Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Výlet za poznáním města Zakopaného v Polsku

Výlet za poznáním města Zakopaného v Polsku.

V hodně dávné minulosti jsem toužil uvidět Tatry i z polské strany. Až nyní, když jsme pobývali v Zubeni se nám podařilo uskutečnit denní výlet do tohoto polského města pod Tatrami. Už se dalo projet přes obec Suchá Hora, když před tím jsme jeli od Zuberce na Trstěnou. Jak jsme se pak blížili Zakopanému houstl silniční provoz a objevovali se oranžové vesty výběrčích parkovného, všude kde se dalo zastavit, se hned takovýto hoch či dědula objevil. Jakmile jsme vjeli do části Koscielisko, nebylo k hnutí, Začalo se projevovat to, co je pro Polsko téměř typické, a to je že Poláků je hodně a když je to někde pěkné zajímavé, nebo je tam nedej bože významný kostel či poutní místo, je jich tam pak až moc. Takže první místo za jízdy zajímavé, kostel Matki Božej Fatimskej, byly takové davy a na zaparkování žádné místečko, jsme jen projeli. Pak se nám zadařilo kdesi, poblíž centra, poznáno podle hustého davu lidí, odbočit a objevit velké a taky ještě volné parkoviště pod rozpadajícími se dálničními mosty. Platilo se až na odjezdu a byla to pořádná láce 11 eur za tři a půl hodiny.
No ale z parkoviště jsme se pěšky dostali hned k historickému dřevěnému kostelíku se zajímavým hřbitůvkem.

DSC_0769_18886 ze Zuberce jsme si zajeli do Zakopaného, parkování kousek od starého kostelíka v centru obce, hodně složitý úkol DSC_0763_18881 a historický hřbitůvek s významnými osobnostmi kraje a Polska

Pak objevili dřevěnou větší budovu s museem stylu Zakopianskiego,

DSC_0770_18887 a pak už jen dřevěné vilky v celém Zakopaném DSC_0778_18893 musea

a po nabrání mapek a letáků vyrazili směrem ke skokanskému můstku. Když jsme narazili na obchodní žílu, bylo to k zalknutí a k navrácení, protože to nebyla příroda, to byl jen pohled na starém či nově rekonstruované dřevěné stavby typické pro toto místo, ale musel se odfiltrovat při každém pohled dav lidí, bažících po tom něco si koupit na památku. Jako oštěpek, zmrzlinu, klobouk a podobně. Na WC klíče na recepci proti 1 euru, či za kafíčko v narvané hospodě. No prostě lidský babylon. Nelze doporučit lidem, kteří měli jiné představy o tomto městě, jako třeba já. Jsem vyléčen, nevím jestli ještě příště či někdy.

Nafotil jsme tedy nějakou tu zajímavou stavbu, která byla všude kolem cesty.

DSC_0814_18915 a zase dřevěné domy DSC_0826_18923 a zase domy bohatých, dobře i hlídané

Panoramata Tater se podařilo objevit až když jsme vyrazili z parkoviště pod mosty „dálnice“, byli totiž na čtyři proudy, ale jelo se pak jen v jednom pruhu a to nad město odkud se zadařilo zastavit a chvíli si nafotit to za čím jsme vlastně jeli, panorama Tater z Polské strany.

DSC_0835_18930 a pak výhledy z horní silnice na Zakopaným DSC_0834_18929 a pak výhledy z horní silnice na Zakopaným

No a samozřejmě že cestou touto jsme jeli kolem místního termálního koupaliště, kde nebylo místečka pro zaparkování našeho autíčka. Už se nedivím, že na Slovensku je tolik Poláků v Lešeňové, či jinde, protože i když je v těchto Slovenských lázních jen narváno, je to přeci jen snesitelnější než v tom Polsku.
No stalo se, viděli jsme a máme zkušenosti, co víc dodat.
Cestou zpět jsme projeli Trstěnou a pak odbočili na Vitanovou a dojeli do obce Oravice, kde je zcela nové sportovní a relaxační centrum s lyžařskými sedačkovými lanovkami a vleky, úplně nové termální koupaliště. Kolik a kdy a jak se dovíte na webu www.meanderthermal.com.

DSC_0839_18934 takže obhlédnutí bez vstupu DSC_0836_18931 a pak už jsme na Slovensku v obci Oravice - Tvrdošín u termálních lázní

Komu se tady ceny budou zdát vysoké a venku bude pěkné počasí, tedy nebude pršet, pak hned přes mostek nad potokem, pod soutokem dalších dvou potoků, je ještě postarší venkovní plovárna s termální vodou. Detaily se dají dohledat na webu www.tvrdosin.sk .

DSC_0845_18938 ale pak otevřené koupaliště s termální vodou, kde je celodenní vstup za 5 Eur a za 0,80 Eur ro občana z Tvrdošína DSC_0847_18939 a to už sjíždíme do Zuberce

No jen jsme se podívali, protože jsme měli v naší Kolibě Josu zamluven bowling a nedostával se rozumný čas k vyzkoušení tohoto koupaliště, i když by po tom chození v Zakopaném bodlo.

Chcete-li tedy ještě po těch mých připomínkách do Zakopaného, pak ve fotogalerii, je něco navíc.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.