Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Koupaliště Litovel a hrad Bouzov – září 2014

Pondělní slunný den – září 2014.

Je poledne a slunce září osmého září na zcela modré obloze. Někam tedy ještě vyrazíme, když je tak pěkně. Cíl byl určen téměř hned a náhodou vyšel na hrad Bouzov. Z Olomouce se tam jede přes Litovel. A když jsme se blížili Litovli, dostali jsme chuť podívat se na místo, kde bylo krásné koupání v parném červencovém dni a tehdy jsme neměli sebou něco na pořízení fotek. Je to jen kousek za autobusovým nádražím v Litovli s vyznačenou odbočkou do sportovního areálu a krkolomným přejezdem přes místní železniční trať na Senici.
Jede se jen povolených 30 km/hod, a první co míjíte je veslařský areál, pak krásně zastrčený a téměř idylický camp a na konci cesty je ono přírodní koupaliště. A pak jsme se už nestačili divit. Parkoviště prázdné, ale koupaliště dne 8.9.2014 otevřené. Pustili nás do areálu jen na prohlídku, ale když jsme smočili prstík v průzračné vodě, hned jsme litovali, že nemáme příslušné vybavení.

dsc_5780_31353 celkový pohled s kvalitním zázemím dsc_5775_31348 zde natéká filtrovaná čistá voda

Voda měla 23 st.C, nikde ani živáčka tak by to vše bylo jen pro nás. Ve velkém bazénu hloubka 3,40 m, v dětském či relaxačním bazénu do 80 cm. Tráva kolem jako kobereček, zelený, měkký a svěží. Prostě nádhera. Na dotaz, kolik bylo lidí v neděli, byla odpověď “jen 8 lidí“. Je vidět, že naše media umí lidi zblbnout, naučit je užívat si jen toho co připomíná žití ve vatičce a národ nám pak zakrní a degeneruje. když jsme viděli jak pak kolem vody v rámci treninku běží nemotorně pár kliků ve věku kolem 12 let, věděli jsme už své. Ale byli tu na vodě už postarší, co ty začátky mají za sebou a jsou mužnější a silnější. Snad se to podaří i těm nováčkům.

dsc_5786_31359 kluci si dobře zasportují dsc_5782_31355 pohled na město Litovel od koupaliště

Koupliště v Litovli si v dalším detailu můžete prohlédnout a něco se o něm dovědět na webu http://www.litovel.eu/cs/turistika/dovolena-v-pohybu/prirodni-koupaliste-biotop.html .

Následovala jízda na hrad Bouzov. Přijeli jsme tentokráte ve směru od Podolí jízdou od Bílé Lhoty, kde je mimo jiné pěkné arboretum. Zmiňuji to proto, že odtud je hrad vidět v plné kráse jako majestát v krajině. Bylo pondělí, hrad má zavřeno, ale za to ta poklidné atmosféra pod hradem i okolo jeho hradeb, to se jen tak nezažije. V obci se to výrazně změnilo směrem k lepšímu okolí a dopředu, samozřejmě že s dotacemi z EU a tak za poslední 3 roky se tu hodně vylepšilo a je to znát, zejména, když se naskytne tak krásný slunečný den, to vše jen září a vy si hned myslíte, že to tu je to nejkrásnější místo, které jste zatím navštívili.

dsc_5790_31363 a jde se na hrad Bouzov dsc_5805_31376 a to je ta vyhledávaná krása pro pohádkové scény

Obešel jsem si tentokrát hradby, nikdy dříve jsem to neprovedl, nebylo totiž možné vstoupit do vnitřních prostor.

dsc_5812_31382 obcházíme hradby abychom viděli něco navíc dsc_5818_31388 obcházíme hradby abychom viděli něco navíc

Ale to nevadí, protože tam si lze zajít jindy, nebo se dá podívat na weby.
Do hradu tak virtuálně nahlédnete nejlépe na webu http://tourism.olomouc.eu/sights/olomouc-region/bouzov-castle/. O historii tohoto hradu pak je k dispozici vše na webu www.hradbouzov.cz .
Když jsem si vše prošli a pohledem vychutnali nemohli jsme odolat pohledům na nesené plné košíky s houbami a tak jsme si dovolil zastavit v lese ve směru na Javoříčko. Je tam pro cyklisty zcela nová spojnice – cyklostezka od hradu Bouzova do Javoříčka kolem rybníku, kde se koná pravidelně zářijová akce „Balony nad Bouzovem“.

A houby tam skutečně byly. Pak už jen zastavení na kopci s výhledem na tu rovnou Hanou při západu slunce.

dsc_5832_31402 slunce zapadá nad Hanou dsc_5838_31408 slunce zapadá nad Hanou a nad obcí Vojnice
dsc_5838_31408 slunce zapadá nad Hanou a nad obcí Vojnice

Co dodat na závěr, byl to krásný den a lze výlet takovéhoto typu jen doporučit.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.