Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Výlet do Moravského krasu.

Výlet do Moravského krasu.

Nemaje letos možností vyjet za hranice, vydali jsme se do Moravského krasu. Kvůli vojenské střelbě na střelnici u Drahan jsme museli objíždět přes Protivanov, ale jinak to je z Olomouce jen kousek, akorát na denní výlet.
Naše první zastavení bylo v obci Šošůvky u kaple sv.Václava a sv.Anežky, která tu byla vysvěcena v roce 2002 a kterou navrhla Ing.arch. Monika Sirná. Základní kámen světil papež Jan Pavel II a v kapli jsou uloženy i ostatky sv.Václava. Prostě je to taková opomíjená perla na Moravě a možná i v Čechách.

dsc_4238_42318 kaple sv.Václava a sv.Anežky v Šošůvkách dsc_4236_42316 interier kaple, pouze přes prosklení

Ze Šošůvek už to pak je kousek k několika jeskyním. Z ohledem na čas a očekávané davy lidí jsme to vzali nejdříve k propasti Macocha a Punkevní jeskyni. A udělali jsme dobře, protože tady těch lidí je tolik, že rezervace byly až na 14-tou hodinu. Ale zaparkovali jsme a protože jsme byli jen dva, vyšlo nám to na 12.00 hodin. Vlastní prohlídka pak trvala 90 minut. Od parkoviště jsme se přesunuly ke vstupu do jeskyně lanovkou, která tu stojí a provozuje od roku 1995. Jízdné tam i zpět za 90 Kč/osobu. Dole jsme se jen prošli po modré značce, kterou se sem dostanete i po svých, ale je to převýšení 131 m. Lanovkou se jede jen 2 minuty. Cena přiměřená pro jízdu tam i zpět. Jízdné tam i zpět za 90 Kč/osobu. Ale měli jsme času na přesun tak akorát, pěšky by jsme to už ani nestihly.

dsc_4249_42329 lanovka tu jezdí od roku 1995 dsc_4259_42339 než jsem vstoupili

Jeskyně parádní, v tom horku to bylo při 7 st.C parádní osvěžení. Nejdříve se jde jeskynními chodbami pěšky, nahoru a dolů a je tam taky 140 schodů, pozor na to.

dsc_4310_42389 a jsem v Punkevní jeskyni dsc_4333_42412 na dně propasti Macocha

Pak se objevíte na dně Macochy, kam se jen díváte z povrchu, jako do propasti. Když jsem se vrátili, tak zrovna jsme slyšeli dunivý výklad ze dna, je to takové zajímavé zjištění, zkuste to taky.
Z Macochy jsme jeli směrem na Sloup, ale odbočili jsme podle šipky do lesa. Po polní cestě jsme se dostali k Velké Dohodě. Už ten název místa nás přitahoval a nakonec místo samotné překvapilo.

dsc_4398_42477 stará renovovaná vápenná pec dsc_4393_42472 lom pro vyznavače lezení

Je to stará, renovovaná vápenka a za ní velký lom na vápenec. Když jsem došli k hraně lomu, pod námi to výrazně svištělo. To se nad velkým lomem hnali po laně dva odvážlivci mezi třemi úvazy na stromech. Pod nimi občerstvení, dětské lanové centrum. No prostě místo, kde si i „puberťáci“ určitě najdou něco pro sebe. Místo fakt dobré k návštěvě.
No pak už jsme jeli k cíli kolem jeskyně Balcárka do městečka Sloup. Ale museli jsme přes Ostrov u Macochy a tady jsme objevili klidnou hospůdku Staré časy, kde dobře a za rozumnou cenu navařili i pro nás obědové menu. A pak už jsem dojeli konečně do Sloupu.

dsc_4413_42491 na vstupu do jeskyně dsc_4415_42493 a jsme u Sloupsko-Šošůvské jeskyně

Tady jsme se koukli do krásného a nezvykle velkého kostela na tak malé městečko. Prošli se ke vstupu do Sloupsko-Šošůvské jeskyně a pak podle směrovek už byl čas si jen poležet u vody. A bylo to koupaliště s osvěžující a čistou vodou s koupáním v nemonitorované vodě na bazénu, který je i s restaurací součástí malého stanového campu za městečkem Sloup.

dsc_4420_42496 kostel v městyse Sloup dsc_4422_42498 koupaliště ve Sloupu u campu

dsc_4426_42502 rybník Suchý a camp

Cestou zpět a v podvečer jsme neodolali nám už známému místu u rybníka v obci Suchý. Je tu camp a v něm spousta občerstvovacích zastavení, krásné okolí a dá se říci, že i centrála pro hvězdicové výlety do tohoto zajímavého kraje, kde se cítíte jako v zahraničí, protože cestou jsme potkávali spousty aut a autobusů se zahraniční značkou. Byl to pěkný den a krásný výlet přímo na míru do horkých dnů tohoto léta. Byl to 16.července roku 2015.

A kdo by rád věděl více, pak tady jsou odkazy na webové stránky, které jsem si vyhledal :

www.sosuvka.com/index.php?pg=fotogalerie&sub=kaple

www.cavemk.cz/punkevni-jeskyne

www.velkadohoda-moravskykras.cz

www.mestyssloup.cz

www.camp.cz/cs/kempy-cr/suchy/detail/491-camping

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.