Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Výjezd na Kelčský Javorník – říjen 2015.

Výjezd na Kelčský Javorník – říjen 2015.

Tak za všechno může to, že na mých odkazech na webu www.cestotipy.cz byla v odkazu
na web „Toulky“ krásná vzpomínka na výlet na Kelčský Javorník a taky zmínka o tom, že se to tu má ke dni 16.září otevřít pro širokou veřejnost. No a tady ten odkaz je www.alena.ilcik.cz/1509-kelcsky-javornik.php
Tak se stalo, že se podařilo najít hlídání pro naši tetičku a vyrazili jsme „autíčkemů a s elektrokoly do Rajnochovic. Od hospody „Ve dvoře“ na místě zvaném Rosošné, se jede po cyklostezce číslo 5120 směrem k Tesáku v Hostýnských horách. Jede se asi takových 1500 m k místu, kde stojí po pravé straně kamenný domek a za ním je odbočka doprava a tou se začne pořádně stoupat a stoupat. Zatím tam není žádná směrovka, proto ty detaily.

dsc_6217_44526 místo, kde se musí odbočit, ještě tam není směrovka na rozhlednu dsc_6159_44471 poslední úsek strmě a ve šterkopísku kousek pod vrcholem

Silnice je viditelná na cyklomapách. Odtud se to totiž dá vyjet na kolech velmi dobrou cestou. Jede se stále po starší lesní asfaltce a asi 800 m pod vrcholem to je po pak šterkopískovou cestou strmě do vrchu. No vyjeli jsme to a máme za sebou už třetí pokusnou jízdu do vrchu na elektrokole. Už nám na stará kolena pomohly ty upravené kola na hrad Helfštýn, na sv.Hostýn a nyní až do výšky 865 m až pod rozhlednu na Kelčském Javorníku.
Ten den bylo slunečno a v údolí prostě krásně. Ale když jsme dojeli na vrchol pod rozhlednu tak tam ale strašně foukalo.

dsc_6166_44478 davy pod věží dsc_6197_44506 plácek v nástupním místě na vrcholu Kelčského Javorníku

A foukalo tak vydatně, že se konstrukce rozhledny znatelně třásla, mohl to být vítr o síle i 20 m až 25 m za secundu. Ale ten výhled z vrchu stál za to. Vidíte z nadhledu svatý Hostýn, dohlédnete až do Valašského Meziříčí. Je vidět na Bludné a rozhlednu Marušku.

dsc_6193_44502 věž rozhledny a sv.Hostýn dsc_6200_44509 a takto je upravena poslední horní plošina, jsou tu popisky okolí

No prostě je jasné, že se tady musíme ukázat i jindy a jinou cestou a trefit se do dne, kdy bude ten nejjasnější a nejostřejší výhled. Ten den bylo vidět krásně, ale byl mírný opar, takže je co zlepšit. Z informace od první zmínky na už zmíněném webu jsou k dispozici tato data.
Rozhledna má tvar válcové věže a svým zvláštním tvarem a dvanácti prohnutými lamelami z modřínového dřeva zároveň odkazuje na tradici ohýbaného nábytku v nedaleké Bystřici pod Hostýnem. Celková výška stavby je 35 metrů, přičemž výška horní vyhlídkové plošiny je 30 metrů a návštěvníky čeká k vrcholu celkem 156 schodů po točivém schodišti.Na webech po vyhledání hesla najdete více. ( www.podhostynsko.cz/ )

dsc_6161_44473 a jsem v cíli pod rozhlednou dsc_6211_44520 rozcestník a věž
dsc_6209_44518 pohled do schodiště rozhledny, která bude celý rok zpřistupněna

Na vrcholu jsou dvě plošiny. Ta konečná a vrchní má po obvodu informační panely ryté do plechu. Ta pod ní, je krytá podlahou té první. Na schodišti jsou po obou stranách umístěna madla a každé jedno pootočení má plošinku, kde se dá vyhnout davům. A ten náš den 3.10.2015 tu bylo jasně dokázáno, že projektant byl pašák a vše fungovalo a davy se mohly nepřerušovaně hrnout nahoru i dolů. Vítr pak ukázal jak umí rozechvět konstrukci a ta zase to vše dokázala ustát. Takže cíl byl pokořen a jelo se dolů.

Protože ten výlet začal v 10.00 hodin a dole jsme byli už ve 12.00, tak jsme v hospodě „Ve dvoře“ dali dobrou a již dříve ochutnanou polévku Valašskou Kyselici s místním pečivem, pletýnkou se zapečenými škvarky.

dsc_6222_44531 a hle, jedou místní koníčci dsc_6218_44527 interier restaurace "Ve dvoře" na Rosošném

V Rajnochovicích ale není jen tato hospoda. Je zde v druhém údolí obrovský kostel s farou, kde se pořádají barokní hudební slavnosti a tak jsme se zajeli podívat i tam.

dsc_6227_44536 v Rajnochovicích u kostela dsc_6229_44538 v Rajnochovicích u kostela

A pak jsme jeli dál aby jsme se podívali, jak to je krásně všechno opravené ve městě Kelč, když se námi navštívený vrchol po tomto městě vlastně nazývá. A bylo co vidět, už jen dva domy opraví, a je to tu jako nové. Od dob socialismu se tu skutečně snažili.

dsc_6252_44561 na opraveném náměstí v Kelči dsc_6256_44565 na opraveném náměstí v Kelči

Ale nejeli jsme sem jen tak, protože jsme měli ještě jeden či dva zajímavé cíle. Náš známý dělal starostu v obci Rouské, a protože byl fanda do slunečních hodin, je tato obec těmito slunečními hodinami prostě zajímavá a stojí to za to uvidět. Na webu www.rouske.cz/e_download.php?file=data/editor/7cs_1.pdf&original=Rousk%C3%A9+-+D%C4%9Bjiny+072dpi.pdf si dohledáte něco o historii obce i hodin.(strana 123)
A více fotek s hodinami pak na webu www.rouske.cz/informace-o-obci/slunecni-hodiny/

Hodiny jsou na zemi i s vyznačeným poledníkem, hodiny jsou nad vchodem do radnice, ale i na domě toho našeho známého. Mají tady i jedny hodiny s povídáním o historii slunečních hodin.

dsc_6258_44567 sluneční hodiny v Rouské dsc_6261_44570 sluneční hodiny v Rouské na radnici

A nebyly to jenom ty sluneční hodiny, ale je tady vidět, že obec je v dobrých rukách, protože květiny a zeleň ovládli co mohly.
Pak ještě zastávka na mlýně. Už jednou jsme tady projížděli, ale jen projeli. Tentokrát jsme si dali něco na mls a poseděli, protože tady posedět to má svou atmosféru. Je to totiž hned za obcí Všechovice pension a restaurace nazvaná „Příleský mlýn“. ( www.prileskymlyn.cz/ )

dsc_6272_44581 a jsme v Příleském mlýně dsc_6276_44585 a jsme v Příleském mlýně

A tu atmosféru nám vylepšila rodinná oslava v salonku, kde i hrála místní dvoučlenná kapela lidovky pro oslavence.
Pak už jen cesta do Bystřice pod Hostýnem a tam na hřbitov, který zazářil v zapadajícím slunci toho dne a pak ještě na večeři u domu na sídlišti. Je to místo nazvané Pizza bar Angelo.

dsc_6288_44597 na hřbitově v Bystřici pod Hostýnem při západu slunce dsc_6297_44606 tady mají výbornou Pizzu - Pizzerie Angello

Mají tady nejen krásné prostředí, ale i výborné papání a hlavně kvalitní a chutné ty „italské koláče“.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.