Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

02 – Tallin – hlavní město Estonska

02 – Přejezd do Tallinu v Estonsku – červenec 2019.

Estonsko jsme mohli poznat jen tak, že nás autobus vezl podél pobřeží Baltického moře až do Tallinu, který je hlavním městem Estonska a který býval i sídelním městem ruského cara Petra I. – velikého. Byl pátek a byli jsme v druhé polovině našeho poznávání pobaltských republik, kde se k placení používá euro. Než jsme vyrazili na cestu, byl čas nafotit okolí hotelu v Rize, kde jsme přespali ze čtvrtka na pátek. Kolem snad i nového hotelu stály domy z doby ruské nadvlády a možná i staršího původu. Dřevěné či cihlové s opadanou omítkou, lidi na ulici jako ti co mají hodně hluboko do kapsy.

_DSC3860_91451 okolí hotelu, kde jsme nocovali v Rize _DSC3863_91454 okolí hotelu, kde jsme nocovali v Rize

V ulici hned pod hotelem projížděla tramvajová soupravy vyrobená v Česku do centra Rigy. Byl tu hodně silný kontrast s minulostí a novou budoucností města. Takový obraz přerodu ze socialismu přímo do kapitalismu. Možná i ráj pro filmaře, kteří by takovou to dobu ještě chtěli ztvárnit.

_DSC3862_91453 okolí hotelu, kde jsme nocovali v Rize _DSC4255_91937 ulice pod hotelem v Rize

Do Tallinu nás čekala cesta dlouhá něco přes 300 km. Vyjeli jsme v 9.15 hodin a vystupovali jsme po technické přestávce na hranici mezi Lotyšskem a Estonskem.

_DSC3896_91487 Talin - prohlídka v lokalitě parku Kadriorg _DSC3901_91492 Talin - prohlídka v lokalitě parku Kadriorg

V poledne jsme pak vystupovali v Tallinu. Nejdříve to bylo v části nazvané Kodriorg, kde se nachází zámek, kde pobýval v letním čase car Petr Veliký.

_DSC3886_91477 Talin - prohlídka v lokalitě parku Kadriorg _DSC3917_91508 Talin - prohlídka v lokalitě parku Kadriorg

V části tohoto areálu jsme se zastavili před prezidentským palácem, byl nám podán výklad o domě, které je dnes museem Petra Velikého a zahlédli moderní budovu musea umění KUMU.
Pak se přejelo do historické části města a za odborné presentace od našeho průvodce jsme procházeli ulicemi města.

_DSC3938_91529 prohlížíme Talin _DSC3985_91576 na náměstí v Talinu

Nejdříve kolem městských hradeb pak přes hlavní náměstí a pak se stoupalo až do výšek k hradu kde bylo poslední zajímavé povídání o ruském pravoslavném kostele Alexandra Něvského. Došli jsme až na místo, kde je krásný výhled na starý Tallin a jeho přístav a byl dán rozchod.

_DSC4015_91605 bazilika _DSC4028_91618 výhled na město Talin a okolí

My cestou zpět ještě objevili nějakou tu zajímavou ulici a také objevili restauraci, kde byl poměrný klid. Zasedli jsme a když donesli jídelní lístek, tak jsme zjistili že jsem zasedli v indické restauraci a budeme tedy ochutnávat cizokrajné jídla. První dotaz byl jako u nás, co si dáte k pití. Tak to byl první problém, protože pivo 0,4 litru piva tu stálo jako snad všude jinde 5,90 eur. My tvrdošíjně odmítali, až nám byla nabídnuta voda. Vzdali jsme to a voda i s ledem ve velkém džbánu přesto najednou stála na stole. Kolega si dal to pivo. Pak jsme začali studovat indická jídla. V estonském jazyce nám to nic neříkalo, anglický překlad už rozlišoval kuřecí či vepřové maso. Protože jsme na to šli per partes – postupně, měli jsme vybráno kuřecí maso. pak jsme zjistili, že u jídel jsou namalované papričky od jedné do tří. Už jsme zbystřili a zúžil se nám výběr na maximálně jídlo s jednou papričkou. Nakonec netrpělivě pohupující se číšník odcházel a my měli objednáno něco s jogurtovou omáčkou jemné chutí a mírně peprné chuti a k tomu vždy rýže. Muselo se čekat a tak najednou už jsme my neletěli ulicí, ale lidé na ulici míjeli naše stanoviště obklopené květinami. Pak u nás zastavila skupina dětí, vedená rodiči a snad i průvodkyní a ta začala vykládat pohádku o černém Turkovi co žil v domě naproti.

_DSC4039_91627 nyní pojíme v pěkné uličce kousek od náměstí _DSC4041_91629 nyní pojíme v pěkné uličce kousek od náměstí

Vše bylo v ruském jazyce a my chytali slovíčka a poslouchali jako ta děcka krásnou pohádku. A tak jsme při tom čekání na oběd poznali krásu této poloprázdné , ale krásné ulice kousek od hlavního náměstí. Jídlo bylo přineseno v kovových miskách. Ve velké pak byla výborně navařená rýže, nijak neochucovaná. Maso v omáčce pak bylo ve větších kovových miskách, to bez papričky jemné a prostě výborné, to co mělo ve znaku papričku bylo mírně peprné a lepší než to bez papričky. Už jsme taky pochopili, proč nám bylo vnuceno pití.
Prostě byla to paráda, už jen tak si lehnout na záda a spočnout či přímo zdřímnout. Ale nebylo kde a kam. A tak se platilo. Zjistili jsme, že za hlavní jídlo to bylo 15 eur, za vodu nic a za pivo 5,90. A už tu byl podvědomý dotaz jak to je možné, že my i když se jako Češi cítíme žít ve vyspělé zemi, pořád musíme dohánět i tam, kde na to byli hodně špatně. Kdože asi způsobil tu naši Českou bídu v zahraničí. Když pivo je všude stejně vařené u nás to nejlepší a přeto pořád levnější i když na něm v Praze hodlají zbohatnout. Prostě za 0,4 litru dávat 150 Kč, to je příliš. Někde nějaký soudruh, tedy spíše pták udělal asi chybu když jsme vstoupili do té Evropy.
No a pak se jelo za město na hotel, kde jsme přespali.
Nebyl to ten hotel, který nám byl prezentován v dokladech o programu našeho putování. Byl to hotel z doby ruské kultury kýče, ale dalo se v něm přespat. Měl i tu výhodu, že do 22 hodiny byla v provozu parní sauna a větší bazén s vlažnou vodou, takže jsme se mohli dobře osvěžit a regenerovat. Ze 60 lidí ale tuhle možnost využilo jen 6 lidí, my dva mezi nimi.
No a to je taky konec našeho poznávání Estonska a Tallinu. K důležité informaci patří také to, že tu měli významně dražší pohonné hmoty než v Litvě a Lotyšsku a taky než v Česku. Dozvěděli jsme se však také to, že tady byl vynalezen komunikační program Skype, ale i jiné zajímavosti. Hodně tu bylo Finů, kteří jezdí do Tallinu trajektem, protože to tu mají hodně blizoučko.

Když jsem tuto vzpomínku zapisoval a tvořil, tak jsem zjistil že podrobnosti z historie či geografie lze najít na webech wikipedie.org, proto je nemá smysl kopírovat, lze vše dohledat.

Fotky pořízené při poznávání města Tallinu v Estonsku :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.