

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.
Sobotní dopoledne v Čechách pod Kosířem – květen 2022.
V této obci jsou místní zajímavosti, které stojí za to je uvidět, či navštívit. Je to museum kočárů, hasičské museum a zámek. Poprvé jsem zde byl v roce 2011 na otevírací jízdu kočárů. Vzpomínku lze najít na tomto webu. https://www.cestotipy.cz/2011/museum-kocaru-v-cechach-pod-kosirem/
Podruhé jsem zde byl v červenci roku 2017, když se otevřela stálá expozice pro filmy otce a syna Svěrákovi. Mezi tím jsme několikrát vystoupali na rozhlednu na Kosíři.
Pokaždé máme s výletu dobrý pocit, zejména když byl zakončen na dobrém jídle v Drahanovicích, kde u křižovatky silnice do Litovle, Prostějova a Olomouce stojí novější restaurace, kde výborně vaří. Protože internet je k nezaplacení podívejte se na tento web : https://www.hostinec-na-nove.cz/#utm_source=mapy.cz&utm_medium=ppd&utm_campaign=firmy.cz-13036178 a dohledáte i jídelníček.
Tentokráte jsme jeli jen tak se podívat do Čech pod Kosířem co je nového. No a zjistili jsme, že museum kočárů je po rekonstrukci a má nové exponáty a to ve větších prostorách než to bylo v roce 2011. Chcete-li vědět víc, pak to najdete na tomto webu:
https://www.historickekocary.cz/o-muzeu/
museum kočárů po rozsáhlé rekonstrukci v Čechách pod Kosířem
celkový pohled na museum kočárů v Čechách pod Kosířem
Do hasičského musea hned vedle musea kočárů stála už i malá fronta. V obci se dá zaparkovat jen na placených parkovištích.
Vstupné do musea na zámku bylo za 100 Kč na osobu bez slevy pro seniory, ale zámecký park má pořád stejný půvab, zejména v jarním měsíci květnu.
Protože jsme s vnuky už na prohlídce zámku byli, nemuseli jsme utrácet, ale nenechali jsme si ujít posezení na „dvorku“ abychom si nedali něco dobrého na tomto zámku.
na zámeckém "dvorku"
na prohlídce rozsáhlého zámeckého parku Čti více…
Podzimní objevení přehrady Skalička.
Už jsem si začínal myslet, že znám v okolí Olomouce kde co, ale zase jsem objevil něco, kde jsem ještě nebyl, neviděl a nevyzkoušel.
Byla neděle dne 17.10.2021 se slunečným počasím, a proto jsme naložili do auta skládací kola a nasedli a jeli směr Hranice. Slunce stálo na svém místě, když jsme projížděli kolem železničního viaduktu v Jezernici. Neodbočil jsem tady jenom já, ale najednou to vypadalo, že si viadukt hodlá prohlédnout téměř každý.
Cílem naší cesty byla ale až obec Skalička o které se dosti často mediálně mluví ohledně inudační přehrady na řece Bečvě.
Když jsme přijeli na parkoviště před místním obchodem a šli se podívat už i s rozloženými koly do parku při bývalém místním zámečku, tak už tady jsme objevili krásně opravený zámeček, který slouží jako domov důchodců.
kaple v zámeckém parku ve Skaličce
zámek ve Skaličce - domov seniorů
Travnaté plochy byly posekány, a i volně stojící kaple zářila novotou. Jen jsme zírali a nechali se ohřívat podzimním sluníčkem.
Pak už jsme nasedli na kolo a jelo se na lokalitu Kamenec, taková skutečná samota se samotářem a velkým hospodářským prostorem s krásnými kohouty, slepičkami, kozenkami a ovečkami.
hospodářství na Kamenci
lávka u Kamence přes Bečvu
Pak byla zavěšená lávka nad řekou Bečvou a pak se už jelo po asfaltované cyklostezce kolem rybníků, z nichž jeden nejblíže obci slouží i k letní rekreaci.
rekreační rybník u Hustopečí nad Bečvou
občerstvení u rekreačního rybníka v Hustopečích nad Bečvou Čti více…
Výlet do okolí Nového zámku u Litovle.
