Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Židovská Olomouc v souvislostech dnešní doby – září 2015.

Nedávno se mi dostal do rukou v informačním centru prospekt s tématem Židovská Olomouc, kde je stručný popis historie, ale i plánek, kde všude je možné vidět něco, co po významných židovských rodinách v městě Olomouci bylo zachováno a co lze na vlastní oči i vidět.
A tak jsem za slunečních dnů vyrazil a vše podle plánku z prospektu objel a nafotil, abych jen tak pro sebe a možná i pro ty, co by to mohlo zajímat, nafotil a doplnil odkazy na odborné informace. Na tomto webovém odkazu www.tourism.olomouc.eu/sights/jewish-monuments/cs najdete oficiální informace. Ale plánek a významné vily a stavby už tam neuvidíte a nedohledáte.

dsc_5526_43879 židovská brána ve dvoře Konviktu na Universitní ulici č.1-3 dsc_5541_43893 dům u Zlaté štiky ve Ztracené ulici, kde bydlel Gustav Mahler

O činnosti židovské obce se pak něco dá dovědět na webu www.kehila-olomouc.cz/rs/historie/synagoga/ . A právě tady jsem našel odkaz na velmi alespoň pro mne zajímavý odkaz kde je uvedena vizualizace bývalé olomoucké synagogy.

dsc_5561_43910 pamětní deska na Synagogu na nám.Jana Palacha 03_sm3 v prosinci roku 1989 je ale symbolicky odnesly nafouknuté balonky

Nyní na náměstí tehdy pojmenovaném Náměstí Marie Terezie, se nachází parkoviště, je zde na rohu restaurace u Moritze s vlastním minipivovarem, ale jak vypadala synagoga nikde nic. Proto jsem vlastně poprvé viděl jak toto místo vypadalo a o jakou památnou stavbu tu tehdy šlo.
www.youtube.com/watch?v=OokewstUY6M .
Ale dohledal jsem i nedávnou minulost z režimu totalitního, kdy na místě synagogy stál hodně dlouho monument s Leninem, Stalinem a Gottwaldem a pak se až v roce 1989 podařilo tento hřích doby odstranit, ale nenašlo se za celých 25 let řešení nové a důstojné tomuto místu.
cs.wikipedia.org/wiki/Pomník_Lenina_a_Stalina_(Olomouc)
www.zpravy.aktualne.cz/domaci/revolucni-dny-v-olomouci/r~i:gallery:12725/r~i:photo:280584/

A vlastně takovým zpětným nahlédnutím do historie jsem ještě zajel na místní hřbitov v Olomouci – Neředíně, abych nafotil poslední památku – hřbitovní židovskou kapli a památník obětem nacistického řádění.

dsc_5782_43923 kaple na židovském hřbitově v Olomouci - Neředíně dsc_5789_43930 památník obětem holokaustu na hřbitově v Olomouci - Neředíně

No a právě tady jsem si mohl uvědomit, jak významné bylo tehdejší soužití s touto židovskou obcí pro samotný rozvoj města.
Tento židovský hřbitov nemá památné náhrobní kameny jako tomu je na Úsově, v Lipníku, či v Boskovicích, či v Lomnici u Tišnova. ( můžete jednotlivě dohledat na těchto mých webových stránkách ). Zde v Olomouci to jsou hroby poněkud novodobé a dávají na vědomí význam jednotlivých židovských rodin.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.