Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

04 – Hrady a opevněné kostely v Rumunsku

04 – Hrady a opevněné kostely v Rumunsku

Prvním z navštívených hradů byl hrad v Branu. Je to místo, kam jede každý turista pobývající nějaký ten čas v Rumunsku. Je tomu tak proto, že hrad proslavil román o knížeti Drákulovi spojený s upírstvím.
Museli jsme brzy ráno vstávat, abychom byli mezi prvními, jinak jsou tu dlouhé fronty. Nakonec jsme tam byli jako druhý autobus. No a pak se stalo, že nás předběhli Bulhaři, ale jejich průvodce jim před vstupem dával obsáhlý výklad a najednou jsem měl tu čest být v každé místnosti jako první a téměř sám.
DSC_4381_69327 na hradě Bran - foceno z parku pod hradem DSC_4343_69299 na hradě Bran

Tak to byla náhoda a parádní možnost k focená, které tu už zavedly do ceny. Vstupné pro seniory, je to kontrolováno, je 25 lei, ostatní 35 lei. Ale o drákulovi, že by tu kdy dlouhodobě žil nic není, jen připomínka s fotkou a rodokmenem. Spíše je to jen hrad, kde za první světové války v letních měsících tady přebývala královna Marie s dcerou a konali tu bohulibé skutky při opatrování raněných vojáků. Prohlídka byla hodně zajímavá, protože hrad má mnoho místností v různých výškách a tak procházíte mnoha schodišti a mnoha místnostmi s parádními kousky nábytku a krbů. Na tuto historii spojenou s upírstvím navázaly hoteliéři a tak v okolí je spousta nových ubytovacích kapacit.

DSC_4403_69343 okolí s kapacitou ubytování a k tomu něco navíc DSC_4410_69348 zcela moderní restaurace pod hradem

Z Branu jsme jeli do obce Harman, abychom vstoupili do opevněného evangelického kostela. Ty se svým opevněním sloužili k ukrývaní místních obyvatel, když do kraje vtrhly a loupily turecké hordy. Něco takového v našich krajích není a tak bylo co obdivovat. Místnosti byli na tomto opevněném kostele upraveny jako museum s dobovým zařízením.

DSC_4423_69351 jsme před branami opevněného evangelického kostela v obci Harman DSC_4441_69367 na nádvoří opevněného evangelického kostela

Jen se kousek popojelo a hned jsme byli v krásně upravené obci Prejmer, kde je také opevněný evangelický kostel, kde jsou zdi opevnění i 12 m vysoké. Uvnitř pak je i více místností nad sebou. zase konstatuji, něco takového se u nás nevidí. Návštěva stála za to.

DSC_4526_69451 pohled na pevnost z ulice DSC_4504_69429 na nádvoří pevnosti v Prejmeru

Další z hradů v Rumunsku je k vidění ve městě Hunedoara, ale jen tak jej nespatříte. Toto město bylo poničeno průmyslem za doby komunismu. Takže nakonec zjistíte že hrad je schovaný přímo mezi starými rozpadajícími se halami továren. No a co bylo zajímavého, že jednu z nich nezbourali ale upravili a je z ní moderní areál pro občerstvení a pořádání rodinných oslav.

DSC_5244_69474 tak to je on - Korvínův hrad DSC_5261_69491 rytířský sál na Korvínově hradě

Je tu Korvínův hrad. Na hradě sídlil Jánoš Hunaday. Je tu jen spousta místností, ale připomíná se tu doba královského vládnutí. Jedno povídání se vztahuje k vykopané studni. Ta je ve skále vykopaná dvěma zajatými turky s tím, že jakmile studnu dokončí dostanou milost. Studna byla vykopána do hloubky 28 metrů a kopali ji 14 let. mezitím ten co dal slib volnosti zemřel a jeho pozůstalá manželka je dala popravit. Turkům byla udělena možnost ještě něco naposledy udělat a tak ve studni vytesaly nápis, studnu máte ale čest jste ztratily. Je tu i připomínka toho jak se na hradě mučilo a trestalo. Focení jen po zaplacení, ale zase jaksi se to neřešilo. Senioři měli slevu.
Kromě tohoto hradu jsme ještě měli zastavení v obci Biertan, kde je opevněný Saský kostel. Bylo poledne a tak se zdařilo, vše jen obejít, jak kolem hradeb, tak i mezi hradbami, jak to vypadá v samotném kostele proto nevíme.

DSC_5117_68734 nejdříve obcházíme hradby DSC_5126_68739 věže pevnosti v Biertanu

No a poslední hrad, tedy jeho zřícenina na vrcholu bývalé sopky byla zdolána lanovkou. tedy kabinkou popojíždějící po hodně šikmé kolejnici. Ale čekali jsme na odvoz 60 minut. Měli jsme smůlu, před námi tu byl autobus s malými zpěváky z Vizovic. Výhledy po okolí města Deva byly parádní ale ve stínu 33 st.C dalo zabrat. Na vrchu mezi opravenými hradbami s novými ochozy pofukoval větřík, ale než jsme se dočkali odvozu tak z nás jen tekl pot.

DSC_5347_69564 no umí to opravit DSC_5359_69576 no a tohle je pohled zpět, pořádný kopec, bývalá sopka

Tady jsou vybrané snímky z navštívených hradů či opevněných kostelů při našem poznávacím putování po Rumunsku v červenci roku 2017.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.