Dne 10. října byla neděle po volbách do sněmovny, kdy má po tomto datu nastat změna, jaká to bude, to se přesvědčíme až po delší době. Snad to nedopadne tak, jak se změnilo okolí tohoto zámku, který se nechází v obcí Bílá Lhota poblíž Litovle. Podle informací na webu wikipedie.cz jsem našel něco o historii ale také jsem našel i kopii staré pohlednice, kde je vidět, jak to vypadalo kdysi a já to pak tento nedělní den v říjnu roku 2021, či v květnu 2014 osobně viděl. A proto připomenu i fotky pořízené v květnu roku 2014. Jinak samostatná vzpomínka na webu : https://www.cestotipy.cz/2014/nedelni-toulky-mezi-litovli-a-mladci-a-jeste-neco-navic-%e2%80%93-2014/
před vlastním zámkem
dříve zámecké hospodářství, nyní ubytovací kapacity jezdeckého areálu - apartmány
Historie o tomto místě a tomto území praví následující :
V 2. polovině 16. století postavili Černohorští z Boskovic nevelký renesanční lovecký zámek, na jehož místě v roce 1690 byl postaven Lichtenštejny rozsáhlejší barokní zámek. Ve 30. letech 18. století byl přestavěn dle plánů A. Beduzziho a v interiérech vyzdoben nástěnnými malbami D. Meninardiho.
V letech 1761–1762 sloužil jako lazaret. V roce 1805 zámek vyhořel, ale mezi lety 1813–1820 byl opět obnoven podle plánů lichtenštejnského architekta Josefa Hardtmutha v klasicistické podobě. Zámek a park sloužil především pro pobyt v době lovů a občas též jako letní sídlo. V části byly kanceláře lesního úřadu, od konce 19. století byl zámek přeměněn na kanceláře správy úsovského panství. Administrativním potřebám Lichtenštejnů sloužil do roku 1945.
Zámek má také park v anglickém stylu vytvořený v letech 1813–1820, ve kterém jsou empírové budovy, např. Chrámek přátelství (altánek), obelisk „Komín“, rytířská síň „Rytírna“ (altán s 16 toskánskými sloupy). V době romantismu byly oblíbené dostavby a úpravy přírodních útvarů, takže do zámeckého parku v Mladči stavitel postavil Čertův most, který tvořil zděnou lávku, či bránu spojující skaliska. Anglický park zvolna přechází do volné přírody.
Já nyní nafotil i zámecký rybník a jeho okolí
u zámeckého rybníka
u zámeckého rybníka
a došel jsem po modré značce konečně i k chrámu přátelství, který byl postaven na řekou a jejím ramenem a k dnešnímu dni se z něj stala nástěnka pro ty, kteří neuznávají státní majetek a musí a musí se svými jmény zapsat do historie, že tady taky byli a že si to tu mobilem nafotili.
u Templu - chrámu přátelství
u Templu - chrámu přátelství Čti více…
Za poznáním Krnova a jeho okolí – říjen 2021.
Bylo úterý 5.října a hned po ránu venkovní teplota 14 st.C. Předpověď na celý den modrá obloha a silný vítr, který toto počasí změní k horšímu. Proto jak naložit s krásným dnem důchodců, jsme se rozhodli až po osmé hodině, a teprve v 9.00 jsme autem vyrazili tou nejkratší cestou z Olomouce do Krnova. Je to kolem 80 km, takže se to časově ještě vyplatí a můžeme navštívit i jiná místa v blízkém okolí.
Jeli jsme přímo bez zastavení až nad Krnov, na kopec Cvilín, kde je poutní kostel, křížová cesta a krásná, čerstvě opravená, rozhledna.
Když jsem vystoupili z auta, byla tady modrá obloha, a vše kolem dávalo plno nové energie. Krásné, prostě krásné místo.
za krásného počasí Cvilín a kostel Panny Marie Sedmibolestné
křížová cesta na Cvilíně
I na fotkách to umí oslovit. Vstoupili jsme do kostela, bylo otevřeno a pod dohledem, takže jsme si vše prošli a pročetli. Vše nádherně opravené.
interiér kostela Panny Marie Sedmibolestné
interiér kostela Panny Marie Sedmibolestné
Následoval jen malý přesun pod rozhlednu. těch 144 schodů se přetavilo do pouhých 39 kamenných, které jsou vedeny po vnější straně.
