Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Zajímavosti Oderských vrchů – 7.březen 2019

Jeli jsme za zajímavostmi Oderských vrchů – 7.březen 2019

Podnět k tomu, podívat se do této lokality, vznikl na základě článku o nějakém panu Horáčkovi, který podváděl ve službách pro pražské nemocnice a o hradu Kunzov. Tohle jsem pak objevil na stránkách České wikipedie :
Objekt byl vystavěn v romantickém stylu v letech 1907–1908 továrníkem Antonínem Kunzem z Hranic a sloužil mu jako letní sídlo. Ovšem Antonín Kunz již v roce 1910 zemřel a Kunzov přestal být užíván. Jeho syn ho v roce 1930 prodal místnímu lesníkovi Františku Hrubému. V roce 1961 jej do správy získal podnik Moravia, který ho přeměnil na pionýrský tábor.
Takto fungoval až do roku 1994, kdy jej získala zpět vnučka Františka Hrubého, aby ho následně prodala společnosti Femax Hranice. Ta z Kunzova chtěla mít reprezentativní sídlo, k tomu ale nedošlo a v roce 2006 ho prodala dál. V roce 2007 byl i přes odpor tehdejšího majitele, společnosti Rent Building Plus, zapsán na seznam kulturních památek. Podle pracovníků Národního památkového ústavu šlo o stavbu, která byla „ojedinělým příkladem romantizujícího obytného sídla jakožto výrazu stylizace kapitalisty do role a životního stylu středověkého aristokrata“.
Hrádek vlastní od roku 2008 společnost KUNZOV s.r.o. Tu vlastnil stavitel Joost Noordam z Nizozemska, který však do rekonstrukce hradu neinvestoval a hrad nadále chátral. V roce 2015 společnost koupil podnikatel Tomáš Horáček. V roce 2018 probíhala rozsáhlá rekonstrukce hradu i jeho okolí. Mělo tam vzniknout ubytování, wellness, středověká krčma a zábavní park pro rodiny s dětmi. Rekonstrukce zámečku byla pozastavena poté, co byl koncem června 2018 Tomáš Horáček vzat do vazby. V listopadu 2018 se majitelem společnosti stala nemajetná společnost Green Care s.r.o. Existuje podezření, že jde jen o účelové vyvádění Horáčkova majetku s účelem poškození věřitelů.
No a tak se stalo, že jsme se sem jeli ze zvědavosti podívat, když mělo být pěkné slunečné a už i teplé jarní počasí. Cestou jsme se zastavili v lomu Výkleky, kde je v létě parádní koupání v průzračné vodě.

_DSC7239_85389 rozmrzající lom Výkleky _DSC7240_85390 rozmrzající lom Výkleky 7.března 2019

Zastavili jsme i ve městě Potštát, které se pomalu a jistě zbavuje vizáže zanedbaného místa v této republice. Tady se za tuhého socialismu na okraji vojenského újezdu Libavá zastavil život a nyní se to mění k lepšímu.

_DSC7245_85395 v centru Potštátu _DSC7246_85396 v centru Potštátu

Cestou jsme také odbočili z hlavní silnice mezi Potštátem a Odrami do obce Partutovice, kde se nachází dřevěný větrný mlýn německého typu z roku 1837 a kde se mlelo až do roku 1941. V roce 1998 ho jeho majitelé rekonstruovali a také toto místo zvelebili pro poutníky na kolech. Velkou zajímavostí u tohoto mlýna je to, že jej můžete natáčet proti větru vlastní silou.

_DSC7253_85403 větrný mlýn nad Partutovicemi _DSC7258_85408 větrný mlýn nad Partutovicemi

Pak už jsme jen popojeli do Tošovic, které leží kousek od města Odry. Už z dálky vidíte umělý kopec a na něm stožáry lyžařského vleku. A když projíždíte obcí Tošovice, zjistíte kde máte odbočit do Heinparku. Ze zadní strany je to skutečně patrné, že velká hromada je navožená ze zemního odpadu, ale když dojedete na prostorná parkoviště, objevíte areál pro zimní i letní dovolenou. Tady jsme si dovolili dát oběd pod akvárii s krásnými barevnými rybičkami, které jsem loni viděl při šnorchování v Rudém moři v Egyptě.

_DSC7264_85414 v HEIPARKU Tošovice u Oder _DSC7273_85423 v HEIPARKU Tošovice u Oder

Při průjezdu obcí Tošovice vás bude šokovat velký objekt v novém výrazném kabátě, který slouží jako fabrika na výrobu kachlových kamen. Je tu totiž firma Hein a spol, která vyrábí keramické kachle pro stavby kachlových kamen, krbů a sporáků. Nabízí zde také moderní velkoformátovou designovou keramiku, sloupová akumulační kamna i kachlová kamna s teplovodním výměníkem. No a tato firma stojí za vybudováním tak úžasného sportovního areálu.
Po obědě jedeme do Oder a vidíme hnědou směrovku k rozhledně Pohoř. Museli jsme hledat, protože jich tu sice bylo hodně, ale ta poslední, na které se musí skutečně odbočit, jaksi nebyla. Ale jeli jsme do obce Pohoř, což by snad k té rozhledně mohlo být také. No a bylo a byli jsme velmi mile překvapeni, zejména, když odpoledne už bylo na obloze jen to sluníčko a výhledy na Beskydy byli parádní, ale mohla být i lepší dohlednost a pak by jsme viděli i Praděd.

_DSC7274_85424 rozhledna Pohoř - Olšová _DSC7283_85433 výhled k Suchdolu nad Odrou a pak kopečky Beskyd

Rozhledna je tu otevřena od roku 2013.
Výhled do krajiny je po překonání 64 schodů z výšky 17 m nad terénem. Uvidíte dle popisky Praděd (1491) i Lysou Horu (1323).
Pak už jsme jen jeli do toho Kunzova. Musí se přes Bělotín a Hranice a pak odbočit na Klokočí a pak už spíše najdete směrovku na obec Radíkov. Když se objeví odbočka do Radíkova, pak už uvidíte i cíl toho našeho, skoro jarního, výletu.

_DSC7291_85441 hrad Kunzov - jen jako a navíc je vše v opravě _DSC7301_85451 hrad Kunzov

Pořádně jsme si to tu prohlédli abychom mohli posoudit jak to mají ti naši „bohatí“ v hlavě pomatené, když z takového malého hrádku hodlají vybudovat ozdravovnu. No a navíc stavba zařazená mezi národní památky má jeden komín okrový, druhý červený, jednu střešní krytinu z břidlice a další pak z lesknoucího se plechu. Možná to někdy, tedy časově hodně daleko někdy, bude zase ten objekt jak si ho představoval pan Kunz. Ale bylo to zajímavé a už víme o čem že to rozkrádání majetku ve formách dotací asi je.
Den se nám vydařil a my bez nehody a v pohodě dorazili zase domů a tak trochu se pokochali tím co jsme cestou nafotili. Rád pracuji s informacemi na webech www.mapy.cz a www.wikipedie.cz , kde se vše do dalších podrobností dozvím. A taky bych si pak i mohl koupit třeba kachlová kamna s teplovodním výměníkem.

Další fotky z výlety do Odesrkých vrchů ze 7.března 2019 jsou tady :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.