Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Zimní výhledy na sv.Hostýn – prosinec 2019.

Protože o sv.Hostýně jsme již zapisoval vzpomínky několikrát, tak jsem se tentokrát rozhodl podívat se na toto poutní místo Moravy z jiného úhlu a za velmi kritických podmínek. Snad budu mít i jakýsi názor, který se pokusím tímto zveřejnit, i když nejsem na tuto oblast posuzování odborník.
Když pojedete do Bystřice pod Hostýnem po silnici od Holešova, tak nedaleko od Bystřice pod Hostýnem budete vjíždět do obce Bílavsko a nad ní je po pravé straně nyní holý kopec, na jehož vršku je pár volně stojících stromů, které tam byly ponechány a já nevím z jakého důvodu. Ještě za teplého počasí jsem to byl prozkoumat a když jsem vyjel a pak vystoupal až na vrchol tohoto kopce, zjistil jsem, že z tohoto vrcholu je zajímavý výhled na sv.Hostýn, ale dohlédnete až do Holešova i Přerova. No a proto jsem tento výstup učinil v prosinci opakovaně.

_DSC7319_93104 kopec Chlum nad obcí Bílavsko _DSC7320_93105 výhled na Bystřici pod Hostýnem

Na kopci Chlum, kdysi stával hrad po němž už ve vývratech neobjevíte po hradišti žádnou památku. Ale na tak holém kopci máte zase krásné výhledy, které tady tak před 30 lety vůbec nebyly, protože kopec byl zarostlý smíšeným lesem. Ale při výstupu jsem zjistil, že plochy jsou nově osázeny mladými borovicemi. Takže tento pohled na sv.Hostýn tu bude ještě takových 20 let, než nový les vyroste. Taky je tu znát, že v lese někdo hospodaří.

_DSC7327_93112 _DSC7330_93115 výhled z Chlumu na Holešov a Přerov

Další den jsem vyjel autobusem na sv.Hostýn a vydal se směrem na Skalný. Místo kam jsem vyrazil již vícekrát, protože tímto směrem se dostanete do obce Rusava a je zde všude kolem krásná krajina. Ale tentokrát jsem byl cestou k vodnímu prameni pod kostelem na sv.Hostýně více než šokován. Byl tady kůrovec a pak po něm i dřevorubci a ty z lesa udělali pustinu a objevilo se něco zcela nečekaného.
Chaloupka na kopci, která tu stála hodně dlouho, ale byla pořád jen schovaná v lese. Dnes je to osamocená stavba na skále s výhledem lepším než ze samotné rozhledny při sv.Hostýně.

_DSC7358_93143 ta chaloupka tu stála, ale nikdy jsme ji z cesty nespatřili _DSC7363_93148 ohlédnutí na místo po polomu a kalamitě po kůrovci

No pak jsme pokračoval na místo, kde také stával podle informační tabule hrad či pevnost a kde se můžete obdivovat skalním útvar podle kterého je název tohoto místa Skalný.

_DSC7382_93167 _DSC7390_93175

No a protože na lese kolem sv.Hostýne se vyřádil brouček Kůrovec je od Skalného neznámý pohled na sv.Hostýn a v jiném směru pak i na hrad Buchlov.

_DSC7384_93169 _DSC7397_93182 cvičné skály na Skalném

Nicméně cesta k této vyhlídce je opět lemována hromadami klád a vrstvami kůry, kde se ukrývá ten malý brouček, co lesy kolem dostal k zemi.
Než se to změní to bude trvat tak dlouho, že už nyní vím že se té změny nedočkám.

Nafocené výhledy na sv.Hostýn z Chlumu, kopce nad Bílavskem a Skalného :

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.