Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Články oštítkované jako ‘2026’

Loni, tedy v únoru 2025 jsme do Karlových Varů jeli proto, že nám to v pořadu „Naše lázně“ nabídla herečka Poláková. Letos v květnu to už byl důvod jiný. Jeli jsme vlastním autem z Olomouce až na hotel, abychom si pobyt vylepšili poznáváním okolních zajímavých míst. Jako velké překážky jsem v rámci rizik řešil cestu tam kolem Brna, kde jsou v současné době velké kolony, ale také jsem řešil otázku parkování na hotelu, protože parkovné na den stálo nad poměry měsíčního důchodu. Co jsem neřešil byla cena PHM. V Olomouci jsem ještě natankoval dne 5.května za 39,90 Kč, ale pozor, bylo to na pumpě bez obsluhy, kde jsem musel brát v potaz jak mám naplněnou nádrž. Takže jsem musel nejdříve s odvahou odklepnout 500 Kč za neznámé množství, a pak třikrát po 100 Kč. Když jsem nastartoval a na palubce se rozsvítila hodnota blízko stavu, kdy je nádrž plná byl jsem spokojen a mohl jsem den na to za dálniční známku na 10 dnů vyrazit i po dálnici. Jeli jsme na Mohelnici, pak do Svitav a Havlíčkova Brodu. U Humpolce jsme najeli na D1 a jeli až k Praze a pak už podle směrovek až do Karlových Varů. Bylo to 7 hodin, když na recepci podle digitální evidence s námi počítali a mohli jsme realizovat náš pobyt na 5 nocí. Ale i pořízení dálniční známky bylo malým dobrodružstvím pro seniora. Obchod jsem realizoval 1.května, tedy přes účet zaplatil, ale pořád jsem byl evidován jako neplatící. Navečer před odjezdem, už jsem se dle SPZ dohledal. Do té doby jsem měl pocit, že jsem naletěl podvodníkům. Známka na 10 dnů za 300 Kč se plně využila a bylo dobrým počinem si ji pořídit. Když jsem naposledy tankoval pro cestu zpět, už to stálo 43,90 Kč. Bohužel, jen přes cestu u jiné pumpy v Chebu to bylo jen 41,90 Kč.
Když jsme pak jeli zpět kolem Brna, že to jako bude jednodušší, tak kolem Brna již nikdy více. Ve směru na Prahu se táhla kolona TIRáků až po Vyškov a i osobní auta jen popojížděla.
No a v okolí Karlových Varů desetidenní známka měla zase tu výhodu, že se chvíli jelo po placeném úseku dálnice, pak po neplaceném úseku a mezi tím i po silnici první třídy se střídavě umístěnými třemi pruhy. Nebylo tedy potřeba hledat trasu po jen neplacené silnici.
Ale pro seniora tu byla i prapodivná překážka. Navigace se rozhodla se mnou nemluvit i když mapa stále ukazovala, kde se nacházím. Před tím na mne pořád měla připomínky a hlasitě mi přikazovala odbočit, či jet rovně, či odbočit na x-tém výjezdu z kruhového objezdu. Prostě záhada, kterou snad vyřeší pro budoucnost moji vnukové.
Na recepci nám bylo doporučena parkovat v okolí nemocnice mezi krásnými vilami. Ano našli se volná místa, auto nebylo ukradeno ani vykradeno, jen ta cesta od hotelu k zaparkovanému autu byla pořádně do kopce a navečer zase z kopce. Ale celkem jsem ušetřil 5 x 390 Kč. To už něco pro seniora znamenalo.
Každý den nám to vycházelo tak, že v 17:00 hodin jsme naběhli na bazén s léčivou vodou a rekreovali se 2 hodiny až do večeře. Ten pobyt v minerálce byl v ceně pobytového balíčku.

20260511_094721 20260506_154323

Teplota vody 38 st.C mezi tím ochlazení v plaveckém bazénu s teplotou 32 st.C, no prostě paráda.
Jídlo vždy skvělé, chutné a bohaté jak to jen šlo. K pití byla k dispozici studená voda, kterou jsme ochucovali šťávou z kompotů, či vymačkaným citronem č mandarinkou.
Jak jsme si to tedy přes den užívali?
Ve čtvrtek 7.května jsme se procházeli mezi pitnými prameny v Karlových Varech. Jediná studená minerálka byla z Hadího pramene výborné chuti.

