Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

01 – Červnová výprava do Roudnice nad Labem.

01 – Červnová výprava do Roudnice nad Labem.

Jízda z Olomouce do Roudnice nad Labem po dálnici by byla nuda a nervy z čekání v kolonách. Protože cílem této jízdy bylo setkání s obrovským životním optimismem, jak si ho dovoluji tímto pojmenovat, tak rovněž šlo o výpravu spojenou s poznáváním krajiny a architektury, tam někde v Čechách. Abychom mohli dodržet přesný čas setkání, to je 9.00 hod ve středu dne 5.června v Roudnici nad Labem v pensionu „U Kapra“, vyrazili jsme den předem. Naše první zastavení bylo na golfovém hřišti v lázních Bohdaneč u Pardubic. Prohlédli jsme si místo, kde se i dopoledne pohybují „darmošlapové“, kteří sem dojedou ve svých velkých bourácích typu SUV. Jen to naše „autíčko“ muselo závistí zchladnout, aby naskočil motor a zase to popojelo o kousek dál.
Byly to lázně Poděbrady. Po přejetí mostu přes Labe jsme zaparkovali na velkém parkovišti pod stromy, kde bylo i možné dojít k jezeru a pak se i vykoupat.
Od parkoviště jsem se pak vrátili do města k zámku, ochutnali vody z pramene pod zámkem, který tu vyl objeven v roce 1904 a který od té doby léčí srdeční choroby v lázních, které jsou situovány snad v centru měst při krásném zeleném parku na jejich začátku jsou květinové hodiny, kde každý den zahradník mění datum.

_DSC9723_86889 při vstupu na zámek v Poděbradech - první nalezený minerální pramen _DSC9750_86915 areál lázní Poděbrady - květinové hodiny

Tady uprostřed rozlehlého parku jsem se věnovali opět dobré přírodní minerálce, kterou si naberete u kolonády a pak se můžete koukat na zajímavý vodotrysk.

_DSC9773_86938 areál lázní Poděbrady _DSC9760_86925 areál lázní Poděbrady

Ještě pohledy na Labe se zámkem v pozadí.

_DSC9741_86906 na cestě do lázeňského parku v Poděbradech _DSC9777_86942 cestou přes Labe k parkovišti

Po návratu k autíčku už stačilo jen se převléci do plavek a šli jsme se osvěžit do jezera. Když jsme došli k hladině jezera, břehy kolem ní byly oplocené a za plotem bylo udržované koupaliště s mnoha stánky s občerstvením a také půjčovnou všeho, co na vodě jezdí. Za symbolické vstupné jsme si to tu užili dost na to, aby jsme pak mohli vyrazit do našeho cíle.

_DSC9783_86948 na koupališti při Jezeře v Poděbradech, kde je i camp _DSC9785_86950 na koupališti při Jezeře v Poděbradech, kde je i camp

Z Poděbrad jsme to vzali směrem na Mělník. Měli jsme snahu poznat i Nymburk, ale náměstí na nás moc velký dojem neudělalo a tak jsme se jen protáhli procházkou kolem Labe a pokračovali jsme dál.

_DSC9791_86956 na nábřeží Labe v Nymburce _DSC9797_86962 a zase u Labe při přívozu pro pěší a kolaře

Protože jsme nebyli ještě v Benátkách nad Jizerou, znamenalo to, že se sem podíváme, abychom se mohli podívat kde žil slavný Tycho de Brahe.

_DSC9805_86970 na náměstí ve městě Benátky nad Jizerou _DSC9814_86979 překrásné sgrafito na zdi zámku v Benátkách nad Jizerou

Ale cestou jsme museli zastavit u zámku za obcí Liblice, který na nás už ze silnice svítil v podvečerním slunci novotou. Na místě jsme poznali, že bychom zde mohli i pobýt, protože to slouží i jako hotel té nejvyšší kvality a dokonce i jako konferenční centrum Akademie věd.

_DSC9822_86987 objevili jsme sídlo akademie věd v Liblicích poblíž Mělníka _DSC9826_86991 objevili jsme sídlo akademie věd v Liblicích poblíž Mělníka

Ale raději jsme pokračovali dál. Na večer jsme už pak parkovali u bran campu na druhém břehu Labe v Roudnici nad Labem.
Ráno jsme se podívali co je v okolí našeho noclehu nového, pak cestou nakoupili na náměstí ovoce pro naši kamarádku, která při setkání opět rozdávala optimismus i když už má za sebou jen o 10 let méně než bylo loňské výročí republiky. Než ona posnídala bohatý příděl ranního jídla, zašli jsme na obhlídku okolí Husova náměstí.

_DSC9827_86992 ranní osvětlení města Roudnice nad Labem _DSC9869_87033 nyní to je poštovní úřad v Roudnici nad Labem

Pak jsme pokecali o tom co je nového v Kanadě a mezi našimi emigranty z let okupace sověty, pak zašli na oběd do pěkné restaurace na hlavním náměstí. No a v 17.00 hodin jsme se rozloučili a vyrazili do Peruce.
Jeli jsme místními silničkami, a protože značení je tu na velmi špatné úrovni, pořádně jsme si užili pohledů na místní krajinu. Nakonec jsme do Peruce dorazili.

_DSC9884_87048 kostel v Peruci se také opravuje _DSC9883_87047 zámek v Peruci se opravuje, má dalšího nového majitele

Zjistili jsme, že zámek se konečně opravuje, galerie Emila Fily je uzavřena a tak jsme zase jinou cestou, zase špatně značenou jeli zpět do Roudnice.
Na této zpáteční cestě jsme museli zastavit v obci Libochovice, protože hned při cestě tu stál krásný zámek, kde jsme se pak při obhlídce zámku dočetli, že se tady narodil roku 1787 Jan Evangelista Purkyně.

_DSC9894_87058 zastavuje u zámku v Libochovicích _DSC9898_87062 zámek Libochovice, kde se narodil J.E.Purkyně

Ten den nám skončil na tom místě, kde jsme už předešlou noc parkovali.

Fotky z cesty do Roudnice nad Labem se zastavením v Poděbradech :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.