Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Návštěva Hostýnských kopečků únor 2014.

Návštěva Hostýnských kopečků únor 2014.

Stav sněhové pokrývky v letošní zimě je zoufalý. Snad někde je k dispozici sníh umělý. Na kopcích kolem svatého Hostýna nebylo nikde nic, jen na sjezdovce na Trojáku se lyžovalo. Krize ve sněhu se promítla i do krize v hospodách a je asi patrná i krize z nedostatku peněz mezi lidmi.
V sobotu jsme se vydali na Troják, abychom si zašli po hřebenové cestě na Marušku ( něco víc jak 600 m n.m.), což je vrcholek na hřebenové cestě nad obcí Hošťálková, kde je místní meteorologická stanice. Na navštěvujeme ji skoro pravidelně, a to pěšmo, či na kole, ale už jsme si sem zajeli i autíčkem, protože to jde, a protože se odtud dá pozorovat jak západ tak východ slunce. V roce 2006 tu bylo 146 cm sněhu a největší mráz -25 st.C a největší teplo 33 st.C. v srpnu 2008. Odtud to pak je kousek na Hlubný s krásným košatým stromem ve výšce 659 m n.m a je už odtud vidět i pohoří Beskyd. Je to nenáročná asfaltová komunikace pro místní chataře napojená na obec Hošťálkovou.

dsc_0257_23241 odpočinutí na dotykovém bodě u Marušky, kámen z roku 2012 dsc_0264_23248 krásný strom na Bludném ve výšce 659 m n.m.

Od košatého stromu jsme se vrátili a kochali se modrou oblohou a vůní s jarního vysychání okolních pastvin. Ještě jsme se zakoukali na nové velmi mladé lyžaře jak suverénně sjíždí lyžařskou školičku a pak jsme sjeli do údolí s protáhlou obcí Rajnochovice. Tady jsme zcela záměrně navštívili místo, které jsme před 3 lety obdivovali jako místo pro rybolov v kanadském stylu, protože jej začal budovat čechokanaďan jako nový krajinný prvek v inundačním území za potokem, ale místní zkorumpovaní úředníci mu až do dnešní doby hází klacky pod nohy, takže když nám po zhlédnutí toho, co vše vybudoval, ale nesmí to provozovat ani jako občerstvovací stanici, protože mu tady nepovolily stavbu sociálního zázemí bude opouštět a vrátí to se zpět do Kanady, protože bojovat s místní korupcí státních úředníků vzdal.

dsc_0278_23262 tak tohle akvanada, místo kde jste si mohli i chytit pstruha dsc_0284_23268 dokázal by někdo pomoci a zlomit tu užasnou českou závist úředníků na stavebním úřadě ?

Koukněte na to co za sebou zanechá a o co přijdou turisté a zejména cyklisté na svých výpravách do této lokality, zejména když to mohli spojit z již známou lokalitou hukulských koní, která je nedaleko a která je již známá tím, že se tu dá dobře užít dovolená s dětmi.
Cestou jsme odbočili do údolí kde je centrum katolické mládeže u místního kostela.

dsc_0301_23285 mohutný kostel v Rajnochovicích žije dsc_0303_23287 pečuje tu o něj katolická mládež, toto je nyní ubytovna

Závěr dne pak patřil nejlepší a nejvyhlášenější pochoutce, kterou si můžete dát v pizzerii v obci Osíčko. I v pozdním odpoledni tu bylo jako vždy plno a to i v době finanční krize. Prostě co je dobré a kde to umí, tam si to udělá reklamu svými dokonalými službami a pochoutkami, za kterými by jste se museli vydat až do Itálie.

dsc_0309_23293 zcela nenápadné místo, ale parkoviště většinou plné dsc_0308_23292 a jsme na vynikající Pizze v Osíčku v krásném prostředí

A užívali jsme si to i druhý den, kdy jsme vyjeli autobusem na svatý Hostýn, kde jsme si prošli Jurkovičovu křížovou cestu v zimě a bez sněhových návějí, prostě bez sněhu.

dsc_0327_23311 sestupujeme od baziliky po červené turistické značce dsc_0332_23315 sestupujeme od baziliky po červené turistické značce

Dali jsem se cestou, kterou jsme ještě nikdy nešli a to sestupem přes Swaigrovu paseku, kolem Swaigrovy chaty až do Chvalčova a pak kolem potoka do Bystřice pod Hostýnem.

dsc_0337_23320 a pak je tu Swaigrova chata

Jako důchodci jsme si mohli dovolit setrvat až do pondělí a vychutnat si klidu za jiskřivého rána v obci Brusné a Rusava.

dsc_0355_23337 a tohle tu mají od nepaměti dsc_0347_23330 výhled na letní koupaliště Rusava, kde je i ohřívaná voda ze solárních panelů

Navštívit oblíbené místo nad koupalištěm, ale hlavně jsme si dovolili projet místní lesní komunikací až do obce Držková a odtud do obce Lukov. Tady jsme vyjeli až na parkoviště nad obcí, odkud je pak možné dojít k hradu Lukov. Nikdy jsme tady nebyli a tak první pohledy na hradby, byly jako objevení pokladu. Hrad není z okolních silnic vůbec vidět a tak nevšimnout si nových hnědých reklamních tabulí, tak by jsme jen projeli směrem na Holešov a hradu nevystoupali. Má na parkovišti sice tabuli s informací kdy je otevřeno, ale té jsme si všimli až když jsme se vrátili k autu. A hrad měl otevřeno a tak jsme si jej mohli užít se vší parádou. Expozice sice byla uzamčena, ale stačilo si projít jednotlivá nádvoří a pokochat se nezvyklými výhledy a hlavně nečekanými skalními útvary.

dsc_0387_23369 a jdeme na hrad dsc_0398_23380 jsme na hradě Lukov

Vzpomínku lze ukončit jen odkazy na webové stránky, které vám dají o daných místech více informací a tak si budete moci naplánovat návštěvu těchto míst. Na závěr musím doporučit tuto nezvyklou roční dobu, protože přes husté porosty nebylo vše tak krásně vidět a efekt hradu by nebyl tak velký, kdyby vše bylo v plné zeleni.
Takže na podrobnosti k daným místům o kterých se zmiňuji jsou následující :

Meteo stanice Maruška, leží v nadmořské výšce 664 m n.m. a informace o počasí či o kuriozitách dané lokality najdete na webu maruska.ordoz.com .
Co je zajímavého v obci Rajnochovice pak najdete na webu www.hostýnsko.cz po vyhledání obce Rajnochovice v daném regionu.
O svatém Hostýnu se dozvíte na webu www.slovácko.cz když zadáte detailní adresu www.slovacko.cz/cil/972/poutni-misto-svaty-hostyn .
A o posledním navštíveném místě hradu Lukov se dozvíte detaily i s virtuální prohlídkou a časech rekonstrukcí je vše na webu www.hradlukov.cz .
Takže přeji příjemné chvilky při hledání informací o této lokalitě na hostýnsku.

Přehled fotek ze tří dnů procházek po hostýnských vrších.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.