Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

06 – návštěva dřevěných kostelíků cestou do Uliče
a pak termály na Zemplínské přehradě.

Je tu náš pátý den putování a pátek 9.září k tomu. Nad námi modrá obloha a sypaná hráz přehrady Starina. takže po snídani si to tu musíme taky trochu obhlédnout. Mají tady vyhlídku odkud se dá celá přehrada pěkně obhlédnout z jednoho místa. Takže po hodince už jedeme na konec světa do městečka na hranici s Ukarajinou do Uliče.

dsc_0824_58094 výhled na přehradu Starina dsc_0825_58095 výhled na přehradu Starina

No a samozřejmostí je, že taky ještě bude nějaké to odbočení k prohlídce dřevěného kostelíku.
No a první je do obce Topola.

dsc_0842_58112 dřevěný kostelík v obci Topola

Následuje prohlídka kostelíku v Ruském Potoku.

dsc_0861_58131 a jsme u kostelíku v obci Ruský potok

A pak se objeví městečko Ulič a v něm park a v tom parku skupina žen co uklízí každý lísteček na cestě v zeleném trávníku a likvidují odpadky kolem odpadkových košů a jsou to jak cigánky, tak gadžinky.

No a v tom parku jsou rozmístěny miniatury kostelíků které jsme už viděli, ale pak podle informační tabule zjišťujeme že i kostelíky, které jsou přeneseny do skansenů či u ž neexistují.

dsc_0874_58144 v parku v Uliči jsou miniatury kostelíků dsc_0889_58159 v parku v Uliči jsou miniatury kostelíků

Za Uličem je ještě jeden kostelík v obci Uličské Krivé. Tady ještě dokončovali stylové oplocení kolem kostelíku.

dsc_0899_58169 tohle je kostelík v obci Uličské Krivé

Když jsem jeli směrem na Ulič, projížděli jsme zářezem, kde jsme zahlédli i několik informačních tabulí a protože to bylo z hlediska geologie zajímavé, museli jsme se cestou zpět podívat na to o co tu jde.
Podle informací to je místo, kde by se dal těžit zemní plyn z břidličných vrstev jak se tom nyní i píše.

dsc_0903_58173 geologická zajímavost , tady by se mohl těžit podle informací zemní plyn dsc_0902_58172 geologická zajímavost , tady by se mohl těžit podle informací zemní plyn

A dál už cesta nevede a tak se vracíme a jsme odhodláni navštívit Sninské rybníky. Je to rekreační místo v této lokalitě. Ale je už září a i když je nádherné počasí a horko, které se dá jen stěží zvládnout, tak je areál uzavřený a už tam jsou řemeslníci na opravách areálu. takže tady jen nahlížíme přes plot a dáváme si v místním hotelu oběd.

dsc_0918_58188 jen pohled přes plot na Sninské rybníčky, tady měli po sezoně dsc_0917_58187 hotel při Sninských rybníčcích

No když jsme se tady nemohli jít osvěžit do vody bazénů, pojedeme na Zemplínskou přehradu u Michalovců. Kdysi to bylo naše československé moře. Skoro každý tady byl na dovolené ale my nikdy, takže proč by jsme se tam nepodívali.
Až na přehradu je vedena už mírně opotřebovaná čtyřproudová silnice. odbočili jsme až téměř na jejím konci k vodě. Zaparkovali autíčko v dokonalém stínu už opuštěného a prázdného parkoviště. U vody jsme zjistili, že je tu sinice a koupání asi nebude. Ale jeden odvážný pár od karavanu tam vlezl, neplaval jen se nechával zchladit.

dsc_0928_58198 jsem na břehu Zemplínské Šíravy - dříve naše Československé moře dsc_0927_58197 jsem na břehu Zemplínské Šíravy - dříve naše Československé moře

Tak jsme se také překonali a popošlo vodou až do hloubky k ramenům, ale bylo takové horku a voda teplá, takže k řádnému osvěžení ani nedošlo a tak jsme se rozhodli že popojedem kousek dál, že tam to snad bude lepší. Ale ejhle směrovka nás navedla na termální lázně při přehradě.
A tak jsme tam samozřejmě odbočili a i když vstupné na tři hodiny bylo 11 eur na osobu, byl pátek a to je vyšší vstupné, jinak v týdnu to je jen 8.50 eur., tak jsme tam museli pobýt.

dsc_0950_58220 pohled na sedací léčivé bazény s výhledy dsc_0960_58230 a výhledy do okolí na to "Československé moře"

No byl to šok ve srovnání s tím, jak vypadá takový aquapark v Olomouci. Voda je zde léčivá, otevřeno to je od června roku 2014. Málo lidí, nádherné moderní prostředí, mají tady i mořské vlny, vodní trysky stále v provozu. Ale to nejpůvabnější a nejkrásnější byly dva nerezové bazény s léčivou hnědou vodou, kde sedíte a hledíte na to Československé moře na nekonečnou hladinu Zemplínské Šíravy.

dsc_0974_58244 celkový pohled na téměř nové termální lázně na Zemplíně

A kolem vše nové, architektonicky skvěle řešené, krásné informační značení no prostě až na tento konec třeba také vyrazíte, tak tohle nesmíte opomenout navštívit. Ale máme to jen na tři hodiny a to vždy končí a tak jedeme dál. u této přehrad no trávit nebudeme, kousek odtud je přehrada Domaša.

Ano a tak jedem tam a ještě stihneme vyfotit cestou zapadající slunce. Protože na přehradě Domaša jsme kdysi byli víme kde bychom mohli snad i výhodně zaparkovat a složit hlavu.

dsc_0985_58255 u malé Domaši už slunce zapadá dsc_1003_58272 a blíží se teplá zářiová noc

Je to tady ještě tak volné, že vidíme jak jsou karavany rybářů rozesety až na samotném břehu u vodní hladiny. Nakonec i my najdeme to pravé místečko s rovinkou a při červenajícím se horizontu si vychutnáváme svou večeři. Voda v přehradě je čistá, jen jakási pěna při břehu, která se pak ráno i ztratila. Vod je teplá a večer je taky teplý.

dsc_1014_58283 při raním východu slunce na přehradě Domaša dsc_1022_58291 při raním východu slunce na přehradě Domaša

Ráno pak nad hladinou sem tam mlha, ale než posnídáme, je zase krásný slunečný den.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.