Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

02 – Na poznávacím výletě po Skotsku – srpen 2018.
Poznáváme v dalších dvou dnech výrobnu šperků a Whisky v městečku
Pitlochry, jezero Loch Ness, Fort Viliam a horu Ben Nevis a pak ještě
zámek Glamis, hrad Dunottar a město st. Andrews.

No a přišel další třetí den a my jedeme za poznáním kraje, kde se skrývá známa jezerní příšera na jezeře Loch Ness. První naše zastavení bylo ovlivněno časem, který dává nezbytně předem objednaná prohlídka ve fabrice na pravou skotskou whisky. Dojeli jsme podle plánu a s časovou rezervou do městečka Pitlochry. Tady jsme zastavili u jediné manufaktury v tomto oboru na prohlídku výroby, kterou tady umí udělat z lisované dřeviny vřesu, který v tomto kraji roste téměř všude, nádherné šperky.

DSC_0406_80013 jde z toho pak vyrobit krásné šperky DSC_0394_80001 jde z toho pak vyrobit krásné šperky

Přes sklo nahlížíme, jak se to vlastně dělá a pak se otevřou dveře prodejny, kde oči přecházejí po vystavené kráse. Z počátku český turista jen zírá, až se začíná rozhodovat, co že si to musí na památku koupit. No a nakonec koupil asi každý, někdo to co bylo ve slevě a umožní to vzpomínku na krásný šperk, někdo to delegoval na pěkný dárek pro rodinu, co zůstala doma. A pak už se popojede, aby jsme byli na daný čas v hale, kde se prodává jen zde vyrobená a uležená whisky. Pak si nás vyzvedne průvodce, musíme vypnout telefony, aby nenastal výbuch, nesmíme fotit, aby nenastal výbuch a jde se na prohlídku. Něco tu voní, něco tu smrdí, podle toho, kde se nacházíme. Dozvídáme se, že se vypije ve světě tolik whisky, že tady ve Skotsku ji musí vyrábět na mnoha místech, a pak se to musí 12 let skladovat. A jsou toho miliony litrů za rok. Daň z alkoholu se prý ale platí teprve tehdy, když se to stáčí do expedovaných flašek. Pak se koštuje slza zakrývající dno kalíšku a pak s milým úsměvem získáváme informaci, že můžeme mít slevu 5 liber na vše, co si tady koupíme. A sejde se do přízemí, kde se vystavuje to lahodné whisky v cenách od 3,95 liber do 2.400 liber.

DSC_0437_80044 potom jsme na objednané prohlídce ve výrobně whisky DSC_0446_80052 potom jsme na objednané prohlídce ve výrobně whisky

Nikdo my ale nesdělil, jakou slevu dostanu na lahvičku za těch 3,95 liber a tak jsem odešel bez vzpomínky, kterou bych si doma vychutnal, ale vím, že když budou mít v Makru whisky značky Bell, tak si ji koupím. I ta ochutnávaná slza byla totiž dobrá, ale „smrděla málem“, když už to vstupné bylo tak vysoké. Tak ale vážně střední hodnota za 0,5 litru byla 45 liber, asi to je dost drahé i na naše a jejich poměry.
No bylo to zajímavé, ale my jedeme dále. Dlouhá jízda a jsme na silnici, která vede po břehu slavného jezera Loch Ness. Ze silnice a za jízdy, jsme zahlédli zříceninu hradu Urquhart. Příšeru z jezera jsme viděli až na místě, které leží v té severnější části jezera a kde to tou příšerou příšerně žije.

DSC_0523_80128 ano je to právě tady DSC_0550_80151 jedeme kolem zříceniny hradu Urquhart

Ale pak je tu změna a my stojíme u plavebního kanálu mezi jezerem Loch Ness a řekou Ness, která teče od města Inverness, které leží na pobřeží zálivu Moray Firth a propluje toto údolí zlomu s dalšími jezery jako je Loch Oich na řece Oich. Kanál spojuje dva zálivy na západě a východě Skotska s okolním mořem.

DSC_0577_80178 sledujeme jak se přesouvá několik lodí najednou DSC_0599_80200 sledujeme jak se přesouvá několik lodí najednou

Hodně zajímavá podívaná, zejména, když jsme se od Slovenské posádky dozvěděli, že si lze půjčit loď a taky si to za nemalý peníz vyzkoušet. Byla to technická podívaná a stála za to.
Pak nám paní průvodkyně dala kolovat pohlednici, kde je ve slunci osvícená nejvyšší hora Anglie a Skotska Ben Nevis.

