Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Nedělní toulky mezi Litovlí a Mladčí a ještě něco navíc – 2014.

Krásné počasí a proto v neděli dopoledne vyrážíme do krajiny nám tak kilometricky blízké, ale dosud neznámé. Dostali jsme typ na cíl naší cesty a nebylo možné mu odolat.
Jeli jsme přesně podle pokynů do Litovle. Ve směru na Uničov se odbočí kousek před cukrovarem na Loštice do Loštické ulice a silnice vás dovede až do Nových zámků, což je dnes hodně starý objekt s léčebnou. Tady je po pravé straně jízdárna a doleva jen směrovka pro cyklotrasy na Mladeč. Tou jsme se dali osobním autem a nafotili most přes řeku Moravu. Kousek za mostem je pak nadjezd nad dálnicí mezi Olomoucí a Mohelnicí.

dsc_0748_27238 tok řeky Moravy poblíž Nových zámků či Mladče dsc_0750_27240 most přes Moravu

A hned za sjezdem je parkoviště pro návštěvníky Mladečské jeskyně. tady jsme zaparkovali a dali se do obce. Hned na první odbočce doprava jsme se dali polní cestou pod les a kolem mlýnského potoka. Kousek za obcí je lávka, která se musí přejít či přejet, když se dáte na tuto trasu s kolem. Jde o lesní cestu. Pak hned máte dvě cesty jedna stoupá, druhá jde kolem vody. Dali jsme se dle doporučení kolem vody až jsme minuly starý mlýn s vodní elektrárnou, pak spatřili první zajímavost tohoto území, zvaného Třesín, které je také národní přírodní památkou.

dsc_0760_27249 most nemost na této lesní cséstě dsc_0780_27265 v jeskyni Podkova vstup jen s baterkou

Pak jsme uviděli objekt klenbového mostu a došli jsme až k volně přístupné jeskyni zvané Podkova. Tou se dá s baterkou volně projít. Nastoupili jsme do ní v horní části a půlobloukem jsme vyšli o něco níže nad hladinou vodního toku Malá voda, což je rameno řeky Moravy.

Jsou zde okolo krásné močáliska a právě kvetly vodní žluté kosatce. Prostě krásné a romantické místo, kde nějaký klub turistů, či milovníků volné přírody postavil dva dřevěné sruby k nimž se dá přebrodit po kamenném chodníku, když je nízká hladina okolní vody.

dsc_0789_27273 kvetly žluté vodní kosatce dsc_0791_27275 místní močály

Cestou zpět jsme vystoupali na místo zvané Rytířská síň,bývalé výletní místo Lichtensteinů. Byl postaven někdy po roce 1805. nyní tu je jen jeden sloup, nějaké kamenné základy dalších sloupů a v nich vyryté nápisy s daty 1872 či 1934.

dsc_0804_27288 zbytky stavby dsc_0806_27290 vrypy s historickou hodnotou

Nápisy vyryté na okolních stromech pak ukazují jak se měníme v čase.
Vrátili jsme se horní cestou k autu, a odjeli zpět k zámku s léčebnou. Po silnici na Loštice jsme narazili na míso zvané Nové Mlýny, kde bývala kdysi vyhlášená hospoda s rybími specialitami. Ale časy se mění a tak nám oběd musel chutnat v hospůdce naproti zvané „ Na Kodlově“. Nově tu je základna vodáků vybudovaná z prostředků EU.

dsc_0812_27296 v hospůdce "na Kodlově" u Nových Mlýnů dsc_0814_27298 vodácká základna v Nových Mlýnech

Byla tu spousta cyklistů na občerstvení. Je to tu po okolí ráj pro cykloturistiku. Na kole se dají projet i další objekty v okolí Nového zámku, které tu byly budovány podle vzoru Lednicko – Valtického areálu. Ale pozor, hodně zanedbané objekty i cesty. je potřeba mít jen horská kola, ty naše skládačky nejsou vhodné, jsou to převážně jen polní cesty. nafotili jsme okolí mlýna s vodní elektrárnou na řece Moravě a dojeli do Řimic s pěkným pravoslavným kostelíkem.

dsc_0823_27307 pravoslavný kostelík v Řimicích

A když už jsme zastavili tady, zajeli jsme i do Chudobína, kde mají v malé obci hned tři kostely, z nichž dva jsem nafotil. Jeden je církve pravoslavné, druhý církve husitské. Třetí je církve katolické.

dsc_0825_27309 pravoslavný kostel v Chudobíně dsc_0826_27310 kostel církve husitské v Chudobíně

Všechny byly budovány za jednoho kněze, který měnil kabát podle toho jaký pán vedl hospodářství kolem. No a pak už jsme měli snahu podívat se na místa, která mohla v čase zaznamenat proměnu. takže zastavení v Nové Vsi nás přesvědčilo o tom, že krásné koupání v zatopeném lomu je minulostí, protože do tak špinavé vody už nevstoupíme.

dsc_0827_27311 vodní hladina v lomu na Nové Vsi u Litovle

No a další cíl naší cesty asi odhalil zase jedno pořádné rozkrádání dříve státního majetku. Je to místo, kde bylo rekreační středisko tehdejších dopravních staveb.

dsc_0839_27323 Vojtěchov - bývalá ozdravovna - jen to tu zarůstá bez dozoru dsc_0837_27321 Vojtěchov - bývalá ozdravovna - jen to tu zarůstá bez dozoru

Po převratu to byla na chvíli ozdravovna pro astmatické děti a nyní to je odložená hrůza bez hospodáře. Jediný živý tvor byl osel za branami otevřeného areálu. Chudák tam neměl ani vodu a když nás viděl tak hlasitě hýkal, že jsme to nikdy nikde neslyšeli.

dsc_0844_27328 poslední vlastník - je to ještě pravdou ???? dsc_0845_27329 hlídám ale marně, ani mi za to vodu nedají

Jako kdyby hýkal -volal, konečně někdo na tu rozkrádačku financí z krajské pokladny poukáže. Prostě budova v rozpadu, bazén zničený a bez vody, tak jak někdo odložil papír či nechal zbytky jídla, tak to tam zůstalo a jen to obrůstá zelení. No špatnou náladu z tohoto poznání nám pak vylepšilo focení místa k setkávání pravoslavných ve Vilémově.

dsc_0848_27332 Vilémov a místo setkávání pravoslavné církve

Takže kdo máte zájem vydejte se po našich stopách. je tady moc krásná a kopcovitá krajina na té naší Hané. Můžete si to doplnit zastavením v Javoříčské jeskyni, na zámku Bouzov, na zámku v Náměšti na Hané, ale určitě si dohledáte i jiná krásná místa jak je Usov, Čechy pod Kosířem, Konice. No prostě dá se tady prožít zajímavá a aktivní dovolená.

O dané lokalitě se něco dovíte na webu http://www.turistika.cz/mista/nove-zamky–1. Ale taky zde na webu http://cs.wikipedia.org/wiki/Mlade%C4%8D

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.