Ten zbytek schodů je za zavřenými dveřmi, protože od října je otevřeno jen o sobotách a nedělích a ve svátky. Potkali jsme jen pár lidí.
rozhledna na Cvilíně - v říjnu už otevírají jen v sobotu a neděli
rozhledna na Cvilíně Čti více…
Zase jednou na výletě v Polsku – začátek října 2021.
Když si zapisuji nyní vzpomínku na tento výlet, začetl jsem se zpětně do vzpomínky z roku 2012. Najdete ji na mém webu : https://www.cestotipy.cz/2012/vylet-do-polska-%e2%80%93-kveten-2012/
Najednou vidím, že začátek je jako přes kopírák. Ve čtvrtek je dána předpověď krásného počasí na sobotu dne 2.10.2021 a najdeme odkaz na cestovku BAVI z Olomouce, že pořádá ten den zájezd za záhadou zámku v polském Niemodlině a že tam spatříme Jantarovou komnatu. A protože průvodcem bude sám pan záhadolog, na webu http://www.jesen.cz/ si můžete najít vše, co pojal za záhady na území v příhraničí s Polskem.
Takže k věci, vše vyšlo, objednávka, poslední dvě volná místa a v 6.00 hodin v sobotu 2.října vyrážíme. Jelo se na Jeseník přes Červenohorské sedlo a potom směr Nisa a Niemodlin. Už ten název obce je záhadný, prostě až dosud zcela neznámý, koho by asi napadlo sem zajet ?
A protože bylo skutečně krásné počasí, vše vyšlo jak má vyjít. Záhadolog se ujal na zámku velení spolu s „bílou paní“.
Ale protože ta ještě nebyla v práci, tak jsme prošli obcí k zajímavému kostelu. Tady doslova ukecal „uklízečku“, která stírala podlahu, k tomu, jestli by naši výpravu pustila nahlédnout, když to má právě nyní tak uklizené. A najednou se z uklízečky stala paní, co znala celou historii o kostele, o jeho rekonstrukci a nových výmalbách.
jdeme do kostela v Niemodlinu
z okolí kostela v Niemodlinu
Průvodce jen překládal. Pak velké poděkování, něco do kasičky v kostele a vrátili jsme se na zámek.
nahlížíme do kostela v Niemodlinu
nahlížíme do kostela v Niemodlinu
Bílá paní už byla v pracovním oděvu, kamarádské přivítání a my si prošli zámek.
na nádvoří zámku Niemodlin
v zámecké kapli Čti více…
01 – Výlet do Českého ráje – město Jičín a hrad Trosky.
V týdnu od 9.srpna do 15.srpna bylo oznámeno krásné, teplé slunečné počasí. Tak se stalo, že jsem v pondělí 9.8. začal hledat místo pobytu a možnosti ubytování. Rozhodl jsem se pro Český ráj, ale jeden telefonát za druhým měl pro mě negativní informaci, a to že je obsazeno. Tak jsem zkusil jestli by nebyla chatka či něco podobného v campech či na tábořištích, která jsou zviditelněna na webu mapy.cz. Hned na poprvé jsem oslovil správce tábořiště Svitačka v obci Troskovice a ten mi sdělil, že chatky nevedou, ale mají snad i volné Týpí.
Věděl jsem o tom, že je to indiánský příbytek, ale dál nic. Po 20 minutách jsem měl telefon, že jedno Týpí na konci tábořiště je volné, ale budu to mít dál od sociálek. Jsou tam k dispozici 4 postele, budou potaženy povlečením, ale musím mít spacák a podhlavník. Nabídku jsem přijal a bylo vystaráno. Pokud by Vás to inspirovala, kontaktujte přes e-mail taboristesvitacka@centrum.cz nebo volejte 723 473 642. Ráno 10.srpna jsme vyrazili.
Naše první zastavení bylo v městě Jičín. bylo to zastavení spojené se vzpomínkou a obědem.
prohlížíme si město Jičín Žižkovo náměstí
Valdštejnovo náměstí
Musím konstatovat, že je viditelné to, kdy bylo město zvelebeno a nyní už je vidět čas stárnutí. Květinová výzdoba to ale vyrovnávala.