20260507_105641 20260507_113606

20260507_101641 20260507_112535

Všechny ostatní prameny pak byli teplé či dokonce horké až 75 st.C. Došli jsme až k veřejnému výtahu, který nám umožnil vidět část Varů z výšky. Pak jsme se objevili na Divadelním náměstí a náhodou jsme šli těsně kolem zdi a hrkly odsuvné dveře. S odvahou jsme vstoupili do chodby a došli až k pokladně lanovky. Ta nás za 12 Kč odvezla pod hotel Imperiál.

20260507_113027 20260507_124520

Tady byl chvíli čas a my zjistili, že senior na 65 let jezdí veřejnou dopravou zdarma. No toho jsme využili a jeli linkou 13 k nemocnici. Protože jen kousek jsem měl zaparkováno auto, nasedli jsme a jeli do další části města abychom navštívili pravoslavný chrám se zlatými věžičkami. Navigace se mnou přestala mluvit, a tak jsem tu lokalitu projel vícekrát, ale do chrámu mě to nezavedlo.

Pokračovali jsme kolem Císařských lázní za město a objevili tam krásné místo pro camping. Byla to část Březová, kde byly staré hrázděné domy selského stavení a mlýna.

20260507_143449 s autem jedem až do Březové - předměstí Karlových Varů 20260507_143549 je zde objeven mlýn a camping v krásném prostředí

Jeli jsme potom zpět a po zaparkování, s bolavými nožkami na hotel Thermal, pak na bazén a pak na večeři.
Další den 8. května nebylo moc pěkné počasí, a tak jsme jeli směrem na Cheb, kde jsme se rozhodli pokochat historickým centrem. Ale dali jsme to nejdříve až do Aše, tam kam se už podruhé asi nevypravíme. Tady to bylo osvobozeno Američany a proto jiné vlajky v den svátku. Tvrdý socialismus pohraničního města se míchal s historií. Takže podivně zajímavé místo ke shlédnutí.

20260508_101721 20260508_103853

Co asi můžeme spatřit jen o kousek dál, při německé hranici?

A tak se stalo, že jsme vystupovali v obci Pomezí nad Ohří, kde jsme jen zírali, jak se to může kolem změnit ke krásnému prostředí s velkorysou novostavbou radnice.

20260508_134124 20260508_133855

Na státní svátek nebylo omezené parkování a nemuselo se ani nic platit. Na oběd nás z hospody jen proto, že nebudeme jíst vypoklonkovali a doporučili cukrárnu s kavárnou na druhé straně náměstí. Nebylo to trestem, protože bylo skvělé občerstvení, v ceně i volné WC, kopeček zmrzliny a příjemná obsluha a prostředí.

Pak už jen cesta z kopce k chrámu a v detailu prohlídka kolem vyhlášeného Chebského špalíčku.

20260508_122324 20260508_123228

20260508_122203 20260508_130632

20260508_125248 20260508_125427

Pak už jen cesta zpět do Karlových Varů. Při „léčení“ na bazéně se začalo objevovat sluníčko a dalo se předpokládat, že bude krásný den 9.května.
Ten den jsme jeli do lázní v obci Kyselka. Vyjeli jsem ale špatným směrem a do Kyselky jsem to musel potom dát přes Krásnou Hůrku. No takové malé překvapení, krásná obec s hradem na kopci a zahrádkami, kde za plotem bylo mnoho zajímavých objektů místních chalupářů.
Dorazili jsme do Kyselky a první objekt, který nám přišel do cesty a stál za procházku a focení byla vila Mottoniho. Myslel jsme, že to bude zpřístupněno za poplatek, ale plachty nad stavbou dávaly tušit, že tu utratí ještě pěkných pár peněz. Jediné, co bylo pěkné byl nefunkční umělý vodopád Mattoniho a dobrá minerální voda z místního zdroje.

20260509_103712 20260509_104331

Něco se tu stihlo opravit, něco stálo na nám již nepřístupném kopci, a to co bylo na druhém břehu bylo obslouženo jen částečně provizorním posezením s výhledem na zničenou a rozpadající se minulost. Bylo tu opravené lázeňské kino, ale bylo zavřené a jak to tu vypadalo v minulosti jsme mohli zjisti jen s vybledlých plakátů ve skřínce.

