Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

02 – Rekreace v Hevizu – květen 2019

02 – Rekreace v Hevizu – květen 2019

Podíváme se odpoledne do prosluněných lázní v Hevizu, prohlédneme blízké okolí našeho ubytování s vinicemi. Podíváme se na přírodu u Malého Balatonu.
Navečer oslavíme výročí ve vinném sklípku na vinařské cestě. Za zhoršeného počasí ve čtvrtek se rochníme v lázních Kehida, takže pršení nám nevadilo.

Je středa a náš státní svátek k tomu. Modrá obloha nad námi a tak vyrážíme za poznáním okolí našeho ubytování. Jen kousek s jsme pod uličkou s vinnými sklepy. Nádherné výhledy do údolí s městem a lázněmi Heviz.

_DSC8692_86219 na dopolední procházce po vinné stezce v Hevizu _DSC8690_86217 na dopolední procházce po vinné stezce v Hevizu

Jeden sklípek lepší než druhý a spousta jich v podvečer potom nabízí ochutnávku místního vína či je zde otevřena restaurace s výbornou maďarskou kuchyní. Na konci této viničné uličky je starý hřbitov a kapličkou.

_DSC8710_86237 na dopolední procházce po vinné stezce v Hevizu _DSC8718_86245 na dopolední procházce po vinné stezce v Hevizu

Vše je nafoceno a my sedáme do „autíčka“ a jedem se podívat na ostrov v malém Balatonu. Soused nám to večer popsal jako zajímavé místo tak proč se tam nepodívat. A výlet stál za to. Nejprve jsme našli odbočku z hlavní silnice na Zalakaros k místu nazvaném Kányavár, což je malý ostrůvek spojený s pevnou zemí dřevěným příhradovým mostem. Platilo se parkovné a nám po radě souseda stačila právě jen hodinka na procházku po ostrově.

_DSC8728_86255 objevili jsem přístup na ostrov v Kányaváru _DSC8762_86289 tak to byla ta rozhledna

Potom jsme popojeli k rezervaci s buvoly. Dokonce nám štěstí přálo podívanou na místní buvoly v rezervaci. Soused tam byl a někde v dáli je viděl a nafotil jako malé černé tečky. My tam dojeli po uzoučké asfaltce a oni kráčely za elektrickým ohradníkem kolem nás. I když tam bylo zakázané zastavení, musel jsem jít fotit a taky něco i nafotil. Hned u cesty se omladina napájela ve velké louži.

_DSC8775_86302 mladí popíjejí _DSC8781_86308 měli jsme na ně tedy štěstí

Když jsme to na konci cesty u placeného vstupu do rezervace otočili a jeli zpět po buvolech ani památky. Pak jsme zase jen popojeli do města Kesthely abychom zavzpomínali na chvíle kdy jsme se tu kochali i sněžným popraškem. No místo jsme dokonale vychutnali, protože na poledne otevřely stánek s langoši a to k malému štěstíčku také patřilo.

_DSC8791_86318 jsme u Balatonu v parku města Keszthely _DSC8800_86327 cestou po molu

Pak už jen cesta do Hevizu a na 3 hodiny do teplé vody jezera. Tentokráte ležíme jen venku na sluníčku.
Ale musím tady připomenout a dát typ k vyzkoušení. Jezero je hluboké podle nápisu 38 m a z nitra země vytéká horká voda, která veškerou vodu v jezeře ohřívá. Nad zdrojem jsou na pilotech postavené lázně. Tam pod budovou je vytvořena vana a voda si tu udrží teplotu 36 st.C. Teplota okolo a v celém jezeře je pak 29 st.C. Poprvé jsme chtěli přejít z teplé vody do jezerní části. Ta změna teploty se nedala překonat. Prostě z tepla do zimy to jde velmi těžce. Takže první den našeho pobytu jsme proplavat nedokázali, protože uvnitř bylo teploučka a venku kosa a pršelo.

_DSC8825_86350 a jsme odpoledne na 3 hodiny v lázních Heviz _DSC8830_86355 a jsme odpoledne na 3 hodiny v lázních Heviz

No ale nyní jsem se rozhodli a objevili místo, kde plovoucí z jezera zmizí pouhým plaváním pod budovou lázní. No a tak jsem přeplavali jezero a zajeli pod budovu. Tady byla branka, tu otevřeli a přišla nádherná a příjemná teplá proměna. Horší to už ale bylo při zpětně plavbě. Pouhý přechod z teploty 36 do teploty 29 byl bolavý, ale dal se překonat. Naše těla se časem srovnají s tímto rozdílem a je to prostě zajímavá zkušenost.
Koupání po třech hodinách jsme ukončili, dojeli na ubytování a šlo se na večeři. No a to je třeba nyní sdělit. Ochutnat místní maďarskou kuchyni v takovém obyčejném, ale čistém a příjemném prostředí se musí, protože to nemá žádnou chybu.

_DSC8856_86381 podíváme se i jinam do sklípku _DSC8858_86383 podíváme se i jinam do sklípku

No ale má, když tam narazíte na Čechy, kteří neví co by chtěli a chovají se jako „hovada“.Takže pozor na tyto české reprezentanty. Je tu den čtvrteční a my zajeli do lázní Kehida, které jsou od Hevizu jen 19 km. Jsme v areálu, kde je jen pár lidí a v bazéně, který je jedinečný v celém Maďarsku se potkáváme s tímto reprezentantem, který ani tady nemá vychování a tam, kde je jasně napsána cedulko lázně léčí i tichem, prosím jen polohlasem a nerušte ostatní, tito Čechové hulákají jako hovada.

_DSC8883_86408 interiér lázní _DSC8889_86414 odcházíme

Takže obloukem jsme se jim vyhnuli a v teplém bazénu v areálu si poseděli a „pokecali“ s dobrými lidmi „Brňáky“. A poseděli hodně dlouho, takže se toho hodně navzpomínalo na doby našeho mládí. Ráno s deštíkem, pak slejvákem a odpoledne končíme na prosluněném venkovním bazénu.

Fotky z okolí města Heviz :

Fotky z termálních lázní v Kehidě :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.