Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Boží hod velikonoční 5.4.2015 – výlet do Strejčkova lomu u Grygova.

Letošní vývoj jara je podivný a hodně studený. takže na tuto velikonoční neděli bylo překvapením, že v Olomouci svítilo hned po ránu slunce, které občas zastínil rychle se valící mrak, za kterého i občas vypadla sněhová vločka.
Bylo prostě krásně a velké rozhledy, protože byl studený vzduch bez nadměrné vlhkosti. Vyrazili jsme také proto, že jsme měli doprovod s komentářem k tomu jak se hledá „keška“.
Naše první zastavení bylo u rybníka mezi Kožušany a Grygovem. Jel jsem tudy na kole vícekrát, ale nikdy se tady nezastavil, takže to bylo hodně zajímavé a jen díky hledání „kešky“. V dáli panorama Olomouce s věžemi kostelů, jasně viditelný kostel na svatém Kopečku a v dáli pak zasněžené vrcholky Jeseníků.

dsc_9401_37122 pohled na sv.Kopeček byl zcela ojedinělý dsc_9403_37124 za Olomoucí je v dáli také vidět zasněžené vrcholky Jeseníků

Od rybníka pak do Strejčkova lomu za Grygovem. Jde o vápencový lom, kde se dá podle informačních tabulí najít i nějaká ta zkamenělina, ale my sem jeli proto, že by už konečně mohla vykvést koniklec. Byl jsme tady před 14 dny, když jsem na webu „Toukly“ na který se odkazuji objevil povídání a krásné fotky koniklece v okolí Brna, ale ještě nic tehdy nekvetlo. Objevil jsem tehdy jen tři osamělé květy.

dsc_9406_37127 vše kolem vonělo divokým česnekem dsc_9497_37207 i ta břízka je pak krásná

Ale tentokrát jsme asi výrobou velikonočních kuřátek a přípravou velikonoční atmosféry zajistili to, že konečně se koniklec rozhodla vykvést.

dsc_9382_37229 prostě převeliká dsc_9389_37111 vše je na oslavu velikonoc připraveno

Lom, kolem kterého na travnatých plochách koniklec kvete, je hodně starý a nese jméno Strejčkův lom, a je překrásný, když má mimořádné osvětlení přes letící mraky nad ním. Byl nedávno převeden pod patronaci ochránců přírody, byl vyčištěn a má sloužit přírodě a slušným lidem milujícím přírodu.

dsc_9458_37173 a hlavně pak lom samotný, když se nad ním honí mraky dsc_9469_37184 je to prostě radost, že jaro je skutečně tady

dsc_9422_37142 ale to hlavní bylo, že konečně rozkvetla koniklec dsc_9440_37156 je to nádhera

V přilehlém lese nad místní cestou mezi Grygovem a Majetínem či Krčmaní se objevili listy divokého česneku a mnoho fialových, žlutých či bílých kvítků jara. A budou tu zřejmě i další, ale nejsem odborník, a ani se je proto neodvážím pojmenovat.
Když jsem nafotili všechnu tu krásu kolem, projeli jsem místní komunikací kolem pískovny za Krčmaní a zastavili u místního hřbitova.

Tady zaparkovali a vyšli podle šipky na kopec nad vesnicí Krčmaň, abychom objevili 5. nejkrásnější strom při hodnocení v roce 2008.

dsc_9530_37224 vyhlídka zcela nečekaná na ten kus Hané dsc_9518_37213 vyhlídka zcela nečekaná na ten kus Hané

Jde o krásný palouk nad obcí, kam v roce 1918 po návratu z vojny ti co přežili hrůzy I.světová války vysadili semínko borovice a ta za ty roky vyrostla do bizardního tvaru a je symbolem míru. Z toho místa se dá vidět poutní kostel v Dubu nad Moravou a Přerov. Hned pod kopcem je hlavní silnice mezi Přerovem a Olomoucí. A přesto, že tudy tak často jezdíme, o tomto místě jsme se dověděli jen zásluhou „keškařů“.

Kdo by chtěl vědět více o Strejčkovu lomu a konikleci, pak tady jsou zajímavé odkazy na toto místo:

www.frodogalery.cz/text/koniklece-ve-stryckove-lomu

www.treking.cz/regiony/strejckuv-lom.htm

www.naturabohemica.cz/u-strejckova-lomu/

No tak se podívejte na tu krásu jara.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.