Valdštejnovo náměstí
Valdštejnské náměstí
V 15 hodin jsme dorazili na tábořiště. Bez problémů jsme našli naše Týpí na konci tábořiště a za chvíli to byl náš domov. Symbolicky jsme obsadili prostor a vyšli jsme na hrad Trosky, který byl jen 1,5 km nad tábořištěm.
Týpí v tábořišti Svitačka
jak to vypadá na tábořišti Svitačka Čti více…
02 – Středa a my vyrážíme do Skalního města.
Poprvé jsme přečkali noc v nezvyklém prostředí a můžeme dát zelenou všem, kteří se musí rozhodnout pro tak nezvyklé obydlí.
Po snídani u domečku sociálky, kde se dal dobít mobil a vařit na elektrickém vařiči, či umýt studenou vodou, ale za žeton i teplou vodou, jsme vyjeli za poznáváním Skalního města.
Zaparkovali jsme u zámku Hrubá Skála. Nejdříve jsme navštívili zámek, který dnes slouží i jako hotel.
vyhlídková věž na zámku Hrubá Skála
výhledy z vyhlídkové věže s hodinami
V ceně vstupenky byl výstup na vyhlídku a tak začal náš obdiv k tomuto Skalnímu městu.
tohle je to Adamovo lože
výhled na zámek Hrubá Skála z Mariánské vyhlídky
Podle mapy jsme pak absolvovali pěší procházku po červené značce, která vedla po vrcholu s mírným klesáním do dalšího cíle procházky, na hrad Valdštejn. Samozřejmě cestou byla zastavení na vyhlídkách, odkud byly krásné pohledy na Skalní město.
vyhlídka u lvíčka
vyhlídka u lvíčka Čti více…
04 – Pátek – rybníky pod hradem Trosky a cestou zpět do zahrad při
zámku Kuks.
Máme před sebou poslední noc v Týpí. Ráno balíme, loučíme se s velmi příjemnou správkyní tábořiště, která nás obdarovala bylinkami, které na tábořišti pěstuje. Na její doporučení míříme přes obec Troskovice s tím že už jen dáme procházku kolem rybníků poblíž výletní hospody Vidlák.
Ale v Troskovicích bylo při silnici nádherně upravené stavení a v něm museum panenek a medvídků. Takže fotíme a snažíme se proniknout, ale kvůli covidu je tady ještě zavřeno a nebyla ani uvedena otevírací doba. Ale byla to pohádka pro děti i dospělé už jen při obhlídce stavení.
u musea panenek a medvídků v Troskovicích
u musea panenek a medvídků v Troskovicích
Pak už bylo zastavení a to hned po ránu, u rybníka Krčák. Bylo to tu jako v pohádce. Na trávě kolem ještě rosa, ranním sluncem ozářené skály vystupující přímo z hladiny rybníka.
u rybníka Krčák
u rybníka Krčák
Prý tu dobře vaří, mají tu lidová jídla. Tedy v pensionu Vidlák u rybníka se stejným jménem. Bohužel po ránu bylo ještě zavřeno a bylo tady krásné podřimující místečko a taky opět tábořiště.
pension Vidlák
u rybníka Vidlák Čti více…
Vzpomínka na léčebný pobyt v Luhačovicích – červenec 2021.
Měl jsem covid a k tomu i léčení zápalu plic ve Vojenské nemocnici, a proto jsem měl oprávněný nárok na doléčení v lázních, kde se věnují léčbě podobných nemocí.
No ale dostat se k tomuto oprávněnému nároku nebylo normální a průtahy s tím spojené až podivuhodné, což je na dlouhé vzpomínání, takže se budu věnovat až dosaženému a vybojovanému pobytu v lázních a hlavně výpravami do okolí Luhačovic, což budou jednotlivé vzpomínky, protože jsem dojel do lázní autem a tak objevit Valašské Klobouky, Brumov – Bylnici či Slavičín a jiné jako Bojkovice, Uherský Brod či Hluk nebylo takovým problémem.