20260509_111842 20260509_112106

Na sluníčku to už pěkně hřálo a byl předpoklad, že v městě Lokti to bude parádní focení.
A taky bylo. Měli jsme štěstí, parkovali jsme hned před vstupem do historického centra. Pak jsme si prošli podhradí s rozsáhlým náměstím, a zjistili, že básník Goethe byl v této lokalitě asi v každém hotelu a na každé vyhlídce poblíž.

20260509_132058 20260509_132149

20260509_132928 20260509_133536

Podařilo se vidět město i z druhého břehu, jen hradu jsme nedobyli. Pak už jen krátká cesta po dálnici do Karlových Varů a zase na bazén, léčení bolavých zad a nohou a dobrá večeře.

20260509_135603 20260509_141735

Na den matek v neděli 10. května, a hlavně za slunečného a teplého počasí jsme vyrazili do Františkových lázní. Ve městě nebylo kde zaparkovat. Měl jsem představu, že nejdřív ze všeho cestou od vlakového nádraží uvidíme čurajícího chlapečka. Bylo to zcela opačně, a tak po hledání místa k zaparkování jsem skončil na placeném parkovišti se závorou. To ale bylo úplně na opačné straně lázeňské kolonády. Žena vysedla dříve, aby se nemusela ploužit tam a zpět. Potkali jsme se na hlavní promenádě a hned si dali po dvou kopečcích dobré zmrzliny a poseděli s tím, že ostatní se procházeli kolem nás.

20260510_104138 20260510_104613

20260510_121806 20260510_121934

20260510_112546 20260510_120114

Nakonec jsme skončili u toho zaparkovaného auta a ještě jednou si to přes vedlejší ulice s hotely objeli. Objevili jsme opravené vlakové nádraží. Z ulice zcela nové, uvnitř také vše nové, ale pokladní pro klasické odbavení nikde. Nová budova se starým kolejištěm s nízkou hranou asi marodům neprospívá. No konec remcání, v ulici pod nádražím byl pravoslavný chrám. Celý byl také opravený a museli jsme fotit. Protože jsou Františkovi lázně hned vedle Chebu, chtěl jsem se podívat na vodní nádrž Skalka na řece Ohři. Nejdříve to nešlo, jen samé zahradní domky a chatky a k vodě se nedalo dojít ani dojet. Objevili jsme tu ale hotel pro milovníky koní a milovníky jízdy na nich. Až jeden náhodný místní nám dal informaci, jak se k vodní nádrži dostat.
Museli jsme až na začátek Chebu a najednou jsme objevili překrásné odpočinkové místo nad řekou Ohři a pod městskými hradbami. Už víme, že Cheb má něco společného s loutkou Hurvínka, protož ten tu má téměř důstojné místo pod růžově rozkvetlými stromy. Takže dobrá rada pro ty co budou v Chebu poprvé, najděte si toto místo, stojí to kromě historického centra za to, zejména v květnu, kdy to tu kvete a soška Hurvínka má z toho také radost.

20260510_140134 20260510_134454

A zase přišel čas k návratu do Karlových Varů. Při pobytu v bazénu s termální vodou se začalo zatahovat a zmrzlí muži dávají o sobě pořádně vědět. Jen v těch vodách bazénů je ještě příjemně. Pak poslední večeře a poslední noc na hotelu.
Po ranní snídani dne 11. května jdu nabrat minerálku z Hadího pramene a jdu po svých pořád do kopce až k pravoslavnému chrámu Petra a Pavla.
Na recepci pak platím za dýchání lázeňského vzduchu za oba a za 5 nocí celkem 500 Kč a mohu nakládat zavazadla. Cesta parádní. Jen to sviští, sem tam jedu i více jak 130 Km/hod.
Před Brnem ale přišla pořádná bouřka. Nedalo se vybočit z řady, nebyla vidět světla vozidel za mnou. V protisměru stál, možná sem tam i popojížděl kamion, kolona se takto táhla až k nájezdu od Slavkova. I osobní auta jen popojížděla.
Ale domů jsme se vrátili už v pohodě. Nikde žádné bourání, jen pořádná únava z cesty dlouhé 6 hodin.
No a tady je i konec zážitků obyčejných seniorů z Olomouce a můj pokus o to, podělit se s vámi o pořízené fotky a zajímavosti.
No a jaké to tu je v únoru se můžete podívat na webové stránce
https//www.cestotipy.cz/2025/nas-pobyt-aktivity-okoli-hotelu-thermal-karlovych-varech/

Podívejte se tedy na to co jsme měli možnost vidět při obhlídce okolí.
Tak tohle jsou snímky z Karlových Varů.

