Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Podzimní čas – nečas trávený v Krkonoších v roce 2013 – Jizerka.

Den druhý byl po ránu pořádně mrazivý. Na louce kolem pensionu byla jinovatka a okna u auta byla dobře zamrzlá. Po 8 hodině jsme vyjeli přes Kořenov a Polubný na Jizerku. Tady jako první zaparkovali na placeném parkovišti, celodenní poplatek za parkování 50 Kč. Tady může každý i bez povolenek dojet. Pak jen na povolenky pro ubytované v některém z pensionů v této obci. Nad námi modrá obloha, před námi rozlehlé louky a roztroušené chalupy obce Jizerka. Po ránu nikde ani človíčka. Na informační tabuli dohledáte 28 zastavení, to je 28 informačních tabulí s popisem a historií pro dané místo. Z toho bylo 12 na území Česka a zbytek na Polské straně.

dsc_0424_21873 a vyrážíme směr Jizerka dsc_0438_21881 Panský dům v Jizerce

Vydali jsme směrem do nižší polohy mezi ty chalupy kolem Jizerky, z nichž jedna měla zvonici i hodiny a také tří patra a byla to ta nejtypičtější budova obce Jizerky, nesoucí nápis Panský dům. Za ní jsme pak sledovali „smaragdový potok“, který nabízel překrásné záběry tekoucí vody, probarvených tůní, travnatých ploch s jinovatkou, zamrzlých kaluží. Ale hlavně božský klid a pohoda, která nás prostupovala nepoznanou pohodou, společně s nahřátými zadními partiemi těla, tak jak sluníčko vystupovalo nad horizont a vyhřívalo okolní, již prohnědlé louky.

dsc_0498_21909 krásy safírového potoka Jizery dsc_0506_21914 krásy safírového potoka Jizery

Došli jsem až k Vrchovišti, zastavení 12 a pak šli zpět směrem do polské Orle, kolem potoka Jizery, která zde tvoří hranici mezi Polskem a Českem. Před námi homole kopce Bukovec, který bylo potřeba obejít. Nejdříve se sestupovalo kolem potoka.

dsc_0567_21942 zastavení pod lávkou nad Jizerou dsc_0573_21946 zastavení pod lávkou nad Jizerou

U mostku přes tento potok jsme dali řeč s turisty co už v Orle byli a protože tam měli ve vyhlášené hospůdce ten den zavřeno, tak jsme se dali na jejich informaci a dali jsme se přes můstek nad Jizerkou zase zpět se stoupáním k parkovišti. Tohle místo pod mostkem bylo dalším z míst, které každého fotografa vezme u srdce a musí udělat ten nejkrásnější snímek i kdyby do vody měl padnout. Vrátili jsme se na parkovišti po celkových pěti hodinách pochodu, ušli jsme takových 8 až 10 km, a protože do večera daleko, zajeli jsme přes Polubný k přehradě Souš, jen abychom viděli jak je to tu pěkné, tiché a hrázným dokonale udržované místečko pro aktivní odpočinek, zejména když spatříte informační značku pozor bruslaři na silnici, která se vine kolem vodní hladiny. Na závěr jen malé postesknutí. Je to tu ideální pro cyklisty a my neměli kola. A bylo pondělí a hospoda na Panském domě byla ten den zavřená.

Tak se kochejte, i dyž to je jen na fotkách.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.