Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Norsko – hlavní město Oslo

Norsko – hlavní město Oslo.

Zastavili jsme se v tomto hlavním městě Norska jen na krátký čas při zpáteční cestě z naší 10 denní dovolené v Norsku. Plán cestovky ukázat nám Norskou přírodu a výdobytky sociálního systému, který je v Norsku plněn od padesátých let 19.století, kdy se našla ložiska ropy, nemohl ani jinak, než toto nahlédnutí do hlavního města Osla, nabídnout.
Hned po ránu jsme se zastavili na ostrově Bygdoy, kde jsou koncentrována zajímavá musea pro Norsko se zvýšeným významem. Jsou to musea o historii země a o vzpomínkové hrdosti na významné norské občany.
O jednom z nich, museum s lodí Fram, jsem si napsal krátký samostatný článek. V 11.00 jsme odjeli do parku Vigeland, kde se může Norsko pochlubit svým jedinečným sochařem a jeho celoživotním dílem. (Gustav Vigeland 1869 – 1943). Zážitek a poučení z místa samého nabylo dvojího významu.

DSC_0610_9906 a pak přijde cyklus života a jeho konce DSC_0611_9907 centrální kašna

Ten první odstrašující – již nikdy na výletní gygaloď, protože ty davy co mají společné přesuny na jedinečná místa, to je odstrašující stav. Do parku totiž ve stejnou dobu dojeli turisté z jedné z nich a byl to horor. No a pak i ten věhlasný chlapeček se rozčiluje a má proč.

DSC_0564_9860 je ucpáno u sošky vztekajícího se chlapečka DSC_0615_9911 a chlapeček ví proč se vzteká

Ten druhý zážitek pak je ze samotného prostoru a z promluvy tohoto sochařského díla k divákovi, kde představuje v sochách z kamene i bronzu stvoření života a konec jeho bytí v monumentálním díle obrovského souboru soch, které kdo má vášeň pro tvar, pro vyjádření podstaty věci, musí jen fotit a fotit, tak jak se to stalo i mě a to již po třetí.

DSC_0578_9874 a pak přijde cyklus života a jeho konce DSC_0586_9882 a pak přijde cyklus života a jeho konce

Pak už jen zážitky z procházky městem, které se pořád upravuje a mění k lepšímu. Nicméně je zde patrná i proměna při pohledu na davy lidí proudící ulicemi města. Při obcházení typické hranaté budovy městské radnice jsme potkávali účastníky norské svatby v norských krojích a s usměvavými norkami či nory.

DSC_0639_9935 na vstupním schodišti se chystá asi svatba v norském stylu DSC_0647_9943 usměvavé dámy a krásné kroje

Objevili se tu davy muslimů, lidí černé pleti, ale bohužel i žebrajících cigánů, pravděpodobně z Rumunska, kteří tu před deseti lety ani nabyli vidět. Takže se prohlídka proměnila místy i ve strach z okradení kapsáři. Ale také to byl pohled na kontrasty mezi bídou a prosperitou za kterou stále někdo protestuje či stávkuje a policie to hlídá i na koních.

DSC_0675_9970 barevné to město na severu Evropy DSC_0662_9957 před parlamrentem se právě protestuje a hlídá je i jizdní policie

Závěr prohlídky pak patřil zcela nové stavbě Norské Opery na nábřeží, kousek za hlavním vlakovým nádražím, které se proměnilo v obchodní centrum nacpané lidmi, bažícími po přesunu vlakem.

DSC_0687_9982 a jsme na vlakovém nádraží - migrace ve velkém a barevném světě DSC_0688_9983 a jsme na vlakovém nádraží

DSC_0695_9990 celkový dojem ze stavby je úžasný DSC_0700_9995 interiér opery

Takže prosím, tady je k nahlédnutí to, co bylo možné za krátký čas naší procházky městem spatřit.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.