Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Zpáteční cesta z města Lom do Drammenu u Osla.

Cesta do Norska v červnu roku 2012.

Cesta z Lomu do Drammenu.

Ráno v Lomu je opět slunečné a před námi je putováni po Norských velehorách. Náš autobus jede po silnici číslo 55 a poprvé zastavil na chatě Krosba ve výšce kolem 1100 metrů. Ale ještě stoupáme až do míst, kde se fotíme na kótě 1423 m.

DSC_0312_11184 jedeme do velehor Norska, kde jsou všude kolem kopečky s výškou nad 1400 m DSC_0326_11192 jsme na vrcholu silnice v místě zvaném Sogneljelishytta

DSC_0329_11194 je to tu prostě nádherné DSC_0339_11202 je to tu prostě nádherné

Tady se ještě prohání lyžaři na běžkách. Na tomto vrcholu opět vedoucí zájezdu cituje ze svých zápisků informaci, že v roce 2009 tady bylo 2st.C a nebyla vidět ani na 3m. My máme venku 7 st. a slunce svítí jako pominuté. Je to tady nádherné. I na kopci s vyhlídkou do údolí, ve výšce něco kolem 1100 m je WC s nerezu a s horkou vodou a to i s kabinkou pro invalidy. Je tu krásný počátek jara.

DSC_0366_11218 takže vlastní pohled do údolí bez problémový a nádherný DSC_0363_11216 a to v takovéto budce s odděleným vstupem pro pány, dámy a invalidy

Zastavujeme až u fjordu Songdalsfjorden, ve městě Songdal. Tady zjišťujeme, že zde asi sídlí škola pro výuku norského jazyka, protože si neumíme jinak vysvětlit to, kolik mladých muslimek a černochů tady pádí se sešity pod paží, aby si snad dali oběd. V moderním a hodně nové informačním centru knihovny, studovny, jídelny. Město poklidné, ozářené sluncem.

DSC_0380_11229 no není to idyla DSC_0385_11234 po tom mostě vzadu jsme přijeli do města

Naši cestu přeruší nalodění na trajekt a pak jízda nejdelším silničním tunelem, který měří 25 km a jízda v něm trvala 30 minut. Nedaleko od Flámu odbočíme na místní silnici, která nás vede do pořádného kopce. Tady bylo podáno žertovné vysvětlení proč bůh žehná řidiči autobusu a ne faráři. Faráři, praví bůh, tobě lidi v kostele spí, ale když tenhle řidič jede, tak se všichni modlí, aby nesjel v zatáčkách. Proto dám lepší pobyt v nebi řidiči a ne tobě.
Ano tato cesta byla skutečně zážitkem, a to i s fotopauzou do krásného údolí s fjordem Auralandsfjorde.

DSC_0414_11255 pak jsme jeli tunelem na silnici číslo E16, který měl 25 km a pak cestou číslo 50 serpentinami a tuneli DSC_0439_11269 ale kolem nádherná příroda

A samozřejmě zchlazení se dařilo jen v tunelech, které šli jeden za druhým. Pak byla fotopauza u jezera Strandavaten, na které je napojena i místní hydroelektrárna. Pak se projelo město Gol a následovala cesta po silnici číslo 7 až do Hamremoemu, kde se odbočilo na silnici číslo 280. Ta se pak napojila na silnic číslo 35 a pak už jsme dojeli do campu v Drammenu, kde už jsme jednou přespali na cestě k severu Norska. V campu nás vítá 6 dětí, dvě matky a jeden otec, vše rómského původu a vše z jednoho většího karavanu. Jsou to ti, kteří v campu stejně jako ostatní přistěhovalci bydlí, protože to je pro ně to nejlevnější ubytování v Norsku. Ten den se toho najelo více, bylo to 497 km.
Ale zase celou dobu krásné počasí, jen občas přeháňka, a to jen když jsme jeli v autobuse. Po večeři se jdeme projít, tentokráte na opačnou stranu od campu. Drama které nabídne slunce navečer kolem 22.00 hodiny se v naší zeměpisné šířce určitě niky nenabídne, zejména, když pak vidíme i nádhernou duhu.

DSC_0445_11275 konečně mohu nafotit Vlčí bob, který zdobí okolí silnic směr Švédsko DSC_0449_11278 a dělá kolem nádherné scenérie

no images were found

A tady je opět možnost podívat se na průběh cesty a pořízené fotečky, které se sami nabízely pro záběr.

A stálo to za to, protože najednou i když už bylo před 22 hodinou, vylezlo z pod mraků slunce a vykouzlilo duhu nad postaršími domečky, které měli na poštovních schránkách jména jako Kumar či Rašíd, či jinak, co se nedá tak lehce zapamatovat. A dokonce z auta vystoupila šikmooká pracující žena, aby po desáté vyložila nákup pořízený v nedalekém a ještě otevřeného obchodu sítě COOP.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.