Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

13_TF – Tramvají do města La laguna

Jedeme elektrickou dráhou do města La Laguna.

Máme tady 11.března, úterý a den bez auta. Na hotelu Catalonia de la Playa ale nebudeme. Po snídani jsme zjistili na recepci v 9.00 odjezd a hned v 9.10 to na čas i jelo. Za 2 eura nás to pak během necelé půlhodinky dovezlo až na centrální autobusové nádrží, které je kousek nad novou operou. Kousek i od historického centra, ale také od metra na Tenerife. A to by jsme nebyli mi, abychom to taky hned nevyzkoušeli.

dsc_0081_25509 na stanovišti autobusů v Santa Cruz dsc_0088_25514 při jízdě tramvají do La Laguny

No je to prostě krásná tramvajová souprava, moderní, tiše jedoucí stále směr do kopce do města La Laguna, které je takovým historickým a kulturním centrem ostrova, má dalekou minulost, je zde univerzita pro Kanárské ostrovy, je zde kněžské centrum a podobně. Při jízdě tramvají za 1.35 eura jsme se jen koukali na dění kolem nás. První naše zjištění bylo, že každý mladý, kdo vstoupil do tramvaje vytáhl mobil, namířil jej ke stropu, nafotil čárový hireoglif a mobil schoval. Pak jsme taky zjistili, že nemít jízdenku, tak je pokuta 400 eur. No a protože na konečné je budinek s informacemi a prodejem jízdenek, problém nebyl žádný.

dsc_0090_25516 výdej jízdenek na konečné v La Laguně dsc_0093_25517 tohle je ta pohodlná tramvaj

Lístek je tuhý s magnetickým proužkem a má mnoho variant, dali mu název Bono, koupíte si za 15 eur, ale i za více lístek a jezdíte na něj jak v tramvaji, tak i ve všech autobusech na ostrově, tedy na jízdy kamkoliv si smyslíte. Strojek v dopravním prostředku si načte potřebnou částku, zapíše ji na lístek a máte slevu ze základní ceny. Když není už dostatek prostředků na lístku, strojek svítí červeně a je problém. Jak ho řešil student, co se mu to stalo nevíme, asi jel kus na černo. Každá zastávka toho metra měla přístřešek, automat na výdej, kde platíte kartou, ale i hotovostí, vše čisté a pěkně barevné. Názvy zastávek se hlásí, jsou hodně výrazné na zastávkách a nade dveřmi jsou plánky jako u nás v metru. A tak jsme v pohodě vyjeli do kopce až do města La Laguna. Kousek od zastávky jsou informace, kdyby jste nevěděli kde to je, tak hned na zastávce je mapka a dokonale jsme se zorientovali. Je do objekt v historické budově, kde sídlí radniční úředníci a je to tam jako v roce založení, tedy v 17 století.

Paní na informacích nám dala překrásnou mapu, která je v perspektivním barevném provedení s čitelnými názvy ulic, takže při procházení městem přesně víte u které fasády domu stojíte a kde jste v které ulici. Navíc nám paní prozradila, co je na tom městě nejpěknější a vyznačila i barevně cestu kudyma by jsme měli určitě procházet. Takový servis jsme nečekali. Po třech hodinách můžeme konstatovat, že jsme vše obešli a prohlédli. Jsou zde však tři nádherné kostely, které mají ve vratech na vstupu plakát, že to je museum. Do nich jsme vždy jen nahlédli, a pak nás hlídač upozornil na to, že musíme míst lístek a kde se dá koupit. No přeci na informacích, ale musíte to vědět předem a chtít to. Kdyby jsme věděli, že na jeden lístek máme tři vstupy, asi by jsme si jej i koupili.

Protože každé naše nahlédnutí stálo za to, sice to hlavní vidět bylo, ale neviděli jsme zákulisí a detaily. No snad příště.

Ale co bylo na naší procházce nejzajímavější, bylo to, že ráno po kruté noci kdy silný vítr lomcoval dveřmi od lodžie a po probuzení byly na obloze růžově osvícené mráčky nad oceánem i nad horami za hotelem. Při přestupu mezi busem a tramvají bylo horko, ale po vystoupení v La Laguna bylo zimno a my hned navlékli svetříky a bundičky. Pak sem tam mrholilo, sem tam lilo a deštník jsme téměř jako jediní na ulici neměli a pak hned zase vylezlo slunce a pěkně nás vysušilo. Druhou radostí bylo, že za ty tři hodinky máte jakousi tu potřebu. Tak první lze bezplatně vykonat na čistém WC na autobusovém nádraží, druhou v informačním centru a další jsme nalezli veřejné WC na městské tržnici. Takže v tomto směru zase žádný problém. No a poznání na závěr, autobusové nádraží je obrovské, asi tak třikrát větší než v Havířově, co jej chtějí bourat, když do haly vstoupíte, ani nepoznáte, že jsou otevřené dveře, protože proti vám se leskne podlaha z mramoru, stropy mají konstrukci, kterou vynalezl náš inženýr Lederer, takovou prostorovou příhradovinu. Vedle haly navazuje několik pater podzemních garáží a na posledním, to je nejvyšším podlaží pak parkují autobusy. No a na střeše jsou pak jednotlivá stanoviště, označená digitálně číslem spoje, a když spoj má odjíždět tak si jej rozsvítí přijíždějící autobusák a nápis sdělí kudy bus pojede. Není co řešit. A když nevíte jak se kam dostat, informace u nástupiště ví vše a vše vám napoví. Kolem třetí odpoledne jsme odjížděli s podmračeného města, před námi jízda z kopce a u oceánu bylo modrá obloha. Když jsme plánovali ještě pobyt na pláži v San Andreas, víme že tam jede linka 910, tak bylo v dáli nad ní zamračeno. A tak jsme to odložili a jeli hned na hotel. Tady pak horko, na slunci 29, voda v bazéně jako křen jen 20.8 st.C. Přesně opět naměřeno malým teploměrem. Od bazénu jsme odcházeli před večeří, to se ochladilo na 25 st. Prostě to je naše poznání o počasí na Tenerife. Platí heslo „všechno je jinak“, může být jen strategické plánování a konání dle dané situace a hlavně mít tam nahoře asi dobré přátele. Za přepravu jsme utratili pro dvě osoby celkem na jeden směr 4 eura na bus, 2,70 Eura za tramvaj. Tedy dohromady tam a zpět 13,40 eur. V porovnání se zápujčkou auta na den kolem 22 eur, to byla dobrá plánovací strategie, protože ten den by auto jen stálo na neznámém místě, protože v takovém humbuku je těžké někde zaparkovat gratis. A to je snad o výletě do krásného a historicky cenného města La Laguna vše.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.