Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Zase jeden z vydařených výletů na Praděd – 2013.

Bydlet na Moravě a ještě k tomu v Olomouci, pak to je velká příležitost vyrazit na výlet jen tak bez přípravy tam, kde se dá očekávat krásný zážitek. V pátek 13.12.2013 byl hodně škaredý pátek, okolí bylo ponořeno do šera po celý den, dokonce v podvečer i mrholilo a bylo lepší jen tak den prožít a nemít z toho vůbec nic. Ale večerní zprávy byly o tom, že na vrcholech Jeseníků již ověřují možnost pádu laviny a když ukázaly jak se to měří a nad místem dolování sondy do hloubky 2 m byla jasná obloha, pak nastal okamžik zvratu a plán na sobotu 14.12.2013 byl hotov. Hned ráno se jelo na Praděd, protože mělo být zase tak krásně.
Tentokrát jsem to vzal vlakem do Bruntálu a odtud autobusem na Ovčárnu. Ještě v Bruntále v 9.10 hodin, kdy jsem nastoupil do autobusu směr Malá Morávka, se dalo pochybovat o správnosti mého rozhodnutí. Ale ve Starém Městě už se zjevila první modrá skvrna mezi mlhou nad námi. A ta mlha postupně vymizela a po ní zůstávaly ojíněné stromy a nádhera co bývá v krajině po nočních mrazech. Jen jsem litoval, že se nedá zastavit a fotit tu krásu „pocukrované“ krajiny.

dsc_0147_22658 Malá Morávka na Ovčárně dsc_0150_22667 pohled na Petrovi kameny

Modrá obloha bez mráčku a kolem jen bílé ojíněné stromy a ojíněné pastviny. Na přestupním místě Malá Morávky Hvězda už toho sněhu bylo požehnaně. Do dvou přistavených autobusů už se první běžkaři a chuťovkám málem ani nevešli. A na Ovčárně pak přišel šok. Nad námi azuro, sněhu jako uprostřed zimy.
Vyrazil jsem pěšmo, abych mohl pořád fotit a nemusel při každém záběru sundávat hůlky, rukavice či dokonce i lyže. A udělal jsme dobře, protože rukavic nebylo potřeba, na slunci bylo kolem 15 st.C, ve stínu dokonce 7 st.C. A foti se dalo pořád něco krásného jen se na tu krásu kolem zadívat. Po hodině jsem byl na vrcholu Pradědu, na vrcholu blaha a to jsem si ještě vylepšil přípitkem na dědu praděda tmavým bylinným Pradědem.

dsc_0175_22692 stoupání od rozcestí až na vrchol Pradědu dsc_0195_22712 kouzlo zimy pod Pradědem

V hospodě narváno a holky měli co se otáčet. Bylo právě 12.00 hodin. Cestou dolů to bylo zase jiné, protože takový den se dějí zázraky. Budu jen přemýšlet o tom, jak to tu u nás vypadalo, když kolem bylo jen to moře. Příště snad už nezapomenu pořádný dalekohled. Tento den totiž, jak jsem odposlouchával od dalších pozorovatelů, byla vidět pouhým okem Malá Fatra a před ní hřeben Beskyd na jedné straně a v dáli prý vidí i špičku Sněžky.

dsc_0186_22703 kouzlo zimy pod Pradědem dsc_0264_22778 tak tohle jsou Dlouhé Stráně - přečerpávací vodní nádrž ve výšce 1348 m n.m.

Něco jsem tam viděl, ale bez dalekohledu to nelze potvrdit. Prostě byl to překrásný den. V 15.00 hodin jsem v autobuse opět vjel do mlhy a pošmourna, které bylo v Bruntále a pak na celé Moravě po celý den. O to větší prožitek to pro mě a mnohé další to byl, na který mohu jen vzpomínat.
Chcete o tom vědět i více a naplánovat si výlet do této oblasti? Pak se koukněte na tento web http://www.hotelpradedvysilac.cz/webkamera.aspx
Fotogalerie zážitků ze soboty 14.12.2013

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.