Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Zpáteční cesta z Norska přes Švédsko.

Cesta do Norska v červnu roku 2012 – zpáteční cesta z Norska přes Švédsko.

Po ránu nás čekal v Norském Campu v Drammenu přejezd Norskem s cílem navštívit cestou hlavní město Norska Oslo a pak přenocovat v Hostelu až na švédském území u obce Varenberg. O Oslu jsem napsal dva samostatné záznamy. Za ten den se pak celkem najelo 423 km. Byl tak připraven příjemný přejezd Švédskem s tím, že jsme se zastavili v Helsingborgu, Lundu a v Malmo.
Helsinborg jsme poznali již dříve, kdy jsme se tudy přesunovali vlakem a vlakem se najíždělo i na trajekt z Dánska či zpět. Když byl čas na procházku, tak na krátkou dobu a pokaždé nám pršelo.

DSC_0784_11305 a ještě jednou pohled na radnici, je to přeci krásný objekt DSC_0787_11308 tady ji máte, kdo nechce po schodech, pak za 7 Sk jede výtah s obsluhou

Tentokrát bylo slunečno a letní horko. Na projití města jsme měli dost času a protože byla sobota, došlo i na ochutnávání sýrových dobrot na farmářském trhu u hlavního luteránského kostela. A měli jsme na mále, abychom si za 60 Sk nekoupili malý kousek sýra ovčího či kozího. Jen se to na jazyku rozplývalo. Historie kostela byla pro focení jak stvořená a bylo na co koukat.

DSC_0805_11323 a jsme i v interiéru, kde je hodně krásných záběrů, hlavní dřevěný oltář DSC_0827_11345 u kostela se pořádal v sobotu farmářský trh - prodej sýrů

Na přístavní hrázi vlály všechny vlajky evropské unie. Byl prostě krásný poklidný den.
Pak jsme se přesunuli do Lundu, což je kousek od Malmo. Ale v Lundu je centrum studentů a bylo centrum křesťanství na tomto konci Evropy. Takže návštěva místní katedrály, kde jsou v podzemí pochováni místní biskupové byla hodně zajímavá.

DSC_0862_11374 hlavní centrum Švéského náboženství - katedrála v Lundu DSC_0864_11375 interiér katedrály DSC_0865_11376 interiér katedrály

V 15.00 jsme se pak zúčastnili i muziky podané orlojem, který zde v katedrále byl instalován a byl to první orlojový stroj s kalendáriem. U dómu jsme pak navštívili i prosté a moderní zázemí luteránských setkání.

DSC_0908_11412 hrázděné stavby v Lundu poblíž vysokých škol v centru města DSC_0911_11415 hrázděné stavby v Lundu poblíž vysokých škol v centru města

Město protkané starými hrázděnými domy a budovami vysokoškolských kolejí a kateder.

DSC_0936_11434 a v tom sídlišti je i tato vysoká budova, nejvyšší ve Švédsku DSC_0946_11442 vše ve sjednoceném celku, v jedné architektonické harmonii

Následoval přesun do Malmo. Tady jsme jako první zastavení měli v moderním sídlišti, které se budovalo mezi rokem 2001 až 2005 a kde stojí nejvyšší budova ve Švédsku. Je tady komplex, kterým se prolíná bydlení v rodinných domech při umělém kanále se zahrádkami, ale i moderní výstavba sociálního ale i drahého bydlení. To vše pak navazuje na umělé hrbolky travnatých ploch a přímořského mola, které umožňuje i koupání v parném létě. Velmi zajímavé místo, které za to zastavení skutečně stálo. Podobnou urbanisticko-architektonickou zajímavost jsme viděl v minulosti u Helsinek v sídlišti Otaniemi, které bylo jako model pro sídlištní příměstskou výstavbu budováno v šedesátých letech 19.století.

DSC_0933_11432 tady pak je nedaloko i možnost sejít k moři a zaplavat si DSC_0969_11464 už jen celkový záběr od nábřeží

No a poslední přesun už byl jen do centra starého Malmo se společnou procházkou na náměstí s radnicí do katedrály a pak na náměstíčka osázená letním posezením, které bylo plné večerních papajícíh hostů, především mládeže a mladších lidí.

DSC_0982_11477 a jsme u radnice v městě Malmo DSC_1009_11503 ano to je místo, kde to i tehdy před 10 lety vřelo

Z Malmo jsme přejeli už jen pár kilometru zpět do Trelleborgu abychom ve 23.00 opustili Švédsko a přejeli do Rostocu, kde nás vylodili v 7.00 hodin v neděli. Ten den jsme najeli 250 km. Ale opět jsme neprohloupili a měli jsme rezervovanou lodní kajutu, kde jsme se mohli osprchovat a zatemnit a celou noc spát v čistém povlečení a na příjemné matraci. Před námi pak byl jen dlouhatánský přejezd Německém a Českem. Doma jsme byli v 18.00 hodin.

Takže konec poznámek a nyní jen nahlédnutí do přiložené forogalerie :
Zde je zastavení ve městě Helsinborg :

Zde pak zastavení ve městě Lund

A zde poslední zastavení z naší putovní dovolené ve městě Malmo :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.