Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Víte kde je Vychylovka a co to vůbec je ?

Víte kde je Vychylovka a co to vůbec je ?

Čtěte a budete znát víc a budete vědět kam někdy vyrazit na výlet, pokud si zvolíte pro dovolenou k pobytu lokalitu na Kysuci někde za Žilinou.
My to vzali cestou na Zuberec a už jen název nás lákal k tomu, abychom se zastavili. Určitě nám daný typ byl dobrým typem a tak když jsme ze Žiliny jeli směrem na Těrchovou do údolí Vrátné, jen kousek za Žilinou se odbočí na Starou Bystřici a pak už vám směrovky s hnědým podkladem ukáží směr Vychylovka. Je to asi 32 km od odbočení a fakt to stojí za to.

DSC_0064_18244 na každou jízdu už čekají davy zvědavých a jízdy dychtící cestující DSC_0187_18290 lesní železnici projíždí mezi stavbami skanzenu ve Vychylovce

Jde o skansen starých domů z oblasti Kysuce a mezi nimi jezdí pro návštěvníky lesní úvraťová železnice, takže z původní její délky 41 km, si zajezdíte cik cak do kopce a z kopce mezi starými chaloupkami a lesem celých 11 km. Věřte, že to bude zážitek jak pro Vás dospělé, tak pro vnoučata, no prostě jak jsme sledoval v těch všech štasných tvářích, vlastně pro každého, kdo přišel. Už když ten vláček někde v lese zahouká, no a když profrčí zastávkou, je určitě rozhodnuto. Musíme se projet a pak projít vesnicí.
Vláček jezdí se dvěma otevřenými vozy, jede s postrkem a na páru. Chvíli dopředu a pak pospátku, protože tato železnice je postavena s úvratěmi. Takže za jízdy se nejvíc napracuje brzdař, který v úvratích přehazuje výhybku a za jízdy naskakuje, a když to jede z kopce, tak točí ruční brzdou. Houkání pak není pro radost dětem, ale proto, aby na té lokomotivě co je právě vzadu věděl má-li brzdit, rozjíždět či úplně zastavit.
Po návratu do stanice se vymění várka dychtivých cestujících a vy můžete navštívit skansen.
Znáte-li film o Jánošíkovi, pak tady určitě budete mít možnost nahlédnout do světnic, kde mohl bydlet drážník, kovář, no prostě někdo od řemesla co byl z kraje Kysuce.

DSC_0100_18251 jsme na procházce skansenem, vstupné 2 eura DSC_0179_18288 jdeme se podívat na pilu

Určitě si budete myslet, že se vám figurína v místnosti rozhýbala. A nebude to sen, protože to tu je tak rafinované, že mezi těmi skutečnými figurínami se pohybují skutečné živé postavy, co na místní peci pečou a oknem prodávají místní bramborové placky, takže jsou chaloupky, kde se stojí pod oknem či u dveří fronta, protože ony krojované dívky tu pečou přesně tak, jak se to tehdy dělávalo, bramborové placky na rozpálené plotně. No mňamka, jen na to pomyslet.

DSC_0161_18282 v interiéru mají i zesnulého DSC_0162_18283 a hned přes předsíň novorozeně v chalupě

No a co na závěr tohoto typu na výlet ? Prohlídka trvá tak 60 minut a jízda vláčkem asi 40 minut a jezdí to pořád, jen co se nabere voda na každou další jízdu. Když vyjde počasí, nebo je sobota či neděle, tak na konečné silnici se hodně dlouho hledá místo k odstavení auta. Vstupné bylo rozumné a přívětivé k důchodcům, protože ti mají celých 50 % slevu. Takže my platili za osobu 5 eura na prohlídku a 1,50 Eur na jízdu. Na reklamní tabuli jsme vyčetl webovou stránku www.kysuckemuzeum.sk , tak se můžete mrknout co ještě nabízejí zajímavého.
Jo a abych nezapomněl, pojedete přes vesnici Radostka, kde byl postaven nový moderní kostel, pod kterým stojí za to zaparkovat a vyšlápnout nějaký ten schod a nahlédnout do moderního interiéru. No a pak kouknout na mapu, najdete tu i tu Vychylovku, už je nedaleko.

DSC_0053_18239 první překvapení našeho výletu, zastavení v obci Radostka na odbočce mezi Žilinou a Terchovou ve směru na Starou Bystřici DSC_0052_18238 nový a moderní kostel s farou v obci Radostka

DSC_0059_18242 jsme v obci Vychylovka u skanzenu za Novou Bystřicí DSC_0191_18291 poutač na jízdu lesní železnicí

Tak tady jsou snímky z té radosti prožité ve Vychylovce.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.