Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Sady a parky ve městě Olomouci.

Sady a parky ve městě Olomouci.

Město Olomouc se dostává do podvědomí turistů nejen Českých, ale stále více tady přibývá těch ze světa. Město Olomouc má krásné webové stránky, kde se o těchto sadech dovíte mnohem více a také se dočtete o jejich historii. Proto nemohu kopírovat texty o historii, jen uvádím tento odkaz : tourism.olomouc.eu/leisure-time/olomouc-parks/bezrucovy-sady/cs
Protože v tomto městě žiji, občas si je projdu či projedu po cyklostezkách a pak fotím vždy to co se mi líbí, protože náhodou bylo krásné světlo, či sady si oddechují od náporu návštěvníků po květinové výstavě, které se tu každoročně konají. A protože sady či parkové úpravy jsou skutečně krásné, rozhodl jsem se vytvořit takovou malou kolekci a nabídnout je jako lahůdku pro ty, co do města hodlají někdy zavítat. Sady historicky vznikly za hradbami města. Málo významné jsou Čechovy sady, přes lávku pro pěší přejdete na tramvajovou dopravou do Smetanových sadů, kde stojí výstavní pavilon a konají se zde výstavy květin FLORA Olomouc.

dsc_0441_42906 hudební altán a restaurace Flora ve Smetanových sadech dsc_0169_42856 květinové záhony ve Smetanových sadech

Pak přejdete kolem staré tržnice do Bezručových sadů, které skutečně leží pod bývalými hradbami a jsou to ty nejkrásnější místa v Olomouci.

dsc_0447_42909 pod hradbami v Bezručových sadech dsc_0458_42920 pod hradbami v Bezručových sadech

Za vodním náhonem přes lávku se dostanete do Botanické zahrady, kde se můžete poučit o tom jak který keř či strom se jmenuje.

dsc_0450_42912 krásný výhled na kostel sv.Michala z botanické zahrady dsc_0454_42916 Botanická zahrada

Pro ty kdo nemůže ráno dospat, je tu typ pro procházku kolem vodního náhonu až na Přemyslovské nábřeží, kde se dostanete pod Přemyslovský palác, který je po ránu nádherně osvětlený vycházejícím sluncem.

dsc_0364_42898 park na Přemyslovském nábřeží v ranním slunci dsc_0367_42900 park na Přemyslovském nábřeží v ranním slunci

V Bezručových sadech v místech kde objevíte čtyři kamenné sochy obrů se po schodech dostanete do nově otevřené universitní zahrady, kde objevíte že takové učení mezi růžemi a vůní vavřince se dá asi hodně naučit.

dsc_0579_42922 v universitní zahradě při UP Olomouc dsc_0584_42927 v universitní zahradě při UP Olomouc

No a pak tu jsou takové perličky, tedy parkové úpravy, které objevíte, jen když o nich budete vědět. je to zase nově otevřená a zpřístupněná Konventní zahrada při vojenské nemocnici na Hradisku, což je místo, které samo o sobě je dobré v Olomouci objevit a navštívit.

dsc_5483_42974 Nově otevřená Konventní zahrada u Hradiska - vojenská nemocnice dsc_5480_42971 Nově otevřená Konventní zahrada u Hradiska - vojenská nemocnice

No a pak to je parková úprava při secesní vile Primavesi, kde je taky krásný výhled do Bezručových sadů z nadhledu, kousek opodál je studentský Konvikt a v něm volně přístupná zahrada ve dvou terasách.

dsc_5566_42996 zahrady při studentském Konviktu dsc_5559_42992 zahrada při secesní vile Primavesi nad Bezručovými sady

Takže, když už do Olomouce vyrazíte nezapomeňte, že tady jsou taky kousek za historickým centrem také krásná místa, která žijí plnohodnotným životem, kde studentské mládí prožívá to nejkrásnější období jejich svobodného života. Je tu ale taky jedna z lahůdek, která je i mě dosud utajena a je to arboretum v místě bývalé vojenské pevnosti na výpadu z Olomouce na Ostravu. Tam je vstup placený a jen někdy. Jde o soukromou záležitost obehnanou vysokým plotem.

Tady je soubor v čase pořizovaných fotek z olomouckých sadů a parků.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.