Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

První červnové volno a proto cesta za zábavou
do Šternberka a Olomouce rok 2015.

Konečně je tu ohlášené pěkné počasí na sobotu a neděli, první v měsíci červnu roku 2015. Na internetových stránkách je nahlášena spousta akcí a je těžké si vybrat co bude zajímavější. A protože ježdění na elektro kole po nových cyklostezkách je hodně příjemné pro bolavá kolena, je navržen a schválen výlet z Olomouce do Šternberka po cyklostezce, která vede kolem železniční trati. Cíl, město Šternberk je pak vybrán proto, že tady probíhají závody do vrchu slavné pod názvem Ecce homo Šternberk. Cestou do Šternberka míjíme jednu občerstvovací stanici v Hlušovicích protože po ránu je ještě zavřeno a není ještě ta pravá chuť na občerstvení. Ve městě Šternberk je pak znát, že se tady něco děje. Jak se blížíme k centru je slyšet pouťový hluk, protože na náměstí je už v běhu kolotoč a nějaké ty zábavy a představení pro dítka. Ale na konci náměstí je pak už poznat, že tu ten slavný závod do vrchu skutečně je a bude. Ve stínu domů a stromů stojí v řadě vyšperkovaní mazlíčci, které si musím obejít prohlédnout ze všech stran a samozřejmě i nafotit, protože takovou parádu zase dlouho nespatřím.

dsc_1725_39986 ano to je úchylka, ale krásná dsc_1722_39984 tak takhle čisto ve svém autíčku ani nemohu mít

Ale za rohem už se občas ozve silný rachot závodního stroje a tak máme potřebu si posedět a nechat ta hlučící autíčka projet kolem nás. Byl čas, kdy ta nejlépe umístěná hospoda při silnici po které najíždí každý stroj na startovní čáru, mají ještě volná místa a usedáme a dáváme si chlazený půllitr zlatavého moku. Kolem nás to vždycky zahučí v úzké uličce a pak kolem nás profrčí nějaký ten závodní stroj, kde řidiče není skoro vidět.

dsc_1733_39994 kousek od studny si poseděli a autíčko kolem jeli dsc_1752_40013 jedno krásnější než druhé, byly tréninkové jízdy

Máme dopito a jdeme i s koly tam odkud ta nádhera vyjížděla. Na parkovišti u školy a v prostorách nějakého podniku jsou všechna volná místa zastavěna stany a karavany a v nich rozložená a leštěná autíčka. Mluví se tady mnoha jazyky z nichž rozumíme jen slovenskému a polskému. Co si říkají v lehátkách rozvalení Italové, či Rakušáci či Němci to už nevíme.

dsc_1778_40039 takhle nějak si žijí Italové dsc_1779_40040 auto v rozebraném stavu

No je tu nádherná atmosféra a tak jsem rádi, že jsme právě tady naplánovali sobotní výlet. Na centrální ploše ale je taky k dispozici něco co láká i vůní grilovaných pochoutek a protože je čas oběda, usedáme ve stínu stanu a pojíme nezdravou stravu, když nákup proběhl právě včas, kdy se ještě nedělala fronta.
Když se pak v místním rozhlase ozvala výzva pro závodníky aby se dostavili na start veteránů, byli jsme právě na odchodu a tak ještě zastavení v budce TOI-TOI sedáme na naše kola a vyrážíme. Byl to počin, který nám ušetřil za vstupné, protože ti co prodávali vstupenky seděli u stolků na chodníku a náš nástup nebyli schopni zareagovat. A tak jsem se dopracovali až do stínu stromů, kde jsme zaparkovali kola a já se jal fotit atmosféru závodníků na startu.

dsc_1800_40060 pohled na startovní čáru závodu do vrchu, Ecce Homo Šternberk dsc_1813_40073 ještě dáme stín, někde se to zaseklo

V tom vedru a na přímém slunci bylo krásné to jak pomocníci vytvářeli stín pro ty co seděli za volantem a potili se ve své šťávě. Jo byl to velký závod a asi z´tu byli i velké postavy z minulosti, ale jak se kdo jmenoval, to dali o sobě tušit jen ti naši, co měli na svých autíčkách i svá jména s vlaječkou.

dsc_1816_40076 ještě dáme stín, někde se to zaseklo dsc_1818_40078 celkové pohledy na seřazené závodníky v kategorii vetránů

A stačilo, závod do vrchu byl jen pro ta auta, my se vypravili zase do Olomouce po té krásné cyklostezce. Tentokrát už Přístav Hlušovice hučel a počet občerstvovaných tu narůstal.

dsc_1822_40082 v přístavu Hlušovice při zpáteční cestě do Olomouce dsc_1824_40084 v přístavu Hlušovice při zpáteční cestě do Olomouce

V Olomouci samotné jsme prokličkovali uličkami mimo dopravní ruch až jsme se dostali do Bezručových sadů, kde to žilo replikou roku 1644.

dsc_1828_40088 v replice tábora švédských vojsk, připomínka roku 1644 dsc_1834_40094 v replice tábora švédských vojsk, připomínka roku 1644

To tehdy město Olomouc obléhali Švédové a císařská vojska měli za úkol město osvobodit. V parku proto bylo ležení vojsk a my se tak dostali téměř skutečně do té doby. Byl to krásný pocit až do chvíle, kdy se z amplionu ozval pořadatel a v 16.00 vyzval obě strany připravené k boji aby předvedli bitvu z té doby.

dsc_1856_40116 nástup bude se bojovat jako dsc_1869_40129 a byla to pak obrovská rána

Velitel kanonýrů ještě informoval dav lidí stojící těsně vedle tří kanonů, aby si zacpali uši a když zařve oheň, pak přijde pal.

A byl to rachot náramný a replika bitvy začala.

dsc_1874_40134 první výstřely dsc_1876_40136 a proto vrací výstřely

No a když bylo jasné že nebude vítěze a nebude mrtvých a raněných, mohli jsme ukončit svůj krásný výlet a přesunout se domů.

Tady jsou fotky z ECCE HOMO Šternberk – jízda do vrchu :

a pak i idylka v Bezručových sadech – Výpadu v Olomouci

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.