Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Jedeme do Uničova, protože bylo krásné odpoledne – únor 2015.

Byla neděle odpoledne a nad námi jen modrá obloha bez mráčku. To prostě nejde zůstat jen tak doma na kanapi. A tak jsme se vypravili někam, a až po cestě jsme dospěli k nápadu podívat se na pískovnu v obci Náklo.
Ale postupem krátkého času, protože je to kousek od Olomouce jsme přišli na to, že jsme už dlouho nejeli přes obec Příkazy.

dsc_8513_35834 Kaple v Příkazech u Olomouce z roku 1923 dsc_8518_35839 dům č.p.26 s žudrem v obci Příkazy

A jaké bylo naše překvapení, když jen tak mezi domy jsme zahlédli něco moc pěkného. Hned jsme zacouvali a před poštovním úřadem zaparkovali a šli k tomu pěknému se projít a zjistit co to je a k čemu to slouží.
Je to stavba kaple z let 1923 až 1926, která byla v roce 1992 zrekonstruována a nově vysvěcena. Detaily plné zajímavostí o obci Příkazy pak už najdete na dvou webových stránkách. www.prikazy.cz/index.php?nid=10161&lid=cs&oid=2226555
Tady najdete vše o obci a okolí obce Příkazy. Na následujícím webu zase zjistíte co vše zajíavého, zejména pro mládež se dá uvidět v Hanáckém skanzenu.
www.hanackeskanzen.cz/

Z Příkaz jsem ještě nafotili zadní stranu historických stodol což v naší republice jen tak neuvidíte a jeli jsme k té pískovně v Nákle. Ale zastavit u místního kostela jsme museli už jen proto, že jsme z dálky viděli, že je tam kolem plno aut a pak i kol opřených o plot. A měli jsme štěstí, v kostele končila bohoslužba a tak jsme mohli konečně i nahlédnout.

dsc_8530_35851 kostel sv.Jiří v Nákle u Olomouce jako pevnostní stavba dsc_8527_35848 kostel sv.Jiří v Nákle u Olomouce

Kostel bývá většinou zavřený. Je samozřejmé, že na webu obce se o této stavbě dovíte hodně zajímavostí a taky zjistíte, že kolem dokola je toho ještě víc co stojí za to uvidět a navštívit.
www.naklo.cz/fotografie/ . Kousek za obcí pak je cíl našeho putování, pískovna, kde jsme byli koupat hodně dávno.

dsc_8532_35853 štěrkové jezero u Nákla , upraveno pro letní koupání dsc_8537_35858 zimní idyla na jezeru u Nákla

Za tu dobu zase změny k lepšímu a tak máme v plánu že v létě si tu uděláme celodenní veget v našem „autíčku“. I v tomto čase jsem nafotil idylku polozamrzlé hladiny a labutí ve spojení s okrasnými trsy trav a ozdobných kamenů na jemňoučkém písku pro beach volejbal. Cedule s parkovným 50 Kč/den jsou novinkou, ale v létě to tu bude určitě parádní plavání.
Ale dosti pískovny a jedem dál. Plán cesty jsme posunuly až do města Uničova. Věděl jsem o tom, že tu opravili náměstí, ale že to bude tak působivé, to jsem nečekal. je to město, kam stojí za to odbočit a prohlédnout si místní zajímavosti.

dsc_8540_35861 radnice ve městě Uničov dsc_8551_35872 hlavní chrám v Uničově

Však nahlédněte na webové stránky
www.unicov.cz/prochazka-unicovem/d-1835/p1=13514 a zjistíte, že tady je co vidět.

Po prohlídce Uničova už se slunce schovalo a tak jsem se dali na cestu zpět do Olomouce. Vzali jsme to přes Litovel naplněni zvědavostí, jestli už tady dokončili rekonstrukci náměstí.
Určitě tu mají zcela nově opravený klenbový kamenný most přes řeku Moravu.

dsc_8565_35886 kamenný most v Litovli přes řeku Moravu dsc_8566_35887 radniční věž na náměstí v Litovli

Náměstí skoro dokončené, jen část měla už jen bezpečnostní ohrazení. Místní lahůdky na náměstí, které opět nezklamali, protože i v neděli pozdě odpoledne bylo otevřeno a měli jak čerstvé chlebíčky tak dobrou kávičku na to aby jsme toto odpoledne čestně zakončili.
www.litovel.eu/cs/turistika-1/
Takže Litovel, je pěkné místo a v letním čase ještě pěknější, protože tady mají koupaliště jaké se u nás jen tak neuvidí. Však jsem už o něm něco naspal, když jsem jej navštívil a užil si na něm pěkného dne. Jak to tam vypadá v létě najdete v tomto článku :
www.cestotipy.cz/2014/koupaliste-litovel-a-hrad-bouzov-zari-2014/

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.