Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Den s dopoledním výletem k vykopávkám ve městě Orikum.

Podle rozpisu měl být den devátý dnem volna, ale našlo se řešení jak se jet podívat na vykopávky u městečka Orikum, které je asi 5 km od našeho ubytování. A tak se dopoledne jelo do městečka, kde ti co rádi nakupují, mohli na hlavní třídě vystoupit a nakupovat, a ti co se zajímají o památky v Albánii měli možnost si užít ještě poslední paradoxy v albánském životě a myšlení.
Navštívit tyto památky z doby, kdy se zde pohyboval i pozdější Gajus Julius Cezar, nebylo jen tak. Z hlavní třídy v městečku, kde je každý obchod se stejným sortimentem, ale jen s různou cenou, se odbočilo po nově zbudované komunikaci mezi soukromými a mírně řečeno i oplocenými pozemky pro pastvu ovcí, se dojelo až k něčemu, co připomínalo pláže a co v budoucnosti něčím takovým i být může.

dsc_2762_29223 Alabnie - základna Nato dsc_2810_29225 Alabnie - základna Nato

A pak se autobus zastavil u brány a vyšel nás uvítat důstojník Albánské armády a zajistil nám průvodce, zapsal do evidenční knihy a my mohli i s autobusem zajet do místa, kde si nás převzal anglicky mluvící průvodce a dal nám základní výklad o historii. Ale než začal, sdělil nám, že vojenské objekty nesmíme fotit, ala památky fotit můžeme. Takže s respektem jsme nafotily jen rozložené prefabrikáty malých bunkrů z doby, kdy v Albánii vládl Hodža a jeho režim, ale tady na vojenské základně sil NATO, už jsou tyto bunkry a bunkříky jen odloženy a jsou nepotřebné.

dsc_2760_29221 Alabnie - základna Nato- díly k bunkříkům dsc_2764_28703 a druhý den ve vojenském prostoru, kde jsou už nepoužívané prefabrikáty bunkříků

Fotky lodí a hal, hodně daleko od naší skupiny, ani fotit nebylo možné. Takže jsme se věnovali fakt jen památkám. Tady toto místo je v počátcích objevů. Zatím se odhalily jen povrchové úpravy skalisek, kde byly vysekány schody, základové desky pro stavby domů.
Je zde i odhalen objekt, u kterého se zatím nepodařilo přesně určit pro jaké účely měl sloužit, ale zvažuje se, že to mohl být chrám vody. Ve městě v té době minulé žili lidé zruční v opracování kamene a jejich kamenné bloky se používaly ke stavbám na celém území Albánie.

dsc_2776_28712 schody vysekané přímo do skály dsc_2774_28710 a pak místo, pro které se bádá ohledně jeho využití

A nejkrásnější na tomto klidném místě byla ta vůně místních luk vonících po oreganu, či jiných vonných bylinkách.

dsc_2777_28713 a další zajímavosti, kde ještě nebyla popiska dsc_2803_28724 a tady se teprve začne i kopat

Průvodce nám asi poprvé vydal také archaické vstupenky, vybral od každého 200 leků, to je 40 Kč, a jelo se zpět do města, aby i v naší skupině došlo k uspokojení a mohly se nakoupit nějaké ty pozornosti dovezené z Albánie.
Ti co vystoupili cestou, již byli utaháni nakupováním a seděli u kávičky. Mě se ještě podařilo objevit to jak se dá modernizovat rozvod vody v bytovém domě. nafotil jsme to a mohu konstatovat, že postačí vložit hadici do studny u domu, napojit na ni elektrické čerpadlo a pak hadici natáhnout do díry pod oknem, hned ke dřezu. A je vystaráno, voda teče až do dřezu. u nás by toto novátorství asi neprošlo.
Ale nakonec všichni si užili po svém a tak odpoledne mohli rozjímat a odpočívat před poslední dlouho cestou domů do Česka.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.