Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

01 – Na poznávacím výletě po Skotsku – srpen 2018.
Poznáváme v prvních dvou dnech Cambridge, York,
Robin Hood Bay, Whitby a Gretna Green.

Dlouho předem zakoupený zájezd u cestovní kanceláře Bohemian Fantasy za poznáním Skotska se vydařil. Jako už bývá v mém případě zvykem, zase vyšlo počasí, ale také se v autobuse pořádaném cestovní kanceláří z Přerova, skvěle vydařil a neměl žádnou chybu. Mohli jsme si navštívená místa v pohodě vychutnávat a věděli jsme vždy předem co budeme vidět, podle rozdávaných mapek jsme věděli kam jedeme a jdeme a co je s daným místem v historii propojené do současné doby a podoby.
Hned na začátku musím konstatovat, že kdyby byl vždy tak skvěle připravený průvodce zájezdu, tak si tyto výlety zamiluji. Ale hned taky musím upozornit, že přesuny, které daly celkem asi 5.700 km, to už je dost, aby to zasáhlo zdravotní indispozice účastníků zájezdu. Naštěstí se to vše překonalo, nikdo nepadl, nikdo se neztratil a paní průvodkyně z nás měla taky radost. No a oteklé nohy už jsou zase v normálu, nebo brzy v normálu snad i budou. Helenka nás nazvala „tleskacím“ autobusem, protože za všechny dobré skutky se hned impulsivně a oprávněně tleskalo. Jinak tu skvělou připravenost nebylo možné ani ocenit. Svým přístupem a obětavostí stmelila, na počátku věkem zcela nesourodý kolektiv, do spolupracující skupiny obsahující 56 lidí, kteří nastupovali do autobusu v přesně určeném časem na vyznačeném místě. No prostě jeli jsme tam, kde žili a žijí nejvyšší představitelé královského rodu a tak se cestou i četlo z úryvků, promítaly se filmy, které mohly něco napovědět k danému místu a dokonce si na nás průvodkyně připravila i sérii výborných skotských vtipů. No prostě to nemělo chybu. Paní profesorka, jak jsem si následně hned zjistil z Jesenického gymnázia, musí být hodně oblíbená mezi svými žáky. Pevné nervy této průvodkyně bych chtěl mít, ale hlavně ji závidím tak skvěle zvládnutý anglický jazyk, kterému já po 53 letech učení rozumím jen každé páté vyslovené slovo ve skotském dialektu.
Takže dosti chvály v úvodu a začínám vzpomínat, kde že jsme to všude byli na tom našem náročném výletě.
Začalo to přejezdem z Olomouce až na ubytování v jednoduchém hostelu ve Francii, ve vesnici Armbous-Capeel, poblíž Calais.

DSC_9600_79247 příjezd do Anglického Doveru DSC_9590_79239 příjezd do Anglického Doveru

Ráno druhý den pak ve 4.40 hodin odjezd na trajekt do Doveru a pak jízda do universitního města Cambridge.

DSC_9679_79320 a nyní náhodou celá kings college byla volně přístupná DSC_9734_79375 tady do Trinity College už se muselo platit, ale dalo se nahlédnout

Tady se nám podařilo proniknout na volný vstup do dvou college a to hned Kings college až do jídelny a kaple a pak i do Trinity college, tady nahlédnout jen do prostor zahrady. Prošli jsme si významné kostely a universitní kaple, nahlédli do krásných starých barů a po celou tu dobu měli krásné počasí. Nepršelo, bylo akorát teplo a svítilo na nás i sluníčko. Následoval přesun do města York, kde jsme měli placený vstup do katedrály. Údajně největší na severu Evropy.

DSC_9953_79590 pak déšť ustával DSC_9868_79508 fotky z katedrály v Yorku

Asi tomu tak je, protože ta která je v Norsku v Trotheimu, je dle mého poznání skutečně o něco menší. Měli jsme ale na mále se vstupem, protože zbývalo jen málo času před uzavřením, ale když jsme to stihli, už jsme měli čas si to projít a vyslechnout si i nácvik zpěvu mladých hochů.

DSC_9871_79511 fotky z katedrály v Yorku DSC_9877_79517 fotky z katedrály v Yorku

Ale z kostela se nám nechtělo, protože venku pršelo, jak bývá v Anglii zvykem. Z počátku jen symbolicky, ale pak pořádně, že ani kaluže nešlo přeskakovat. No a pak přestalo a my si v pohodě vychutnali zase sluníčka při procházení po hradbách města Yorku.

DSC_9982_79619 no a nyní to bylo moc krásné, protože začalo svítit i slunce DSC_9988_79625 no a nyní to bylo moc krásné, protože začalo svítit i slunce

Město je podle anglické tradice sídlem druhorozených v královském rodu. Byla to taková třešnička na dortu pro tento den. Po přesunu do Doncasteru, kde jsme spali v lepším hostelu, s názvem Restover Lodge. (web: restoverlodge.com ) Tady jsme padli do tvrdého spánku, protože ráno se muselo nastoupit do autobusu hned brzy po ránu, aby jsme se stačili přesunout, do města Whitby.
Ale cestou bylo pro nás naplánováno překvapení. To spočívalo v tom, že jsme zastavili nad přímořskou vesnicí Robin Hood Bay, aby jsme se podívali do všech jejich zákoutí a protáhli si tělo cestou z kopce k moři a pak zase zpět na parkoviště do autobusu.