Zajeli jsme do Chebu a pak i do Aše a Pomezí nad Ohří.

Museli jsme se podívat do bývalých lázní Kyselka a potom do Lokte.

Na závěr, kdy mělo být jen pěkně a slunečno jsem se podívali do Františkových lázní.

Zámek Rájec nad Svitavou v obci Rájec – Jestřebí
a výstava kamélií.

Podle zpráv o počasí to byl skutečně krásný a slunečný den, a tak se stalo, že jsme se po 8:00 hodině v sobotu dne 14.března vydali na takový středně zátěžový výlet s cílem navštívit výstavu kamélií v pokojích zámku či ve specializovaném skleníku pod zámkem. Na letáčku i internetu ta výstava byla otevřena od 6. do 15. března.
Na místo jsme dojeli mírnou oklikou z Olomouce přes Protivanov. Cestou jsme si uvědomili, že jsme tudy jeli naposledy někdy před 20 lety a bylo to jakoby včera. Jen silnice tu jsou nové, většinou bez výmolů, v obcích čisto a s novými zastávkami autobusů. No bylo to takové jiné a asi to i stálo za to, jet právě touto oklikou a vidět ty změny k lepšímu.

20260314_095707 zámek Rajec - Jestřebí 20260314_112748 informace ke skleníkům

Pak ale jsme měli najednou po pravé straně silnice dlouhou, cihlovou zídku od zámecké zahrady a stačilo jen odbočit a mohli jsme jít na prohlídku do zámku. Ale pozor mediální informace v této době, kdy i senioři mají přístup na internet, dělá své. U vchodu do zámku nebylo, těsně před 10:00 hodinou, kde zaparkovat. Nechal jsem ženu u vstupní brány a popojížděl jsem z kopce do obce. Místo jsem našel až téměř před skleníky. No ale pak jsem musel po svých zpět do kopce. Pak se objevil i autobus plný seniorek, a tak to vypadalo na pořádný zmatek a taky na to, že prohlídka bude méně atraktivní.
Seniorky štěbetali hlasitě, a tak jsme měli jisté, že asi budeme dlouho čekat, než nás na prohlídku pustí. Ale když jsme měli koupené vstupenky pro seniory za 180 Kč na osobu, dozvěděli jsme se, že na nás neorganizované časový limit neplatí.
Pak přišlo překvapení. Místo průvodkyně pro skupinu, tam byly průvodkyně u každého sálu. Stačilo jen popocházet a fotit bez blesku a naslouchat výkladu k historii rodu Salmů a k historii podnikání v oboru tkalcovství. Hodně zajímavé informace. O našich fabrikách se tehdy hovořilo ve světě jako o moravském manšestru.

20260314_101705 a pak se šlo celou překrásnou expozicí 20260314_101717 a pak se šlo celou překrásnou expozicí

Prohlídka končí a naše vstupenky je možné uplatnit i ve skleníku pod zámkem. Tam to bylo také dobře zorganizované a nikde se to nezaseklo, prostě stále se sunuli diváci a fotili a fotili, protože šlechtění kamélií má vliv na barevnou různorodost kamélii.

20260314_113159 kamelie v různých vyšlechtěných barvách 20260314_112409 kamelie v různých vyšlechtěných barvách

Po prohlídce byl tak akorát čas oběda. V obci kousek od skleníků jsme zašli do pensionu Na Kopečku. Vstoupili jsme hlavním vstupem. Hned se nás ujal personál a jestli máme rezervaci. My na to že nemáme, a jdeme jen na něco malého. Tak nám otevřel dveře do pivnice. Tam bylo i volno. Nebylo to tak vyšperkované, ale jídelníček byl stejný jako v hlavním sále. Jako senioři už víme, že cena polévky nám dá rychlou informaci o tom v jak drahém restaurantu se nacházíme.

