Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Výlet směrem na Úsov a Uničov – neděle 12.ledna.

Byla neděle a k tomu už po ránu modrá obloha, venku to bylo jako na jaře a tak jsme se rozhodli, nasedli do auta a vyjeli směrem na Úsov.
V plánu naší cesty bylo, že se Úsově podíváme, jak se to změnilo v okolí zámku a na židovském museu.
Za Litovlí jsme nahlédli do dvora farmy, ve kterém se můžete volně pohybovat za plného provozu a tak můžete své potomky seznámit s životem na venkově. Mimo neděli pak můžete nakoupit mléčné výrobky. Dozvěděli jsme se, že tady v teplých dnech se pak stojí i fronty na místní kvalitní zmrzlinu. Jde o farmu za obcí Červenka, zastávka Nový dvůr, při silnici do obce Králová.

_DSC8244_93242 na farmě u zastávky autobusů Nový dvůr - Červenka _DSC8245_93243 na farmě u zastávky autobusů Nový dvůr - Červenka

Když vystoupáte po silnici za obcí Králová, pak se na vysokém obzoru objeví stavba volně stojící kaple. K té jsme odbočili po místní komunikaci a zjistili jsme, že tu je nádherný výhled na zámek v Úsově na celé město Úsov. Kaple je zasvěcená sv.Rochovi a vybudována byla v roce 1624 jako morová kaple. No a u této kaple jsem věděli, že jsem fakt dobře udělali.

_DSC8266_93264 zámek v Úsově _DSC8263_93261 kaple sv.Rocha nad městem Úsov

Sluníčko v poledne ukázalo, že jeho nasvětlení krajiny, zámku, ale i krásných hrobových desek na židovském hřbitově. Tento židovský hřbitov tu je od roku 1645 a podle mě je asi nejpěknější, právě při tom slunečném nasvícení.

Zámek, kde jsou sbírky ulovené zvěře, byl samozřejmě v této době zavřený, ale je také patrné, že by bylo potřeba mu dát nový kabát.

_DSC8267_93265 zámek v Úsově _DSC8272_93270 zámek v Úsově

No a když jsem si jej prohlédli i ze zadní strany, pak by ty opravy byli rozsáhlejší a nákladnější a tak se může stát, že to dospěje do stavu přirozeného rozpadu hradeb za budovou zámecké části, kde jsou vystavené sbírky.
Pak jsme sjeli k židovskému hřbitovu a obdivovali jsme hlavně to jak se toto památné místo postupně změnilo a je nyní prostě krásné, zajímavé a prezentací dávné minulosti.
Dokonce jsme se dozvěděli i něco o symbolech na náhrobních kamenech a tak víme, že sepnuté ruce znamenají příslušníka kněžské činnosti, symbol nádoby je pomocník kněží a pak symboly zvířecí představují spojení se jmény znázorněných symbolů. To vše bylo na informačních tabulích.

_DSC8276_93274 opravená synagoga v Úsově _DSC8279_93277 vstup na židovský hřbitov

_DSC8281_93279 na židovském hřbitově v Úsově _DSC8292_93290 na židovském hřbitově v Úsově - symboly ke jménu

Z Úsova po dobrém a cenově velmi výhodném obědě v zámecké restauraci jsme se přesunuli do Uničova.
Náměstí krásně osvětlené a tak bylo co fotit. Mají tady nádherně zrestaurovaný morový sloup, radnici, domy na náměstí, ale i zajímavou Medlovskou bránu, kterou se vstupuje do města Uničova.

_DSC8301_93299 Medlovská brána v Uničově _DSC8312_93310 na náměstí v Uničově - radnice

_DSC8313_93311 na náměstí v Uničově _DSC8314_93312 na náměstí v Uničově

Fotky z cesty do Úsova a Uničova :

Similar Posts:


 

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Komentujte tento příspěvek

Musíte se příhlasit pro psaní komentářů.