DSC_0604_80202 a nyní se pojedeme podívat na nejvyšší horu Skotska a Anglie - Ben Nevis 1345 m n.m. DSC_0619_80214 sledujeme ho z místa, kde je památník padlým Skotům ve válkách

To proto, že ji ještě nikdy neviděla, jen ví, kde se v mlhách asi nachází. Byl jsem si jistý, že ji uvidím, protože si sebou vozím kontakt na někoho tam nahoře. Ale měl jsem zakázáno se pochlubit, že na dobré počasí, či lepší než kdo jiný.
Bylo zataženo, černé mraky se honili, ale k hoře bylo daleko, a tak jsem doufal a byl jsem vyslyšen. Nejvyšší bod Skotka byl vidět, mraky letěli až nad horou vysokou, a tak poprvé paní Helena viděla i tuto horu. Sice ne osvícenou sluncem, ale byla viditelná v tom mohutném pohoří. Dívali jsme se od památníku padlým statečným a hrdinným Skotům, kteří padli za jméno Skotska ve všech světových válkách a i ve válkách, které vedla Anglie v Africe, Indii. Ale tohle je mi proti srsti, když vím, že každá válka je jen za pány, kteří ani neví co činí, jen když jim to sype další a další majetky, bez ohledu na to, že jsou tu kvůli jejich zájmům jen mrtví hrdinové.
No jsme utahaní, jedeme překrásným údolím , které by bylo ještě krásnější, kdyby svítilo slunce a v tomuto údolí dávalo osvit zapadajícího slunce. Ještě jsme dlouho jeli, aby jsem tento den ukončili ve městě Alloa u rodin. Bylo kolem 21.00 hodiny, když jsme dojedli a šli spát.
Je ráno čtvrtý den našeho putování a nás čeká po dobré snídani, kterou připravoval pan domácí, výlet na zámek Glamis a zříceninu hradu Dunottar.
Na zámku Glamis žila královna matka, tedy ta, co byla ženou krále Alberta, který musel nastoupit na trůn v roce 1936, když jeho bratr Eduard nečekaně, pro velkou lásku k američance, abdikoval.
V jedné místnosti nám pak i ukázali malé židličky u krbu, kde sedávala současná královna Alžběta, co by malá holčička a ještě nevěděla, že jednou bude také královnou. Bohužel focení bylo přísně zakázáno a vše bylo dokonale monitorováno hlídači i kamerou. Ale našel jsme odkaz na webu. Tady je www.glamis-castle.co.uk .

DSC_0729_80319 zajímavé sluneční hodiny na zámku Glamis DSC_0744_80333 Italská zahrada při zámku Glamis

Kolem zámku jsou nádherné parky a les vysokých jehličnatých stromů – douglasek. Krásné počasí si pak dalo záležet na tom, aby se nám tam všem líbilo. Byli jsme asi jediní, co stihli vidět vše, co parky nabízeli k prohlídce. Takže jsme viděli i 7 zastavení u dřevěných soch, symbolů divadelní hry Macbeth. Dokonce jsme prošli i kolem chlupatých krav s dlouhými rohy, které jsme viděli do této chvíle jen jako vycpané plyšové hračky, protože tyto krávy jsou typické pro Skotsko.

Od zámku se jelo na zříceninu hradu Dunottar a to pak byla pastva pro oči. Zase jsme dali na radu průvodkyně a vyšli na dva kopečky a viděli tu nádhery, kde na téměř nepřístupném skalisku stojí zřícenina hradu.

DSC_0796_80385 na zřícenině hradu Dunnottar DSC_0801_80390 na zřícenině hradu Dunnottar

Od moře jsme si pak donesli nějaký ten kamínek na památku, byl zdarma, tak proč ne, když je jich z našich sbírek na cestách už pořádná skalka na zahrádce.
No a protože dvě zastavení by bylo málo, jelo se tam, kde nás paní Helena nasměrovala filmem o tom, jak se seznámil vnuk královny Alžběty Wiliam, s jeho nynější ženou Kate.

DSC_0894_80482 hroby u kláštera v St.Andrews DSC_0908_80495 zbytky kláštera v St.Anrews

No ano, jelo se do St.Andrews, kde Wiliam nějaký čas studoval v ústraní od davu zvědavých.
Ale tady je také stále v provozu první golfové hřiště a ten kdo hraje golf, prý sní o tom, na této trávě nad mořem uhrát nějakou tu jamku. Tak jsme to vše mohli vidět a projít se po cestě nad mořem až ke zřícenině kláštera, který byl v době kdy stál, pořádně velký.

DSC_0942_80529 první golfové hřiště ve Skotsku DSC_0952_80539 první golfové hřiště ve Skotsku, v St.Andrews

A viděli jsme také bohaté darmošlapy, jak jim příhodně říká náš přítel z Kanady. Našli jsme tu na přilehlém a rozsáhlém hřbitově dokonce i hrobku zakladatele tohoto slavného golfového hřiště.

Takže úkol splněn a jede se zase tam, kde máme složeny kufry, do městečka Alloa. Byli jsme tu tentokrát brzy, bylo jen 20.00 hodin. Poslední večeře a ráno po snídani odjezd i s kufry a sesbíranými kamínky.

Tady jsou fotky pořízené ve středu na cestě do výrobny šperků a whisky v městečku Pitlochry, pak na cestě kolem jezera Loch Ness ze zastavení ve Fort Wiliam a z pokusu vidět Ben Nevis:

Tady pak jsou fotky ze slunečného čtvrtku, kdy jsme navštívili zámek Glemis, zříceninu hradu Dunnottar a St.Andrews s nejstarším golfovým hřištěm ve Skotsku:

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.