Hned po příjezdu dne 1.července jsem se ubytoval ve dvoulůžkovém pokoji, přesto, že jsem měl objednán, jak jsem se domníval, pokoj jednolůžkový s příplatkem. Na recepci jen základní informace, předání klíče a zapsání SPZ mého auta pro volný příjezd na parkoviště. A kdeže to mají takové služby? Je to v LLD Praha, kousek za centrem lázní ve směru na Pozlovice.
léčebný dům Praha, kde jsem pobýval 21 dní
LLD Praha a Augystiánský dům
Vstoupil jsem do zamčeného pokoje a z pohledu na druhé lůžko a pak i do skříně, bylo zřejmé, že tady nebudu sám. Nechal jsem na pokoji zavazadla a na nic nesedal a nerozbaloval v domnění, že jde o omyl a hned to šel reklamovat. Dlouho předlouho paní z recepce hledala mou objednávku a když zjistila, že nelžu, vysvětlila to opomenutím paní, která se mnou elektronicky komunikovala a opomněla to evidovat.
Po návratu na pokoj jsem tedy rozbalil malé zavazadlo a protože už byl čas oběda, šel jsem si ověřit, jak to tu chodí a jak hlavně tu bude v restauraci o mne postaráno. Ale hned jsem byl evidován, tedy odškrtnut v seznamu a po té usazen. Hned první oběd byl dobrý a dobré bylo i ostatní papání po celou dobu pobytu. Pak jsem vyšel do centra lázní, protože rozpis procedur obdržím až 2.7. po snídani.
Malebné to prostředí a bez velkého množství lidí, protože byl teprve čtvrtek. No a tak jsme si to vše prošel a fotil co bylo pěkné, ale co jsem už vícekrát také viděl. Ale prostě to člověku nedá, aby nenafotil lázeňský dům, postavený podle Jurkoviče.
vládní vyla na cestě k promenádě
vládní vyla na cestě k promenádě
Je opravena i kolonáda, kde je volně k načerpání, tak vyhledávaná, kyselka s názvem Vincentka.
v pozadí pavilon Vicentky
lázeňská promenáda po rekonstrukci - nový zdroj Vincentky Čti více…
Návštěva Bojkovic a rozhledny Doubrava u Loučky.
V roce 2018 taky v červenci jsme v Bojkovicích byli jen proto, že jsme byli zvědaví, jak může vypadat taková svatba na zámku. No a tak o zámku jsem tentokráte už něco věděl, ale když se našlo volné odpoledne po procedurách rozhodl jsme se tam zajet znovu a posoudit, jestli se něco mohlo změnit. A změnu jsem zaznamenal hned ve chvíli, kdy jsem poprvé pod sebou spatřil Bojkovice a nad nimi zámek Nový Světlov.
zámek Nový Světlov nad Bojkovicemi
zámek Nový Světlov foceno za branou dál do parku se nesmí, soukromý majetek
Jak to vypadá na zámku objevíte v odkazu na tento web :
https://www.cestotipy.cz/2018/bojkovice-luhacovice-cervenci-2018/
Nyní jsem k zámku vyjel, zaparkoval. Bylo krásné slunečné počasí a bylo 12.7. tedy pondělí. Na bráně vysel zámek, branky zamčené a všude nápisy „soukromý majetek, vstup zakázán.“
Chtěl jsem jen fotit, ale proti mě šla na cestě od zámku dvojice. Byl jsem zvědav, jak se dostanou ven. Dostali se a když jsem je chtěl napodobit, byl jsme upozorněn na to, že tam je někdo, kdo mě drsně vykáže. Ale pokud se tam hodláte podívat, pak si najdete otevírací dobu a dny prohlídek na tomto webu : https://www.zameksvetlov.cz/
kostel sv.Vavřince v Bojkovicích
interiér kostela sv. Vavřince v Bojkovicích
Takže jsme se k zámku a tak i ke krásné fotce novogotického zámku nedostal. Musím konstatovat, že zahradní úpravy dávali dojem, že se na zámku mění stav k horšímu, zahrada pustne. Otočil jsem to a jel do města.
Tady jsem mohl jen žasnout nad květinovou výsadbou a nad kostelem, postaveným na vršku nad městem Bojkovice. Zaparkoval jsem u obchodu a šel na obhlídku všeho zajímavého a pěkného, tedy i ke kostelu jsme trochu musel vystoupat.
V kostele zněl hlas z kázání. Vstoupil jsem a připravil se na focení. Kněz přerušil kázání, čekal a pak mě bez roušky vykázal. Všechny hlavy se otočili aby viděli, kdo že si to troufl vstoupit bez roušky.
hřbitov při kostele sv. Vavřince v Bojkovicích
hřbitov a v dáli pak zámek Čti více…