


Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.
01 – Vzpomínka na pobyt v Harachově – srpen – první část
Byla to velká příležitost dostat se ještě do Krkonoš a do Harachova na podnikovou chatu, a proto nebylo potřeba se dlouho rozhodovat. Nabízelo se ubytování kousek od dolní stanice lanovky na Čertovu Horu v podnikové chatě. Nebylo to se snídaní ani s polopenzí. Prostě jen pokoj a k němu možnost si navařit ve společné kuchyni a sprchování a hygiena byla na chodbě. V celé chalupě bylo 9 pokojů různě velkých.
Protože jsme byli v Harachově už vícekrát, objevovali jsme vždy místa, kde jsme ještě nebyli a kam se dalo dojet autem, protože po svých nám to začíná nějak váznout.
okolí podnikové chalupy v Harachově
okolí podnikové chalupy v Harachově
Byli jsme tu od 4.srpna do 13.srpna roku 2023. Cesta z Olomouce měla několik nástrah zvaných objížďka a tak to trvalo hodně dlouho. Hned jak jsme dojeli jsme se vydali na procházku po okolí. Při lesíku jsme našel svůj letošní první hříbek a bylo jasné jak to asi dopadne. Už po cestě poprchalo, pršelo, ale mělo být po zbytek pobytu teplé počasí. Takže určitě houby porostou.
V pondělí ráno pršelo a tak se jelo do Polska do termálu. O to samostatná vzpomínka.
V úterý jsme se rozhodli pro něco jako sběr hub. S železniční stanice Harachov jsme to dali do mírného kopce a hned při cestě ti hříbečkové už na nás čekali.
ale letos v srpnu tu rostou praváci a jiné dobroty
ale letos v srpnu tu rostou praváci a jiné dobroty
K poledni jsme měli plné tašky a vrátili jsme se k autu a popojeli k železniční stanici v Kořenově. Tam bylo mrtvo, jen dělníci opravovali střechu a na kolejích byly odstavené vozy. V dáli pak byla vidět opravená výtopna. Tak jsme zajeli autem kousek zpět k fotbalovému hřišti v části zvané Martinské údolí.
pak jsme se vraceli a objevili dobré neplacené parkování a náhon v části Kořenova v Martinském údolí
no tady by byla fajn dovolená Čti více…
03 – objevujeme nové a dosud námi nepoznané okolí Harachova v Krkonoších
Před námi byl čtvrtek a my se rozhodli jet do Semil. Hned po ránu byla modrá obloha a teploučko. Cestou jsme odbočili v Jablonci nad Jizerou a za Vysokým nad Jizerou jsme projeli kolem nové rozhledny, ale ještě měli zavřeno. Takže jen víme že se to tu jmenuje rozhledna u Borovice.
ráno před podnikovou chatou v Harachově
je to mezi Vysoké nad Jizerou a Helkovicemi
Koukáme do mapy jak dál do Semil a vidíme že pojedeme kolem dolomitové jeskyně v Bozkově. No a tak se stalo, že naše první zastavení bylo na placeném parkovišti v Bozkově.
musíme asi 15 minut čekat, pouští po 20 lidech
v Bozkovské jeskyni je největší podzemní jezero
Od parkoviště jen po svých pomalým tempem z kopce dolů a dolů až k bráně do jeskyně. Tady jsme nějakou chvilku museli počkat, protože bylo dost lidí a vstupovaly do jeskyně jen skupiny po 20 lidech. Za 45 minut jsme to celé prošli a byli jsme ujištěni, že jsme stáli u největšího podzemního jezera. měli tu pěkné útvary a bylo možné to vše fotit bez blesku. Já se snažil opřít ruku o stěnu, aby to nebylo moc rozostřené. Něco se snad i podařilo. Návštěvu mohu jen doporučit.
Na poledne jsme dorazili do Semil a zjistili jsme, že to je hodně zajímavé město, kde mají opět vše k zaparkování zpoplatněné. Ale nám se zadařilo dojet k soutoku Jizery s mlýnským náhonem a hned potom byla překrásná lávka řešená jako zavěšená mostovka na obloukové konstrukci. Tady jsme zaparkovali a šli kolem řeky k zámku a do centra.
lávka pro pěší v Semilech
pohled na Jizeru k centru Čti více…
Vzpomínka na srpnový pobyt ve Špindlerově Mlýně v roce 2010.