DSC_0045_79659 pod námi výhled na moře a rybářskou vesničku DSC_0079_79693 poslední možnost otočit auto

Toto zastavení bylo úžasné. Kochali jsme se nejen výhledy na moře, ale také překrásnými detaily, plné květin, v uličkách této vesnice, umístěné ve svahu nad mořem. Každý domeček měl pronajato a nabízel bed a brekfest.
Pak přišel přesun do města Whitby.
Přijeli jsme na kopec, kde je za oplocením velký klášter v ruinách, pod ním ponurý hřbitov, jenž stál na počátky smyšleného románu o Drákulovi a odkud pak je úžasný výhled na město Whitby, a kde také žil známý mořeplavec Cook, jenž tu má malé museum.

DSC_0142_79756 to je atmosféra ve které se zjevil Drakula DSC_0161_79775 krásný pohled na trosky láštera

Město jsme si vychutnávali se vším co k tomu patří, takže jsme si našli hospůdku, kde nám prodali místní pochoutku, kterou na lavičkách pojídal snad každý, na kterého došlo v dlouhých frontách a který neměl na to, posedět v drahé restauraci. Jen si představte, že tady je nejlevnější jídlo v restauraci nad 10 liber, tedy asi 300 Kč. No prostě je to populární Fich and Chips, co je dobré a nejlevnější a hlavně chutné a vydatné. Nedali jsme na radu průvodkyně, a tak jsme statečně zdolali, za pokřiku racků, dvě vydatné porce na lavičce, která nám skýtala možnost vychutnávat pečenou rybu, a při tom sledovat „cvrkot“ v tomto městě na jeho nábřeží. Měli jsme dojem, že tu je každý kdo má auto a hodně dětí a kdo jim musí zakoupit kyblíček, síťku a udičku, aby jejich nezbedná dítka mohla chytat malé krabíky, co nestačili zaregistrovat odliv moře a kterým chutná i smrdutá návnada, za kterou se taky platí.

DSC_0213_79825 podíváme se na dění ve městě Whitby DSC_0230_79842 jdeme na molo pod majáky

Na písečné pláži se prochází ti co se nevešli do uliček na nábřeží, nebo ti, co už toho ten den měli dost a museli si odpočinout na své židli, dece, lehátku.
My došli jsme až pod maják na vjezdu do zátoky a pak zpět na místo u supermarketu pod vlakovým nádražím, odkud jezdí také historický vláček s parní mašinkou.

DSC_0249_79859 a sledujeme pohodu i když kolem táhnou davy rekreantů DSC_0247_79858 a sledujeme pohodu i když kolem táhnou davy rekreantů

Ale i když jsme na poznávacím zájezdě po Skotsku, ještě stále putujeme po anglickém území.
Teprve kolem 18.00 hodiny se dostáváme na hranici se Skotskem, do vesničky Gretna Green, která se v minulosti proslavila tím, že tady mohli být sezdáni ti, kterým v tom bránili rodičové. Současný majitel, soukromník, z tohoto místa udělal byznys a tak si tady koupíte vše co připomíná Skotsko a kdo se ještě neoddal, může si tady svatbu objednat i s hostinou a srandami pro pozvané hosty, co k tomu v dávné historii patřily.

DSC_0286_79895 jsme u vlakového nádraží DSC_0294_79903 no a jiní čekají na výletní vláček

Podívali jsme se a jeli do města Alloa, kousek od Stirlingu, kde jsme byli rozděleni do rodin, aby jsme u nich prožili, tedy jen přespali, tři noci a mohli při té příležitosti pojíst 3x večeři a snídani. My jsme se dostali do postarší rodiny, kde nám vařila důchodkyně, dříve zaměstnaná jako kuchařka na hotelu. No a tak jsme si pochutnali na pozdních večeřích a uléhali k tvrdému spánku do čerstvě povlečených peřin na postelích po synech a po vnucích a při tom usínání pokukovali po velké spoustě rodinných fotek vnoučat, dcery a dvou synů.

DSC_0320_79929 ale je to tu pěkné v Gretna Green DSC_0325_79934 ale je to tu pěkné v Gretna Green

Ale byla to milá rodina a tak se s nimi i dalo „pokecat“ jednoduchou řečí, za pomoci rukou a různých přirovnání.

DSC_0689 naše bydlení v Alloa DSC_0969 naše bydlení v Alloa

Nakonec byla i fotka na rozloučení, a jako v třinácté komnatě, mám i fotky interiéru malého řadového domečku, kde tato rodina důchodců bydlí. Nebyl přípitek, protože pán bere léky a paní měla silnou cukrovku. Ale byla to milá rodina, kterou bych i pozval k nám do Česka, aby věděli, že si tady žijeme asi i nad jejich poměry. Tady při společném stolování ještě s druhou rodinou stejného věku a kousek bydlících od Olomouce, jsme poseděli a v pohodě pojedli co nám bylo vždy vzorně prostřeno na malý jídelní stůl.

Tady jsou fotky pořízené v pondělí na cestě do Cambridge a Yorku:

Tady pak jsou fotky ze slunečného úterý, kdy jsme navštívili vesničku Robin Hood Bayś, město Whitby a hraniční atrakci mezi Skotskem a Anglií vesnici Gretna Green:

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.