném nad Orlicí
na náměstí v Jablonném nad Orlicí
Pak už nás to zavedlo na Polska, do okresního města Klodsko. Právě tam slavili velikonoční pondělí a byl to pro nás hodně nezvyklý zážitek, protože poláci mají ten den zcela odlišné zvyky jako je tomu u nás.
v polském Klodsku
v polském Klodsku Čti více…