Tehdy před prázdninami mě oslovil inzerát na slevněný pobyt v hotelu Adam ve Špindlerově Mlýně a tak se stalo, že jsme si dovolili pobýt v Krkonoších 4 dny a kromě krásného počasí jsme měli v ceně k dispozici i slevový poukaz na různé atrakce, které jsme za tu dobu stačili využít téměř v plném rozsahu.
Být v Krkonoších a nemít pěkného počasí by bylo špatné, ale když se rozhodujete podle toho jak se v kalendáři objeví úplněk měsíce, pak to skoro vždy, alespoň u mne vychází.
Hotel byl tou dobou skoro nový a tak bydlet v něm byl naprostý zážitek. V roce 2013 jsme do něj zase nakoukli a je pořád ve výborném stavu. www.mestospindleruvmlyn.cz/
Takže si mohu ještě vzpomenout na to, že hned první den po příjezdu jsme se vydali na kole po modré značce cestou vhodnou i pro vozíčkáře do Labského dolu a zpět.
Cestou tam jsme se kochali krásným okolím kolem Labe, jeho splavy a malým vodopádem. Na konci cesty byl Labský důl Pudlava.
typický most přes Labe ve Špindlerově Mlýně
a kolem Labe až na rozcestí Pudlava v Labském dole
Při zpáteční cestě jsme obdivovali parkové úpravy kolem hotelu Savoy, ale taky ceny za polívku v tomto hotelu. celých 150 Kč bylo na nás moc, ale taky v roce 2013 už tady bylo pusto prázdno, hotel byl zavřený.
hotel Savoy - tady v roce 2010 byla k mání polévka za 150 Kč, v roce 2014 pak už zavřeno
okolo hotelu krásně upravený parčík Čti více…
Podzimní čas – nečas trávený v Krkonoších v roce 2013 – krkonošské vodopády.
A bohužel konečně to zpravodajcům vyšlo. Ranní probuzení do třetího dne pobytu v Krkonoších bylo za tlukotu dešťových kapek na okenní plechy. A pršelo až do 11 hodin. Pak přestalo a my se šli vyvětrat na horský a čistý a voňavý vzduch. Skokanské můstky v Harrachově nebylo ani vidět jak ještě stála mlha nad vrcholky kolem našeho pensionu. Ale když jsme vyrazili na procházku k Mumlavským vodopádům sluníčko se přeci jen na chvilinku ukázalo.
Mumlavské vodopády v Harrachově
Mumlavské vodopády v Harrachově
Pokochali jsme se touto krásou po celé její délce a vrátili se zpět. Bylo to jiné než při zimní návštěvě a bylo to i za daného pošmourného počasí pěkné.
Odpoledne po obědě jsme se vydali autem směrem na Sklárskou Porembu do Polska abychom si zašli k ke Kemienskym vodopádům.
Wodospad Kamiensczyka u Szklarske Poreby
chaty u vodopádu Čti více…
Podzimní čas – nečas trávený v Krkonoších v roce 2013 – Špindlerův Mlýn.
A byl tu den, kdy podle předpovědí mělo být zataženo s deštěm. Ale protože byl měsíček ve výduti, tedy přirůstal, bylo to vše úplně jinak, a my se po ránu, kdy venku byly 4 st.C, a modrá obloha nad námi, rozhodli zajet do Špindlerova Mlýna. Cestou to vypadalo na špatné rozhodnutí, protože jak jsme sjížděli do Vrchlabí, byla silná mlha, že se i mlhovky musely rozsvítit. Ale pak, když jsme začali zase stoupat do vyšší polohy, mlha ustoupila a byla nad námi modrá obloha. No a pak už jsme se rozhodli pro jediné a skvělé řešení.
