Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

02_projíždíme Polskem do Broumova

Návštěva Broumovska – průjezd Polskem – červenec 2014.

Byla sobota a my po snídani v zeleni okolních lesů vyrazili do Polska přes přechod v Orlickém Záhoří. Chtěli jsme vidět jak to vypadá na sjezdovkách v Zielienci. Když jsme dosáhli tohoto cíle, dověděli jsme se, že kousek odtud je lázeňské městečko Duszniki Zdrój a tak jsem se mírně vrátili a prošli se lázně i město samotné.

dsc_3913_29653 lázně Duszniki - Zdrój dsc_3924_29661 lázně Duszniki - Zdrój - za léčivé vody se tu platí

A bylo to dobré rozhodnutí. Pak jsem už jeli na Kudowu Zdrój. Krásné silnice, pořád z kopce, a pro cyklisty, kteří sem dojedou cyklobusem z Náchoda to musí být parádní a pohodová zábava. A taky jsme je cestou potkali. Samotné lázně Kudowa Zdrój jsou krásné. Nádherné praky, fontány, moc se nám tu líbilo, ale obojí lázně měli pro nás malé překvapení. Léčivé vody jsou jen za ohrádkou pod dozorem a za penízky, tedy zloté.

dsc_3952_29683 na promenádě v lázních Kudowa Zdrój dsc_3961_29691 promenádní hala s léčivými prameny - za ohrádku jen po zaplacení

A tak jsem si to tu vychutnali u zmrzlinky se šlehačkou. A bohužel i tady kopeček zmrzliny je za 3 zloté. Takže i tady nám ceny utíkají nahoru.
Po prožitku nad zmrzlinou a letáky jsme zjistili, že se máme ještě kam podívat. A tak se jelo do Malé Czermne, asi 4 km od lázní.

dsc_3977_29702 jsem u kaple v Malé Czermné dsc_3980_29705 jsem u kaple v Malé Czermné

Tady je kaple, kde je shromážděno na 170.000 koser, v kapli samotné jen 2.000 a vše ostatní je v kryptě. Jsou to kostry z doby 7- leté, Rakousko Pruské války a morové epidemie. Ale byl to zajímavý prožitek.
Tady také soužil mladý kněz, který dosáhl již svatořečení za jeho politický boj s nacisty. No pak jsme jeli do Stolových hor s bludnými kameny.

dsc_4039_29743 a jsme na bludných kamenech ve Stolových horách dsc_4074_29757 a jsme na bludných kamenech ve Stolových horách

Další propagovaná zajímavost. Něco co stálo, nejdřív výjezd autem za 20 zlotých, a pak vstup za 7 zlotých na osobu. Jede se asi tak, jako z Hvězdy na Ovčárnu srovnatelné co do délky jízdy a co do výškového výstupu. Pěšky by to byla ztráta času. Proč říkám ty ceny ? No protože projíždět dnes Polskem a nemít směněnu jejich měnu by byl občas nečekaný problém. Celou dobu od rána jen pěkně a až jsme si zaplatili vstup začalo pršet. No co naplat, máme snímky kde staré kořeny na kamenech hrají prim. Parádní místo, u nás to nikde nenajdete. Jedinou chybu to mělo, že nebylo nikde u vstupu upozornění, že nadměrné váhy a objemové rozměry neprojdou. Byla tam totiž místa, kde se pár lidí zaseklo a museli je i protlačit. My prošli i když někdy po kolenách.
No a poslední upoutávka, kterou jsme museli zrealizovat byly Wambierzyce. Je to posvátné místo a dnes už tak posvátné i proto, že tu jako nové ostatky mají krev polského papeže Jan Pavla II. O to víc to bylo poutavé, protože vedle v otevřených oknech fary zkoušeli pěvci nějaké ty písně vážné hudby, protože tady právě probíhal festival chrámové hudby.

dsc_4089_29767 a jsem ve Wambierzyce - čili Vambeřicích dsc_4101_29777 a jsem ve Wambierzyce - čili Vambeřicích

No a pak už jsme opustili Polsko a konečně dojeli přes Tlumaczów do Broumova. Zajímavostí tohoto přejezdu byla architektura a rozmístění, dříve Německých, statků kolem cesty na našem území. Jen málo který opravený, ale zase nikde v Česku to nenajdete. A dospěli jsme do Broumova. Právě skončili hasičské oslavy na náměstí. Slunce zapadalo nad domy a bylo to i s pěnou po hasičském rejdění dosti zajímavé. Navštívili jsem zahradu pod Broumovským klášterem a zjistili, že otevírací doba je v neděli až od 10.00 hodin. (Jindy to je už od 9.00)
Den byl u konce a došlo na otázku kde přespíme. Nápad byl jednoduchý vyjedeme někam do okolních hor a uvidíme.

dsc_4157_29819 a pak už jen výhledy na krajinu z Javořích hor od penzionu Zámeček dsc_4151_29815 a pak už jen výhledy na krajinu z Javořích hor od penzionu Zámeček

A tak se vyjelo do Janíčkovic, kde je konečná a vidíte Javoří hory a pod sebou Broumov a k tomu z penzionu Zámeček krásný západ slunce. A je rozhodnuto a tady se po ochutnávce piva Opat i přespí.
No kdyby jste se chtěli o dané lokalitě i něco více dozvědět, pak už i na webu www.broumovsko.cz najdete ona navštívená místa v Polsku.

No a tady jsou snímky z putování přes Polsko :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.