Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Den šestý kdy je cílem nejzajímavější hora na Gran Canarii a je 31.1.2013.

Ráno, to je po deváté hodině, je určen cíl cesty a zpřesněna cesta kudy a jak. Jedeme po dálnici směr Puerto Rico. Tady, zcela náhodou jedeme až na úplný konec cesty, který končí placeným parkovištěm u jediné, uměle vytvořené písečné pláže, zaříznuté do strmého údolí, které je poseto hotelovou zástavbou v bílém. Parkoviště je ovládané automatem a je zde informace, že do 45 minut to je gratis.

DSC_0196_15912 Gran Canaria - navštěvujeme Puerto Rico za Maspalomas na jihu ostrova DSC_0199_15915 Gran Canaria - navštěvujeme Puerto Rico za Maspalomas na jihu ostrova

A to je to, co nám vyhovuje, protože bude jen focení. Po 35 minutách odjíždíme po silnici GC500 podél pobřeží zpět až do obce, a taky dalšího z letovisek, kterými je toto pobřeží plynule poseto, a které se jmenuje Arguineguín. Tady odbočíme na silnicí GC505, která jede hodně hlubokým údolím, kde se dá postupně sledovat, jak se namnoží určitý druh rostlin v daném místě. Takže vidíme lokalitu posetou kaktusy, pak něčím co brzy pokvete, pak agave, pak opuncie. Najednou je tady i camping pod palmami.

DSC_0211_15921 Gran Canaria - stoupáme po silnici GC 505 směrem k obci Soria DSC_0218_15927 Gran Canaria - stoupáme po silnici GC 505 směrem k obci Soria

Silnice je nová, hladká s mírným stoupáním, takže značky, jako pozor cyklista, jsou zde na místě, protože předjíždíme individua, skupiny a šílence, jak kdo si vybere na kolech. Po určité době to náhle začne pořádně stoupat v krátkých serpentinách až do obce zvaného El Barranquillo de Tauro. Tady odbočíme doprava a dojedeme slepou silnicí na konečnou, když pod námi je téměř prázdná přehrada a na konci parkoviště pro turisty, co zamknou auto a dají se horskou tůrou dál do hor. Jsme totiž ve výšce kolem 800 m nad mořem a jmenuje se to tady Soria.

DSC_0244_15950 Gran Canaria - údolí Soria nad přehradou DSC_0241_15947 Gran Canaria - údolí Soria nad přehradou - ráj na zemi

Místo poklidu, nádherné kombinace borovicového lesa a mezi tím palmy, lesknoucí se ve slunečném osvitu, klid a pohoda. A nad námi strmé skály.
Pak se vrátíme k odbočce a dáme se silničkou GC505 do tak strmého kopce s jednou zatáčkou za druhou a tak úzkou, že se dá minout protijedoucí auto jen po dohodě řidičů. Muselo se taky pořádně troubit, protože proti jeli oni šílenci na kolech, někteří ale taky stoupali spolu s námi a to až ke křižovatce Montaňa de Tauro. Tady jsme odbočili na Tejde silnicí GC 605 a jeli až do vesnice Ayacata. V daném místě u hospody pohoda, plno odstavených kol, rozkvetlé stromy, no prostě náš pohodový květen na lednové Gran Canarii.

DSC_0274_15973 Gran Canaria - vystoupali jsme až k vesnici Ayacata DSC_0333_16014 Gran Canaria - vracíme se do vesnice Ayacata pod Roque Nublo

Zde jsme odbočili na silnici GC 600 až pod horu našeho cíle, Roque Nublo, kam jsme museli od parkoviště ještě nějaký ten kousek, asi 3 km, dojít pěšmo cestou pořád vzhůru. Ale zážitek z cílového výhledu a pohledu na skálu 80 m vysokou, vypínající se z náhorní planiny, stál určitě za to.

DSC_0302_15997 Gran Canaria - jsme na náhorní planině Roque Nublo ve výšce 1732 m n.m. DSC_0305_16000 Gran Canaria - jsme na náhorní planině Roque Nublo ve výšce 1732 m n.m.

Pak cesta zpět na parkoviště a jelo se zpět, do jarem poklidné vesnice. Tady jsme pak ale odbočili směrem na San Bartolomeo. Cestou nádherné výhledy do okolí a údolí pod námi. Vlastní obec San Bartolomeo jsme jen krokem projeli a vyrazili směrem na Maspalomas, ale hned za obcí bylo vyznačené odbočení k vyhlídce. Už jsme tady jeli a měli potíže s doplněním nádrže, tentokrát jsme odbočili a pak jsme jen koukali, až nás to posadilo do gauče na cappuccino. Mezi tím jsme prošmejdili prostory úžasného hotelu s bazénem a nádhernými výhledy do okolí. Ale tento hotel las Tirajanas je mimo naši cenovou mísu, ale je v nabídce našich cestovek.

DSC_0347_16023 Gran Canaria - San Bartolomeo - v nádherném horském hotelu Tirajana DSC_0360_16032 Gran Canaria - San Bartolomeo - v nádherném horském hotelu Tirajana - interiér

Takže jen to cappuccino a jede se po silnici GC 60 směr Maspalomas. Zastavujeme v údajně nejstarším městečku na ostrově Fataga, plné kamenných domů, kde se bydlí už hodně dlouho, a kde bydleli i původní obyvatelé ostrova. Procházka uličkami, kde nejede a ani namůže jet auto, kde jsme si popovídali s místní krásnou kočkou a udělali ji nádherný snímeček. I ona byla jedinečným zážitkem.

DSC_0418_16072 Gran Canaria - Fataga - krásná starobilá vesnice v původním stylu DSC_0417_16071 Gran Canaria - Fataga - krásná starobilá vesnice v původním stylu

DSC_0413_16068 Gran Canaria - Fataga - krásná starobilá vesnice v původním stylu - vítající obyvatel z vesnice

Pak už jen zastavení v místě, kde by nám mohli nabídnout jízdu na velbloudu a pak poslední zastavení na vyhlídce, odkud je krásný rozhled na cestu, kterou jsme tam dojeli, ale i na vzdálené duny pod Maspalomas. No a ještě než slunce zapadlo, parkovali jsme u hotelu.
Za tento den jsme najeli 123 km. Poznali dvě krásná údolí plná zeleně a pučících stromů mandloní, rozkvétajících kaktusů a palem. Byl to dobrý cíl spojený s výšlapem pod mimořádnou skálu. Výlet, který lze doporučit k následování.

Prosím zde jsou k nahlédnutí pořízené fotky tak jak jsme trávili den na svých výpravách, texty pod nimi pak i částečně doplní naše zážitky, abychom na ně časem nezapomněli.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.