Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Výlet na Praděd 30.října 2011 a na Petrovy Kameny dne 6.11.2011

Pro ty z Moravy, to je asi banální záležitost, povídat o výletu na Praděd. Ale vím, že ne vždy se podaří jet záměrně za inverzním počasím. Je dušičkový čas a v rovině Hané je škaredě, jako na dušičky. Byla neděle 30.10.2011 a já využil změny letního času a tak jsme mohl v poklidu na linkový autobus, co z Olomouce vyjíždí v 6.30, směrem na Karlovu Studánku. Mohu tento spoj jezdící v sobotu a neděli vřele doporučit. V 8.10 na něj navazuje kyvadlová doprava na Ovčárnu. Takže jsem byl na místě, které se ještě po ránu neprobudilo, abych se tady s několika spolucestujícími začal kochat okolní přírodou, klidem a vycházejícím sluncem. Už v Malé Morávce se objevila modrá obloha a tak i Praděd měl nad sebou modro.

DSC_0014_5311 mlhy je kolem 9.00 stále více DSC_0044_5341 schválně jsem fotil, když slunce stojí za věží a vrhá stín

DSC_0046_5343 stále se situace mění, mraky se tlačí do větších výšek DSC_0061_5355 každý kdo má foťák, tak si to užívá

 

Ale z pravé strany už to vypadalo, že někde na chatě Kurzovka kouří z komína. Ale byly to mraky, které se pozvolna ale jistě zatahovaly ve směru k chatě Barborka. Teprve až jsem prošel mraky, měl jsem opět Praděd a jeho vysílač před sebou jako na dlani. A protože to nejde uchopit, musel jsem fotit. A proto si Vám dovoluji zprostředkovat tuto vyjímečnou chvíli.

DSC_0081_5372 ti co sem dojdou později, už je ten den neuvidí DSC_0100_5390 jako z jiného světa při sestupu k chatě na Švýcárně

A dát tímto dalšího typa na nádherné prožitky, zejména když meteorologové předpovídají inverzi na horách. Třeba to vyjde někdy příště i vám.

Cestou z vrcholu jsem došel na rozcestí pod Pradědem a odbočil směrem k chatě na Švýcárně. Je to procházka na 3 km. Když si za cíl dáte jen tuto chatu, pak vězte, že tu mají výborný borůvkový koláč, fazolačku a jiné pochoutky, které jsou místní specialitou za rozumné ceny. Byl jsem tady tak před 20 lety a je tu vše jinak s velkou změnou k lepšímu. Dalo se pokračovat na Červenohorské Sedlo, ale pak jsem vybral cestu z kopce 8 km dlouhou přímo do Koutů nad Desnou, protože tu jsem nikdy nešel.

DSC_0133_5423 no uznejte sami, tady a taky o kus dál se musíte zastavit a kochat okolní přírodou DSC_0145_5435 a jsem s poničenýma nohama po 8 km sestupu na začátku chatové osady v Koutech nad Desnou

Zpočátku to bylo jen v mlze, ale pak se objevily barvy podzimu a tak stálé šlapání z kopce jsem zapomněl vnímat, i když nakonec to bylo pořádné problematické. Jednak lesní těžba a pak strže od prudkých dešťů, ale zvládl jsem to s velkou opatrností, protože v závěru jsem už nikoho nepotkával. No a jak dál ? Sednete do hospody hotelu u nádraží a dáte si pořádné pivo, dobrou mňamku a pak na vlak společnosti Železnice Desná směr do Šumperku a tak se dostanete zpět na Hanou. Přeji příjemnou chvilku nad fotogaleriemi.

No a protože se stalo, že tento podzim nemá v předpovědích počasí chybu, vyrazili jsme i další neděli 6.11. za stejným cílem s malou obměnou. Zase jsme byli v 8.20 hod na Ovčárně, ale tentokrát na obloze ani mráčku. Takže se podařilo zrealizovat výstup k Petrovým kamenům s výhledem přes údolí na vodní nádrž Horní Pláně, která je v nadmořské výšce 1348, pokud je naplněna vodou do normové výšky, hráz je samozřejmě o něco výše. cestou tam i zpět jsme se kochali opakovaně pohledy na Praděd. Na chatě Barborka jsme ochutnali výborný borůvkový koláč a pak se dali údolím Bíle Opavy do Karlovy Studánky. Vítr z vrcholu se v hlubokém údolí vytratil a bylo tam přenádherně, pokud pomineme stav porostů, které tam zanechala vichřice v roce 2004. V cíli Karlova Studánka pak byla ozářena podzimním sluncem a objevili jsme tam nové pohledy, ale i to, že tady dávají svařené víno podle Václava Havla a v hospůdce Pod Věží se i chlubí podpisem samotného Václava Havla, který zde zanechal svůj podpis v rámečku, při svém léčebném pobytu.

Tak to byla neděle 30.10.2011 a tady jsou pořízené fotky z tohoto krásného dne.

A tady fotky z neděle 6.11.2011, kdy byl ještě krásnější den a tak jsme si výlet museli zopakovat. Tentokrát jsme vystoupali na hřebenovku s pohledem na Petrovy Kameny a na vodní nádrž Dlouhé Pláně. A pak jsme sestoupili do Karlovy Studánky.

 

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.