Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Výlet do Polska – květen 2012.

Za výkladem cestovky jsem zahlédl ve čtvrtek informaci, že jsou ještě volná místa na jednodenní zájezd do Polska na zámek Ksiaz u Walbrzychu a do Wroclawi. V sobotu byla předpověď krásného počasí, a tak jsme se rychle rozhodli v pátek koupil a v sobotu brzy ráno vyrazili.
Jelo se z Olomouce přes Králíky, pak přes Klodsko na zámek Ksiaz. Ten je třetí největší v Polsku a bylo zde zbudováno za II. světové války velké podzemní velitelství pro Hitlera a jeho přímé podřízené, kteří si to na zámku i užívali.

DSC_0276_8979 a pak vidíte třetí největší zámek v Polsku DSC_0326_9025 v těch věžičkách byly ložnice významných nacistických pohlavárů

Pak to vybydleli osvoboditelé – Rusové. Nyní se na zámku Ksiaz nabízí zajímavá prohlídka v restaurovaných pokojích na jednom z podlaží zámku. Pak se můžete podívat do podzemí kde němci budovali podzemní bunkry a ještě je nestihli dokončit když je vyhnala sovětská vojska.

DSC_0294_8996 tapety jsou zcela nové, nábytek sesbíraný ne původní DSC_0300_8999 tapety jsou zcela nové, nábytek sesbíraný ne původní

Prohlídka zámku a jeho parku v podhradí byla zajímavá a zase to bylo něco, co jsme ještě neviděli. Když jsme projížděli Sovými horami, dozvěděli jsme se o podzemních továrnách, které asi někdy příště navštívíme. Chcete-li se dozvědět o tomto místě a okolí více pak je zde web www.ksiaz.walbrzych.pl.
Pak v odpoledních hodinách, v čase oběda jsme dojeli až do centra Wroclavi, které založili čeští panovníci a pak zde dlouhou dobu pobývali Prusové, takže město má zcela zajímavý kolorit, který více připomíná Německo než Polsko. Proto prohlídka starého města byla hodně zajímavá. A to i proto, že značná část města leží na ostrovech mezi rameny řeky Odry. Byla sobota a tak jsme v kostelích mohli zahlédnout hodně svatebních hostů, kteří v poklidu sledovali svatební obřad ale i davy návštěvníků.

DSC_0352_9051 katedrála ke které se blížíte po břehu ostrova s klášterem DSC_0369_9068 zcela nová fasáda

Až pozdě odpoledne jsme zjistili proč to byly skutečné davy. Ono totiž, dne 19.5.2012, byla ve Wroclawi noc musei, a tak těch davů bylo skutečně hodně. Je to patrné i na snímcích z Wroclawského náměstí.

DSC_0417_9116 celkový záběr na radnici DSC_0447_9145 v tom horku se osvěžení z moderní kašny na rynku hodí všem

Byl krásný slunečný den, takže vzpomínka na toto Polské město bude zakotvena nejen v přiložené fotogalerii, ale i v našich myslích, které si doplnili své vzpomínky i z let studií v sedmdesátých letech minulého století, kdy tady jeden z nás byl na výměnné studentské praxi. A lze si zapamatovat, že tady v červnu proběhne fotbalové mystrovství evropy a naši tu odehrají všechny své zápasy v základní skupině. Pak jen upozorním na jednu maličkost. je to město studentů a dá se dobře a zajímavě pojíst přímo v universitní jídelně u fakulty antropologie, hned naproti vyhlídkového místa na terase univesrsitní budovy. Jídlo si nandáte podle vybraných lahůdek, vše za jednu cenu, ale dle váhy talíře. takže přílohy vynechte a dejte si masové pochoutky všeho druhu. A když si pochutnáte a vyrazíte k náměstí, pak koukejte pod nohy. Na zcela nečekaných místech objevíte trpaslíky města Wroclawy.
No a na závěr, chcete-li o tomto městě vědět více, pak jsem v kanceláři informací na rynku města získal náhodou hodně zajímavý prospekt s mapkou města, ale i s webovou stránkou www.inyourpocket.com, kde se můžete o tomto městě dovědět hodně zajímavostí v jazyce anglickém, ale na těchto webových stránkách se můžete toulat po všech významných městech z celé Evropy. Takže kdo by se nudil, má co vyhledávat, a přes internet i poznávat.

Takže prosím prohlédněte si následující fotogalerii ze zámku Ksiaz.

A pak si prohlédněte co můžete zažít ve Wroclawi, když je dána předpověď krásného počasí.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.