Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Články oštítkované jako ‘harachov’

Vánoce 2015 v Harrachově byly spojeny s výlety.

Vánoce 2015 v Harrachově byly spojeny s výlety.

Harrachov je už pro mne poznaná lokalita, ale vždy se najde něco nového k objevení. A protože letošní doba vánoc byla mimořádně nepříznivá, nedalo se odolat malým chvilkám, kdy se mělo objevit alespoň to sluníčko, když už ne sníh. Ten tady letos prostě nebyl.
První den šlo jen o procházku spojenou s dýcháním horského vzduchu, což vedlo k nachlazení a tak čas vánoc byl proležen v posteli a s podáváním nějakého toho léku proti chřipce.

dsc_8367_46594 na lesním zátiší je ticho a klid dsc_8374_46601 a už ho vidíme, to je první sníh v Harrachově ?

dsc_8388_46615 i na vrcholu je vidět cosi jako sníh dsc_8385_46612 to je vánoční Harrachov v roce 2015 Čti více…

04_Podzimní čas – nečas trávený v Krkonoších v roce 2013 – krkonošské vodopády.

Podzimní čas – nečas trávený v Krkonoších v roce 2013 – krkonošské vodopády.

A bohužel konečně to zpravodajcům vyšlo. Ranní probuzení do třetího dne pobytu v Krkonoších bylo za tlukotu dešťových kapek na okenní plechy. A pršelo až do 11 hodin. Pak přestalo a my se šli vyvětrat na horský a čistý a voňavý vzduch. Skokanské můstky v Harrachově nebylo ani vidět jak ještě stála mlha nad vrcholky kolem našeho pensionu. Ale když jsme vyrazili na procházku k Mumlavským vodopádům sluníčko se přeci jen na chvilinku ukázalo.

dsc_0692_22035 Mumlavské vodopády v Harrachově dsc_0713_22043 Mumlavské vodopády v Harrachově

Pokochali jsme se touto krásou po celé její délce a vrátili se zpět. Bylo to jiné než při zimní návštěvě a bylo to i za daného pošmourného počasí pěkné.
Odpoledne po obědě jsme se vydali autem směrem na Sklárskou Porembu do Polska abychom si zašli k ke Kemienskym vodopádům.

dsc_0726_22052 Wodospad Kamiensczyka u Szklarske Poreby dsc_0730_22055 chaty u vodopádu Čti více…

03_Podzimní čas – nečas trávený v Krkonoších v roce 2013 – Špindlerův Mlýn.

Podzimní čas – nečas trávený v Krkonoších v roce 2013 – Špindlerův Mlýn.

A byl tu den, kdy podle předpovědí mělo být zataženo s deštěm. Ale protože byl měsíček ve výduti, tedy přirůstal, bylo to vše úplně jinak, a my se po ránu, kdy venku byly 4 st.C, a modrá obloha nad námi, rozhodli zajet do Špindlerova Mlýna. Cestou to vypadalo na špatné rozhodnutí, protože jak jsme sjížděli do Vrchlabí, byla silná mlha, že se i mlhovky musely rozsvítit. Ale pak, když jsme začali zase stoupat do vyšší polohy, mlha ustoupila a byla nad námi modrá obloha. No a pak už jsme se rozhodli pro jediné a skvělé řešení.
Ve Špindlu jsme zaparkovali na hlídaném parkovišti, přeběhli do taxibusku pro 8 lidí a téměř ihned jsme vyjeli na Špindlerovku. Na osobu nás to stálo 50 Kč. Na autobus by jsme museli čekat 40 minut a jízdenka by byla za 40 Kč. A udělali jsme dobře. Když jsme totiž vystoupili na Špidlerovce, měli jsme nádherné a jasné výhledy do údolí Špindlerova Mlýna, ale i modrou oblohu nad Polskem. Dali jsme na radu taxikáře a vydali se na Petrovy boudu, která před rokem vyhořela.

dsc_0605_21969 vpravo jsou vidět zbytky základů po Petrových boudách dsc_0633_21991 krása mraků nad Polskem

Odtud jsme se pokochali výhledy na hřebeny české strany Krkonoš. Pak sestoupili na Moravskou boudu a sešli kolem nové Davidovy boudy do Špindlu. Na Moravské boudě jsem si to vychutnali se vším, co k tomu patří a dali si krakonošskou kyselici tedy cmundu, to je bramboračku s houbami. No a jako takový svačinkový zážitek, to byla i husí jatýrka s bramborovou plackou. No prostě „mňam“.

dsc_0650_22003 tmavé mraky na Moravskou boudou dsc_0646_21999 v teple pohled od polévky na interiér Moravské boudy Čti více…

02_Podzimní čas – nečas trávený v Krkonoších v roce 2013 – Jizerka.

Podzimní čas – nečas trávený v Krkonoších v roce 2013 – Jizerka.

Den druhý byl po ránu pořádně mrazivý. Na louce kolem pensionu byla jinovatka a okna u auta byla dobře zamrzlá. Po 8 hodině jsme vyjeli přes Kořenov a Polubný na Jizerku. Tady jako první zaparkovali na placeném parkovišti, celodenní poplatek za parkování 50 Kč. Tady může každý i bez povolenek dojet. Pak jen na povolenky pro ubytované v některém z pensionů v této obci. Nad námi modrá obloha, před námi rozlehlé louky a roztroušené chalupy obce Jizerka. Po ránu nikde ani človíčka. Na informační tabuli dohledáte 28 zastavení, to je 28 informačních tabulí s popisem a historií pro dané místo. Z toho bylo 12 na území Česka a zbytek na Polské straně.

dsc_0424_21873 a vyrážíme směr Jizerka dsc_0438_21881 Panský dům v Jizerce

Vydali jsme směrem do nižší polohy mezi ty chalupy kolem Jizerky, z nichž jedna měla zvonici i hodiny a také tří patra a byla to ta nejtypičtější budova obce Jizerky, nesoucí nápis Panský dům. Za ní jsme pak sledovali „smaragdový potok“, který nabízel překrásné záběry tekoucí vody, probarvených tůní, travnatých ploch s jinovatkou, zamrzlých kaluží. Ale hlavně božský klid a pohoda, která nás prostupovala nepoznanou pohodou, společně s nahřátými zadními partiemi těla, tak jak sluníčko vystupovalo nad horizont a vyhřívalo okolní, již prohnědlé louky.

dsc_0498_21909 krásy safírového potoka Jizery dsc_0506_21914 krásy safírového potoka Jizery Čti více…

V lokalitě Harrachov, Karpacz, Janov nad Nisou, Rykytnice nad Jizerou a na Kuksu

Na konci léta, ještě když jsou teplé noci, a to bylo od soboty 3.9. do pondělí 5.9., jsme s autíčkem vyrazili do Harrachova, který jsme v odpoledních hodinách prošmejdili na našich kolečkách, a pak odtud nakoukli i na polskou stranu a jeli přes Sklarskou Porebu až do Karpacze, abychom se podívali na to, jak vypadají Krkonoše z opačné strany, než jak jsme je prošli a viděli loni v srpnu, z lokality Špyndlerova Mlýna. Z Karpatcze je totiž pro poláky odtud placený výstup na Sněžku a kus se dá vyjet i lanovkou.

DSC_1352 Harrachov - prý největší skokanský můstek na světě                                                    DSC_1353 Harrachov

  DSC_1364 Ve Szklarske Porebe                                                      DSC_1365 Ve Szklarske Porebe

  DSC_1391 areal svitostanku Wang                                                      DSC_1394 areal svitostanku Wang

Čti více…

?>