20260314_115550 výborná kulajda v často navštěvovaném pensionu "Na Kopečku" 20260314_120900 po "obědě" v obci Rájec nad Svitavou

Poctivé tři druhy polévek, každá za 79 Kč, jeden rohlík za 7 Kč. No ale to další hlavní jídlo nás svou cenou odradilo, protože ani v jedné nabídce cena nezačínala jedničkou či dvojkou. Ale už jsme seděli, a nožičky a záda boleli, a tak jsme dali jen polévku kulajdu. Donesli ji v malém kastrolku s pokličkou a byla chuťově vynikající, byla výživná, a tak stačila a my zase nenabrali nadměrnou váhu.
No a po té výborné polévce přišel nápad, že bychom popojeli do Kuřimi a navštívili našeho potomka. Bylo rozhodnuto a pak už jsme jen cestou navštívili klášterní kostel v obci Vranov.

20260314_130154 klášter ve Vranově cestou do Rozdrojovic 20260314_130920 klášter ve Vranově cestou do Rozdrojovic

Popovídali jsme s rodinkou o tom, co je nového. Teď snad bychom z těch nových informací mohli nějaký ten čas zase profitovat. No prostě senioři se už musí uskromňovat, není toho zdraví, není té síly na velké výlety. Ale vše v okolí Olomouce už máme zmapované, tak jsme ten okruh ten den trochu rozšířili. Za volantem to ještě jako ročník 48 vydržím. Tak snad zase někdy příště.
Delší dobu jsem nic nevkládal, a tak během času došlo z neznámých důvodů k poškození databáze. Vše je zase opravené a volně přístupné. Vzpomínky a tipy na výlety jsou opět přístupné všem zájemcům.

A tady už jsou už jenom vybrané snímky, které byly pořízeny na zámku ve vyzdobených pokojích a ve skleníku s kaméliemi či v klášteře Vranov.

Vzpomínka na přelom roků 2025 a 2026.

Tak jak jsem dříve absolvoval novoroční výstupy na rozhledny v okolí a objevoval nová místa v okolí Olomouce či dokonce i v cizině, tak dnes už to může být jen vzpomínkou. Tělo stárne a už téměř nic nevydrží. Běh jednotlivých dnů ovlivňují naplánované termíny u doktorů a v hlavě se objevují obavy z toho jet na poznávací zájezdy, protože bychom asi ty zdravější okrádali naší pomalou chůzí či až bezmocností o jejich čas.
A tak na konci roku 2025 v prosinci už to je jen výjezd městskou dopravou na sv.Kopeček s tím, že jsme se prošli přes místní hřbitov, abychom viděli moc krásné náhrobky.

Snímek1 výhledy ze sv. Kopečka Snímek3 ambit za kostelem

Pak už jen zase postát u betléma, nahlédnout do ambitu za kostelem a posedět u předražené kávy v místní kavárně, kde mají otevřeno přes soboty a neděle.

Snímek4 kopule kostela na sv.Kopečku Snímek5 betlém v kostele na v.Kopečku

No a když musíme být na čerstvém vzduchu, tak jen když je slunečné počasí a pak to je procházka po golfovém hřišti na obcí Véska u Olomouce, kde se dá jezdit v letošní zimě na běžkách a taky na místním jezírku i zabruslit.

Snímek10 lyžování na golfovém hřišti Véska u Olomouce Snímek11 jezírko na golfovém hřišti

Ale byla tu i jedna sobota, kdy jsem zvládl za krásného počasí stát opřený o stožár šlepru a fotil jsem závodícího a šťastného vnuka na svahu v Hlubočkách, obec jen kousek od Olomouce.

Snímek7 lyžování na svahu v Hlubočkách Snímek8 lyžování na svahu v Hlubočkách

Letos tomu ty mrazy dokonale pomohly.
Také se mohlo bruslit jen kousek od domu na rybníku Hamrys. Tedy my jsme jen koukali jak ten náš vnuk to „válí“.

Snímek12 bude se na něm i bruslit Snímek13 Olomouc - bruslení na rybníku Hamrýs

No a tak se dá jen vzpomínat každý krásný den končívá nádherným západem slunce. A to je ta naše radost, víc toho už prostě nebylo a asi ani nebude.

Snímek15 výhled z golfového hřiště na věž v Radíkově Snímek16 končí další den krásným západem slunce

A tady už jsou už jenom vybrané snímky, které byly pořízeny na sv.Kopečku, na golfovém hřišti nad Véskou a na svahu v Hlubočkách. Taky z míst kde se letos bruslilo a to na rybníku Hamrys v Olomouci:

?>