Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Návštěva lázní Lipot – Maďarsko – září 2018

Letošní rok jsme se do termálů moc nedostali, snad jen do Velkých Losin, které máme poblíž a je to po stránce léčebné na stejné úrovni a cenově a časově dostupnější.
Takže když zase byla předpověď ještě slunečných dnů na konci září, a k tomu na webu těchto lázní Lipot lázně jsme se dozvěděli, že jen do 30.9. budou otevřeny i venkovní relaxační bazény, bylo velmi rychle rozhodnuto a na svátek Sv.Václava v 6.00 jsme vyrazili do těchto lázní. Jezdím mimo dálnice a tak cesta trvala 4 hodiny a 30 minut a bylo to přesně, podle výpočtů pro neplacenou a nejkratší cestu, na webu www.mapy.cz . Průjezd Bratislavou je od posledního nájezdu za Stupavou bez poplatků a když se přejede Dunaj a odbočí se až na druhém sjezdu na Háje, je to rychlé a bez poplatků. Jen pozor, než se dostanete ke směrovce Háje je vyznačeno i druhé odbočení na Vídeň a Kittse. Pak nadjezdem nad dálnicí ze které jsme sjeli a to hned na další křižovatce, kde je směrovka na Rusovce a Rajku. Krásně a bezpečně jsme tedy projeli Bratislavou a v 10.30 hodin jsme stáli před branami lázní v Lipotu. Vstupné je opět vyšší než bylo naposledy v roce 2015, kdy jsme tam také byli v polovině září. Je to k dispozici ve vzpomínce rok 2015 Lipot
Vstupné tedy bylo 3200 Forintů v sezoně a 2.900 Forintů po sezoně. V areálu plno květin, sytě zelené plochy s lavičkami a dvěma bazény s léčivou termální vodou a teplotou od 34 do 38 st.C, jeden plavecký bazén 50 m s vodou 32 st.C, no a potom relaxační bazény se stále jedoucími tryskami na masáže celého těla a vodním kolotočem pod dohledem plavčíka.

DSC_3746 zázemí lázní DSC_3709 LIpot - termální lázně - léčivé bazény

Vedle lázní autocamp a v něm místo pro caravany, ale i domky k pronajmutí, či jen tak na jednu noc. Tady také podražily, ale je to snesitelné v porovnání s tím jak ceny stále rostou a nám Čechům po přepočtu na jejich měnu unikají.

DSC_3723 veřejná sauna pro hosty lázní DSC_3743 bazén s teplou vodou a masážními tryskami

Ale vydrželi jsme v tom krásném prostředí, poobědvali místní jídlo s maďarskou chutí a večer se šli projít do vesnice. Nedaleko od lázní nás předjel autobus a odbočil. Když jsme do těchto míst došli také, dav Maďarů stoupal po venkovním schodišti do patra. Na stěnách budovy nápisy, že se jedná o pekařství. Šli jsme tedy s tímto nečekaným davem. Bylo kolem 19.00 hodiny. No a co nás čekalo bylo úžasné překvapení.

DSC_3766 jedinečná exkurze ve velkopekárně DSC_3758 jedinečná exkurze ve velkopekárně

Byli jsme na prodejně čerstvého pečiva a voňavé kávy, ale také v místnosti zcela prosklené a s výhledem do továrny na pečení všeho dobrého od chleba až po zákusky. No a tak jsme si koupili na ochutnání od každého mlsu něco a pak to pojídali a sledovali, jak se vyrábí chleba, koláčky, a jiné pochutiny ve velkém. No byla to úžasná podívaná a také výborná večeře. Pak jsme se natěšeni vrátili k parkovišti u lázní s „autíčkem“ popojeli do tmy a tam přespali do dalšího sobotního dne. V 9.00 už jsme vstupovali do lázní a nebyli jsme sami, protože ti co bydleli v autocampu se už váleli v termálních vodách a všichni mluvili Česky. No prostě lázně už jsou „profláklé“ a tak vzpomínka na dobu, kdy to bylo v roce 2011 obsazené na obrovských plochách kolem auty Slováků, tak nyní tam bylo nejvíce Čechů. Protože jsme měli trochu toho času na obhlídku okolí, tak jsme si to letos také prošli a objevili novou krásnou výstavbu domků či chat v okolí, nejde to ani rozeznat jak tyto krásné stavby označit. Dříve travnaté plochy velké louky jsou už přeměněny na upravené parkoviště, hodně veliké, se vrostlými stromy.

DSC_3803 zase u rybníka DSC_3783 nová výstavba kolem jezírka naproti lázní

No a taky jsme objevili, že tu nedaleko je přívoz na Dunaji. Takže jak nám zavírali v lázních, stihli jsme se ještě i motat mezi svatebčany, kteří se rozhodli mít svatební obřad i hostinu v areálu lázní a pak honem k tomu přívozu, dokud slunce nezapadne. No bylo to jen 3 km za obcí Dunaremete.
A dá se říci že jsme zase objevili krásnou a zajímavou lokalitu pro cyklisty. Přívoz jezdí jen v letní sezoně a jezdí do Gabčíkova a zpět.

DSC_3835 po zavření lázní jsme se podívali na přívoz v Dunaremetu DSC_3857 obtokový kanál u Dunaje

Podařilo se nám taky navázat spojení s dávným spolužákem, který žije v Bratislavě a setkali jsme se tam, kde to již dobře známe a to v Masonmagyárováru. Bývalo to tu pěkné, ale nyní jsme byli pořádně zklamáni. Je tu hodně znát zanedbanou údržbu a málem by se člověk štítil jít po zčernalých a zhnědlých schodech do vody, kdyby jsme nevěděli, že tuto změnu má na svědomí železitá voda, ale ten dojem byl strašný. Rekonstrukce, o které víme, že proběhla nedávno, je již ve stavu rozpadání se, a to co bylo parádní už je jen malá katastrofa, takže lidí tady bude asi ubývat. Takže sem už se jen tak rychle nevrátíme. Třeba to někdy opraví, ale pořádně a kvalitně. Závěr jsme měli u dobrého Maďarského papání na které nás spolužák pozval do Čárdy při silnici v Rajce.

DSC_3867 cestou domů jsme povečeřeli v Cardě v Rajce DSC_3865 cestou domů jsme povečeřeli v Cardě v Rajce

Díky jemu bychom na toto dobré papání jako důchodci snad ani neměli. Ale na závěr nutno říci, že jsme měli na počasí kliku a ta doba tří svátečních dnů se nám vydařila. Jen cestou domů jsme objížděli dopravní nehodu za Malackami, kde na silnici ještě ležel mrtvý cyklista.
No a kdo by měl zájem rozlišit stav popisovaných lázní v roce 2015 či 2011, pak zde jsou odkazy na mé vzpomínky :
www.cestotipy.cz/2015/pro-mne-objev-mezi-termaly-v-madarsku-%E2%80%93-lipot-zari-2015/

rok 2011 Lipot

Tady je několik snímků pořízených v lázních Lipot a jeho blízkém okolí dne 28.9. až 30.9.2018 :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.