Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Podařilo se a navštívili jsme termály v Maďarsku – konec září 2016.

To počasí je nevyzpytatelné, řídit se tím co uvedou v mediích nemá cenu, protože pak je to úplně jinak. Tak se taky stalo, když jsme naplánovali s přáteli setkání na bazénu v termálu Egerszalok někdy mezi 23.9. až 28.9. roku 2016. To že se počasí tak změní k lepšímu jsme ale nečekali. Teplé noci, celý den téměř modrá obloha a na slovenském rádiu té teploty stále přidávali, takže byla nahlášena i teplota 24 st. C přes den. Mám nafocen důkaz, kdy v 18.37 hodin je na venkovním teploměru u lázní Demjen 16 st.C. a na obloze rudé červánky. No prostě zase nám to vyšlo.
No a nyní záznam vzpomínek na dny mezi 23.září a 28.září roku 2016. Vyjeli jsme podle webu www.mapy.cz po té kilometricky nejkratší trase na Eger. Nehleděli jsme na čas, protože cestou jen obdivujeme krásy krajiny kolem nás a když se na nás přilepí auto závodící s časem a překračující povolenou rychlost, nebo předjíždí plnou bílou čáru, tak mám chutě vytlačit jej ze silnice. Ale vždy se ovládnu a raději naznačím že o něm vím a blikám, že mu uvolním cestu aby narazil na policisty dříve než já. Ale oni nikde.
Takže z Olomouce jsme si to namířili na Fryšták, Slušovice, Broumov-Bilinice, kde jsme pak překročili hranici se Slovenskem. Pak jsme to vzali po silnici nižší třídy směrem na Ilavu a do serpentin v horách Strážovské Vrchy. Moc krásný to kraj. Ten jsme opouštěli u Bojnice, kde jsme jen vyfotili malebnou siluetu zámku a projeli jsme Preividzou směr HandlováŽií´ár nad Hronom a Zvolen. Poblíž Zvolena jsme poznali jak jsou Slováci dobří lidé. Totiž v místech na konci za Hronskou Dúbravou končí místní silnice a bez upozornění vás to navede na dálnici a to na oba směry jen se rozhodnout do leva či do prava. A slovenská dálniční policie ta to monitoruje a pokutuje s radostí. Tak jsem se na příjezdu k dálnici otočil a jel se zpět do vesnice poptat jak to oni tady řeší. Dva čekající u hospody mi radu dali, ale nemohl jsme uvěřit. Pak to i s mobilem a nad aktivní mapou potvrdil i jeden mladík, co tudy jezdí za prací do Zvolena. Musíte na dálnici, pak takových 100 až 200 m jedete po dálnici a je sjezd na obec Budča a je to. No konal jsme dle jeho pokynů, ale nakonec to dopadlo tak, že jsem před tou neoznačenou změnou sledoval ve zpětném zrcátku červenou starší škodovku a vypadalo to, že nemá dálniční známku. vystrčil jsem ruku a upěnlivým máváním jsem dosáhl očekávaného ale nečekaného. Já zastavil, on také zastavil. vyšel jsem se zeptat jestli by mě neprovezl na Dubču přes dálnici. On ale měl dálniční známku, ale jeho ženě jsem asi připadal sympatický či spíše pořádně zmatený, takže ho „ukecala“ na to, že jel přede mnou a projeli jsme po dálnic na Dubču. Před Zvolenem odbočil a já projel městem po složitém kroužení až na směr do Viglaše, kde je zámek nad obcí či spíše malou vesnicí. A udělal jsem dobře, protože jak naschvál na tomto složitém kousku dálnice v úseku takových 100 m se opravoval povrch a to i na mostě přes dálnici, kde se pak sjede na Dubču. A nebyl jsme sám, už prý o tom psali i v novinách, ale pořád to je takové jaké jsme to prožil já cizinec na Slovensku. ještě že jsem se domluvil.
No a nyní ta vesnice Viglaš a zámeček. byl jsem přemluven těsně před vesnicí, aby jsem se tam jeli podívat. No já odbočil. fakt vesnice, nikde nic, jen mostek přes potok a uzoučká silnice, spíše díravá cesta do kopce. a pak to přišlo. Auto na auto, snad z každé poznávací značky něco, prostě autíčka z celého Slovenska. Našvihané i tam, kde byl zákaz stání. Téměř jsem neprojel a minul jedno auto jen 3 cm. No a pak proti mě mercedes co jel proti mě a nechtěl uhnout. No taky jak, když nebylo kam a za ním další auto s blondýnou. Musel jsme ven a prosit a škemrat a vysvětlovat, že oni musí couvnou, že to mají blíž k místu, kde se snad i vyhneme. Poslechli mě, nic jiného jim totiž nezbylo. Já projel a pak našel i místo na zaparkování a šlo se na zámek. No to jsme koukali.