Ve Špindlu jsme zaparkovali na hlídaném parkovišti, přeběhli do taxibusku pro 8 lidí a téměř ihned jsme vyjeli na Špindlerovku. Na osobu nás to stálo 50 Kč. Na autobus by jsme museli čekat 40 minut a jízdenka by byla za 40 Kč. A udělali jsme dobře. Když jsme totiž vystoupili na Špidlerovce, měli jsme nádherné a jasné výhledy do údolí Špindlerova Mlýna, ale i modrou oblohu nad Polskem. Dali jsme na radu taxikáře a vydali se na Petrovy boudu, která před rokem vyhořela.
vpravo jsou vidět zbytky základů po Petrových boudách
krása mraků nad Polskem
Odtud jsme se pokochali výhledy na hřebeny české strany Krkonoš. Pak sestoupili na Moravskou boudu a sešli kolem nové Davidovy boudy do Špindlu. Na Moravské boudě jsem si to vychutnali se vším, co k tomu patří a dali si krakonošskou kyselici tedy cmundu, to je bramboračku s houbami. No a jako takový svačinkový zážitek, to byla i husí jatýrka s bramborovou plackou. No prostě „mňam“.
tmavé mraky na Moravskou boudou
v teple pohled od polévky na interiér Moravské boudy Čti více…
Podzimní čas – nečas trávený v Krkonoších v roce 2013 – Jizerka.
Den druhý byl po ránu pořádně mrazivý. Na louce kolem pensionu byla jinovatka a okna u auta byla dobře zamrzlá. Po 8 hodině jsme vyjeli přes Kořenov a Polubný na Jizerku. Tady jako první zaparkovali na placeném parkovišti, celodenní poplatek za parkování 50 Kč. Tady může každý i bez povolenek dojet. Pak jen na povolenky pro ubytované v některém z pensionů v této obci. Nad námi modrá obloha, před námi rozlehlé louky a roztroušené chalupy obce Jizerka. Po ránu nikde ani človíčka. Na informační tabuli dohledáte 28 zastavení, to je 28 informačních tabulí s popisem a historií pro dané místo. Z toho bylo 12 na území Česka a zbytek na Polské straně.
a vyrážíme směr Jizerka
Panský dům v Jizerce
Vydali jsme směrem do nižší polohy mezi ty chalupy kolem Jizerky, z nichž jedna měla zvonici i hodiny a také tří patra a byla to ta nejtypičtější budova obce Jizerky, nesoucí nápis Panský dům. Za ní jsme pak sledovali „smaragdový potok“, který nabízel překrásné záběry tekoucí vody, probarvených tůní, travnatých ploch s jinovatkou, zamrzlých kaluží. Ale hlavně božský klid a pohoda, která nás prostupovala nepoznanou pohodou, společně s nahřátými zadními partiemi těla, tak jak sluníčko vystupovalo nad horizont a vyhřívalo okolní, již prohnědlé louky.
krásy safírového potoka Jizery
krásy safírového potoka Jizery Čti více…
Podzimní čas – nečas trávený v Krkonoších v roce 2013 – Karpacz.
Podle nového zpracování předpovědí o počasí mělo být od 13.10. do 17.10. počasí nestálé, a většinou i deštivé. Ale taková vnitřní intuice spojená s fází „nabývání měsíce“ do úplňku, zatím vždy vycházela, a tak objednání ubytování v Harrachově na tyto dny bylo sázkou do loterie, která vyšla na více jak 50 %.
Na přesun jsme si vybrali cestu přes Dobrušku a Nové Město nad Metují. V Dobrušce jsme kouli na náměstí a k domku F.L.Věka a zjistili i to jak se dělá předvolební kampaň pro lidi bez lidí.
poslední pohled na náměstí v Dobrušce
zastavení v Dobrušce
zastavení v Dobrušce u domku F.L.Věka
V Novém Městě nad Metují jsme iž byli vícekrát, ale tentokrát to bylo město v mlze, která se dala krájet a proto to bylo hodně romantické a zajímavé. Náměstí už celé po rekonstrukci, jen to kde se s rekonstrukcemi začínalo už mohou znovu začínat.
procházíme se městem Nově Město nad Metují
procházíme se městem Nově Město nad Metují Čti více…
Na konci léta, ještě když jsou teplé noci, a to bylo od soboty 3.9. do pondělí 5.9., jsme s autíčkem vyrazili do Harrachova, který jsme v odpoledních hodinách prošmejdili na našich kolečkách, a pak odtud nakoukli i na polskou stranu a jeli přes Sklarskou Porebu až do Karpacze, abychom se podívali na to, jak vypadají Krkonoše z opačné strany, než jak jsme je prošli a viděli loni v srpnu, z lokality Špyndlerova Mlýna. Z Karpatcze je totiž pro poláky odtud placený výstup na Sněžku a kus se dá vyjet i lanovkou.
Harrachov - prý největší skokanský můstek na světě
Harrachov
Ve Szklarske Porebe
Ve Szklarske Porebe