Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

04 – Prohlídka Bardějova a cesta na Dukelský průsmyk
s postupnou návštěvou dřevěných kostelíků a musea Andyho Warhola
v Medzilaborcích

Máme před sebou třetí den našeho putování Slovenskem. Město Bardějov jsme vynechali a nechali si jej na ráno. Nikdy jsme tady nebyli a tak nás zde překvapilo několik věcí najednou. město je zapsáno na seznamu UNESCO.

dsc_0300_57580 na prohlídce města Bardějova dsc_0327_57607 na prohlídce města Bardějova

V ranním slunci a bez lidí to byl překrásný první dojem. Velké překvapení jak je to tady krásné. Bazilika byla ještě zavřená a tak jsme si postupně prohlíželi jeden krásnější dům za druhým kolem celého náměstí. V horní části jsme zabočili do postranní uličky a z kostela jsme slyšeli hudbu. když jsme dorazili před vstup do kostela už jsme se tam nemohli dostat, protože z kostela šli davy školáků. nedalo nám to, zeptat se co to znamenalo. Bylo nám sděleno, že v kostele františkánů se každou středu ráno koná školní mše. Tak tohle jsme u nás ještě nezažili. Blížil se čas kdy otevřou basiliku. Konečně je 9.30 a my můžeme vstoupit. Koupil jsme si i povolenku na focení, protože to stálo za to. Za seniora to tu je 1.50 a za focení 2 eura. Krásné to místo a bez focení bych si to neužil.

dsc_0386_57666 zaplacené focení v katedrále v Bardějově dsc_0394_57674 zaplacené focení v katedrále v Bardějově

Po nafocení hradeb, kterou jsou z velké části už rekonstruované opouštíme město Bardějov a jedeme blíže ke svému cíli cesty. Směrovka na hlavní nás odvádí do vesničky Jedinka, kde je další z dřevěných kostelíků.

dsc_0408_57688 u dřevěného kostelíka v Jedince

Vesnice jako po vymření, všichni jsou v práci. Město Svidník jen projedeme a následuje zastávka v obci Ladomírová, kde je čerstvě rekonstruovaný dřevěný kostelík.

dsc_0423_57702 dřevěný kostelík v obci Ladomírová dsc_0421_57700 dřevěný kostelík v obci Ladomírová

Cestou na Dukelský průsmyk odbočíme do obce Krajné Čierno, aby jsme se podívali na další kostelík.

dsc_0430_57709 dřevěný kostelík v obci Krajné Čierno

Pak je konec silnice na Slovenském území. Po nové silnici směrem na Polsko se žene jeden kamion za druhým, je to děsivé, ale je to skutečnost. Autíčko necháváme u prodejny chlastu, po polsky u Sklepa. A už si procházíme památník na Dukle. tady měli bustu i ti co ještě tehdy žili, padlí jsou ve velkém jen neznámí vojínové, je to tu krásné pochmurné s ohledem na to jak ta válka byla zbytečná. Ale je to taky k zamyšlení, jak pro naše a ruské vojáky máme pojem neznámý vojín a nic víc a hřbitovech s německými vojáky jsou soupisy všech kdo tam padli. Každý křížek tam má jméno padlého vojína. A ten dojem neudržované památky, tak to je obraz neúcty k těm, co zde tak zbytečně padli.

dsc_0439_57718 památník na II.světovou válku na Dukle dsc_0443_57722 památník na II.světovou válku na Dukle

Cestou zpět se zastavujeme postupně u dřevěných kostelíků ve Vyšném Komáriku a v Nižném Komáriku.

dsc_0456_57735 dřevěný kostelík ve Vyšném Komáriku dsc_0467_57745 dřevěný kostelík v Nižném Komáriku

Pak zastavujeme u nově opraveného kostelíku v Bodružalu, kde je jediné místo, kde na nás čeká průvodkyně a my si můžeme kostelík prohlédnout za 2 eura na osobu. naše peníze jsou vhozeny do pokladničky kostela na jeho údržbu a milá paní nám podává odborný výklad.
Dozvídáme se, že v obci už je jen 7 lidí řeckokatolické víry a na bohoslužbu se někdy sejde až 25 lidí. Jinak tato víra v tomto kraji vymírá. Kostelík je ještě v opravě a je zapsán spolu s 8 kostelíky tohoto typu do seznamu UNESCO. Za vyfocení interiéru platím další 2 eura a rád přispívám na tu nádheru. V kostelíku se stal malý zázrak. když tudy procházela bojová fronta od Dukly na kostel spadl dělostřelecký granát, prolétl střechou a zapíchl se do podlahy, ale nevybuchl. tehdy místní babky jej ze země vytáhly, naložili na koberec a odnesli do lesa, kde pak je chlapi odpálily. A tak je kostelík v původním stavu včetně cyliriky, která tu leží na oltáři a čtou se z ní liturgie už přes 300 let. Podle prospektu, který jsme dostali je tu tento dřevěný kostelík od roku 1646. Do seznamu UNESCO byl zapsán c roce 2008.

dsc_0492_57770 památka UNESCO - dřevěný kostelík v Bodružalu dsc_0489_57767 památka UNESCO - dřevěný kostelík v Bodružalu

Ještě jsme ten den zastavili u kostelíka v Mirole.

dsc_0500_57778 dřevěný kostelík v Mirole dsc_0502_57780 dřevěný kostelík v Mirole

A protože už jsme byli blízko Medzilaborcům a bylo kolem 16.00 hodiny pokusili jsme se dojet včas do tohoto města, kde je jedinečná galerie Andyho Warhola. měli otevřeno do 17.00 hodin a tak jsme se z historických zážitků přenesli do nové moderní doby, kterou po svém prožíval v USA v New Yorku umělec, grafik, režisér a světově uznávaný bohém Andy Warhol, který zanechal veškeré své dědictví prostřednictvím svého bratra Jana Warhola celé své dílo tomuto rodnému městu. Museum žije i současným uměním street artu. Je zde přísný zákaz focení, ale přeci jen něco se mi podařilo zachytit jako vzpomínku na to, že jsme tu byl.

dsc_0504_57782 Medzilaborce - museum s dílem Andyho Warhola dsc_0526_57804 před museem v Medzilaborcích

V závěru dne jsme dospěli do vesnice Nižná Jablonka, kde žil před svým sňatkem děda mé manželky, než se oženil s babičkou, která zase žila v nedaleké obci Pčoliné. A protože se vědělo, že měli něco společného i v obci Papín, dojeli jsme až sem a tady u kostela kde byla večerní bohoslužba jsme vyčkali setkání s místním farářem, aby jsme se jej zeptali jak je to s možností nahlédnout do matriky.

dsc_0554_57832 slunce zapadá nad Papínem dsc_0550_57828 kostelík v Papíně

Na parkovišti pod kostelíkem v tichém zákoutí jsme pak i přespali a ráno si vychutnali i východu slunce na Poloninou.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.