Opraveno z evropských peněz a na nádvoří smetánka v černém, na vstupu drinku na uvítanou a tak podobně. Cosi tam bylo a bylo tam těch akcí najednou více. Pro nás tedy zážitek.

dsc_1385_59364 a jsme na zámku Viglaš dsc_1392_59371 a jsme na zámku Viglaš

Pak to už byl jen kousek co manželka objevila přehradu pod názvem Ružín. Začala vzpomínat na známého, co tam jezdil na ryby. No a v tom rozrušení, že tam tedy zajedeme a i u vody přespíme, přehlédla že se to jmenuje Ružiná. No a bylo vystaráno. Slunce zapadalo a my viděli krásnou zříceninu hradu nad obcí Divín, pak i krásně upravenou náves, při ni zámek, vodotrysky, no prostě paráda, vše jako zjevení.

dsc_1401_59380 a jsme v obci Divín dsc_1408_59387 a jsme v obci Divín pod hradem

No hned za tím obec Ružiná a směrovka ke campu. Samozřejmě, že bylo nebylo, z campu zůstala jen brána s nápisem, ale pak jen torzo něčeho, co mohlo být sociálkou při tábořišti. Ale slunce zapadalo, hladina přehrady jako zrcadlo. Zaparkovali jsme kousek od hráze a hned u ní je i doškolovací a rekreační středisko. Vše jsme prošli a popovídali si se správcovou. „Když zavoláte na jaře, můžete tu mít v létě krásnou dovolenou“. A tomu i věříme, je zde kolem mnoho cyklostezek a krásná krajina.
Velké plus má u nás Slovensko v tom, že břehy u vody jsou volně dostupné a můžete všude sjet z cesty zaparkovat, kde se Vám to zalíbí. A to jsme udělali a měli krásné usínání pod hromadou hvězdiček a mléčné dráhy, ale také krásné probouzení když slunce vychází a nad hladinou se žene mlha a rybáři už nahazují své udičky.

dsc_1435_59412 a to jsou naše výhledy s autíčka, když slunce zapadlo dsc_1440_59417 no a tohle je paráda hned po ránu, když slunce vychází

A jelo se pak dál přes Lučenec do už maďarského města Salgotarjan a pak kopcovitou a zajímavou krajinou chráněného krajiného parku Bukki do města Eger a pak hned kousek do obce Egerszalok, kde se nachází termální hotel SPA s názvem Saliris . Najdete pod webovou stránkou www.salirisresort.hu . No a dojeli jsme v 11.00 hodin a hned po zaparkování u hotelu hupki na celý den do léčivých vod s krásnými pohledy, které lze srovnávat s tureckým místem Pomukale.

dsc_1448_59424 venkovní bazény v resortu Saliris v Egerszaloku dsc_1576_59549 první nedočkavci co v hotelu bydlí a mají po snídani

Mohu jen dodat, že krásné to bylo po celý den, protože slunce svítilo, ale krásnější to bylo pak večer, když začalo tu krásu ovlivňovat barevné osvětlení vápencových útvarů.

dsc_1736_59579 hra barev která vzniká novým nasvětlením dsc_1730_59573 hra barev která vzniká novým nasvětlením

Večer jsme se setkali s našimi známými a dohodli společné lenošení v teplé vodičce na pondělí. Druhý den v neděli jsme pak popojeli do Demjenu. Jsou tam nové termální lázně. Nabízí se dvě možnosti jak trávit den. Jedna levnější je, že jdete přes bránu venkovního areálu. To stojí na celý den 1940 forintů. A ten den je od 9.00 do 02.00 hodin. Ano můžete tu lenošit celou noc a po celý rok každý den. ta dražší je, že zajdete k bráně s názvem jeskyních lázní, zaplatíte na den od 9.00 do 21.00 celkem 4.500 forintů a za to si užijete atrakcí v jeskyních bazénech a můžete navštívit i ty venkovní bazény.

dsc_1597_59639 pohled na bazény s léčivou vodou dsc_1617_59659 bazén na tobogany a skoky do vody až s 5 m výšky

Bohužel jeskyní lázně jsme minuly a tak máme kam zajít příště. Na webu je to vedeno jako www.cascadebarlang.hu a po volbě možnost prohlídky ve 3D. Další den pondělí zase jen v termálních lázních, protože předpověď počasí jasno a až 24 st.C. Tak jsme se tu váleli až do večera a i tady opět nocovali na neosvětleném místě s hvězdičkami nad hlavou a temnotou nám městským zcela neznámou.
Bylo úterý a my jeli směr Olomouc. O tom v další vzpomínce o cestě přes Slovensko.

Jaké jsme pořídili záběry při cestě Slovenskem ?

Fotodokumentace z resortu Saliris v Egerszaloku :

Fotodokumentace z termálů v Demjénu :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.