Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Výlet do Staré vody – duben 2015.

Výlet do Staré vody – duben 2015.

Kam že to asi jedu, když se zmíním o Staré vodě ? je to místo schované veřejnosti skoro po celý rok a je to místo, kde se podepsala totalitní minulost se vším co tehdy k tomu patřilo.
Jde o vesnici po které zůstal jen kostel a kaple v dokonale zničeném stavu a v interiéru jen nápisy psané azbukou. Jde o vesnici, která zmizela z povrchu zemského, když její původní obyvatelé byli vysídleni do Bavorska, pak toto místo obsadila armáda pro vojenský prostor Libavá a následně to vše dokončili barbarským přístupem sovětští vojáci. O dějinách se dočtete na místních informačních tabulích, které sem osadila skupina nadšených Junáků z Velkého Týnce, kteří se ujali obnovy tohoto místa a podařilo se jim do toho zapojit finančně i současné vedení armády a kraje. Takže toto místo je hodně pěkné a velmi drastiky připomíná tvrdou a nedávnou minulost.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Star%C3%A1_Voda_(Libav%C3%A1)

dsc_9660_37270 krásné místo a památka na nelidské vlastnosti z dob minulých dsc_0110_37344 a taky interier z roku 2012 - své tu ponechali ti co psali azbukou

Ale taky začíná být ukázkou toho jak i dnes umíme hospodařit a starat se o památku. Na nové fasádě už opadá omítka, na novém oplocení už vzlýná vlhkost. Takže někdo dovolil udělat špatné oplechování na arkýřích či dovolil udělat špatné izolace základů. A nyní jak je u nás zvykem počkáme, až to bude hodně zničené, aby se to snad někdy zase opravovalo. Viděl jsem hodně památek ve světe kolem naší republiky, ale tohle snad uvidíte jen u nás. Tak umíme hospodařit.
Chytne se někdo této výtky ? Nastane náprava ?

Toto místo ve Staré vodě – Altwasser, je v historii zapsáno již od roku 1690, kdy sem přišel řád piaristů, aby rozvíjel vzdělanost v kraji. V dobách, kdy zde působila klášterní škola, tak zde v lavicích sedával i Jan Evangelista Purkyně či pozdější arcibiskup Cyril Stojan.
V roce 2012 jsem se dostal i do kostela, protože armáda pořádá dny otevřených prostor na Libavé. Ale jinak tu je zavřeno. Na svatou Annu je zde pouť a noční pochod ke kapli se svícemi.

dsc_9663_37273 kaple svaté Anny povstala z mrtvých dsc_0117_37351 skoro o týden později v roce 2012

Výlet jsem udělal autem přes Jakubčovice, Vítkov a Budišov nad Budišovkou. Odtud směr na Podlesí a nejde zabloudit, silnice z Podlesí vás vede do města Libavá mezi cedulemi se zákazem vstupu do vojenského prostoru.

dsc_9646_37256 jelo se po objížďce od Jakubčovic dsc_9645_37255 pohled na město Vítkov

dsc_9651_37261 jsme v Budišově nad Budišovkou u musea břidlice dsc_9654_37264 jsme v Budišově nad Budišovkou u musea břidlice

Růžová stavba kostela nejde pak minout, dá se tu zaparkovat a projít se ke kapli svaté Anny.
No a pak se dojede do města Libavá, kde naplno vnímáte absurdnost vojenského prostoru, kde se ještě i rodí děti, vidíte spousty prázdných bytů, zarezivělé hangáry čehosi, a oplocený kostel jen proto, aby na někoho snad nespadl či jej někdo nevyraboval.

Výjimkou je stavba větrného mlýna, který tu byl jaksi pozapomenut a nějaký fanda si jej vložil do majetku a své péče.

dsc_9682_37291 a jsme v obci Libavá - vojenský prostor - jediná památka dsc_9681_37290 kostel v Libavé - jen oplocení a nic víc

No pak je to už kratší cesta směr Domášov, Jívová až do Olomouce. Zastavili jsme se v golfovém areálu Véska u Olomouce, abychom zjistili stav této umělé přírody, ve které se za nemalý peníz, prý už zlidovělého sportu, pohybují „darmošlapové“.

dsc_9686_37295 no někomu se tohle všechno líbí a musí to k životu mít dsc_9697_37306 a toto je chrám dnešní doby - hotel Golf ve Vésce nad Olomoucí

A pozor nešlapat mimo sypané chodníčky. Po nich sice jezdí ti, co se chtějí nechat vidět, a nebo ti co mají na parkovišti vyznačená místa pro invalidy či majitele.
No optimismus vám pak do duše naleje pohled na sluncem ozářený kostel na svatém Kopečku a je konec výletu.

dsc_9699_37308 a jsme doma v Olomouci pod svatým Kopečkem

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.