Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

02 – Den druhý našeho poznávání národního parku Dyje u Znojma.

Konec procházky a popojeli jsme do Retzu, tady jen objeli náměstí plné aut a vydali se směrem na nejmenší rakouské město Hardegg. Cílem bylo něco projít po okolí. To něco byla návštěva rekonstruované celnice na České straně mostu nad Dyjí, kde byla i výstava fotek z doby před I.světovou válkou, kdy zde v Hardeggu bylo místo pro rekreaci Vídeňáků.

DSC_5791_69929 výhled od řeky Dyje na hrad Hardegg DSC_5798_69935 řeka Dyje v Hardeggu - hraniční most do Česka

Pak jsme toto místo, tedy bývalé centrum s okrasnou zahradou objevili a taky se tak trochu kochali okolím na řekou Dyjí. Město má jen 400 obyvatel a tak se dá říci, že jsme si město celé prošli.

DSC_5813_69947 nahlédnutí do areálu bývalých lázní na řece Dyji DSC_5822_69952 ale je tu jen pohoda a klid

No a přišel nápad vidět hrad Kaja, kam se dá co nejblíže dojet autem od Merkersdorfu. Za vstupné 3 eura jsme se podívali po hradě abychom zjistili, že výhledy na Dyji nejsou žádné a hrad je téměř bez cenných památek, je to jen ruina uváděná do lepšího stavu. U nás v tomto ohledu jsme na tom určitě lépe.

DSC_5835_69960 hrad Kaja na Rakouské straně Dyje - příjezd je od Mekersdorfu DSC_5847_69970 na prohlídce hradu Kaja

Z Markensdorfu jsme jeli na Felling, kde jsme si mysleli že přejedeme hranici, ale museli jsme popojet až do Riegersburgu a tady už jsme objevili novou asfaltku nedávno otevřenou pro průjezd osobních aut, takže najednou jsme byli ve Vranově.
Zámek jsme jen míjeli s tím že se podíváme k vodě na pláž. Ale ouha, hráz je v rekonstrukci a bez jakéhokoliv upozornění si tady zaparkujete na místě kde se nedávno platilo parkovné, nikde žádné cedulky s upozorněním, že hráz nepřejdete a tak dojdete k plotu kde je cedule vstup na stavbu zakázán a to je vše.
Tak jsme se vrátili k autu a já zavezl svou ženu k prohlídce zříceniny hradu Cornštejn, který se tyčí nad Vranovskou přehradou.

DSC_5864_69987 a už jsme nad hradem Cornštejn na Vranovskou přehradou DSC_5869_69991 výhled od hradu na přehradu

No a protože jsme loni viděli spousty krásných betonových soch zvířátek a symbolů a tvorů, tak jsem ji odvezl na to podívat se i na ptáky Rumburaky, kteří stojí v rekreačním areálu s rozhlednou před hradem Bítov.

DSC_5882_70001 podívali jsme se na betonové sochy DSC_5886_70005 podívali jsme se na betonové sochy

Byli jsme i u campu Bítov, ale vody téměř nikde.
No a už se blížil čas večeře. Z posledního poznávání této oblasti jsme si pamatoval zajímavou hospůdku i s museem morek v obci Lesná a tak jsme zamířili právě tam. Večerní sluníčko, kolem nás spousta zajímavých věcí a bazénků, no prostě hodně dobré místo pro relaxování těla i ducha a k tomu centrum pro cyklo výlety.

DSC_5901_70019 uvidíte, když pojedete obcí Lesná pomaleji DSC_5893_70012 v hospůdce a třeba i motocykly

No a pak je čas na hledání místa k přespání. Našli jsme si to kousek nad obcí Lukov. Ale už to není ta malá ospalá obec, už to je místo plné penzionů a plné kolařů. Takže noc jsme museli najít za Bezkovem.
Ráno jsme se vrátili do Lukova. Zaparkovali jsme a dali delší výlet na Nový Hrádek. A stálo nám to za to. Lze to doporučit jako místo, kde Vám hodně poví o přírodě v okolí a také hodně se toho dovíte o historii tohoto kraje. Ale to hlavní dostanete se až na vyhlídku odkud vidíte meandrující Dyji a kompletní pohled na Rakouskou část národního parku. I když dopoledne byla pod mrakem, při rozhlížení se po kraji už svítilo slunce.

DSC_5995_70097 při prohlídce se dostanete až na překrásnou vyhlídku DSC_6009_70109 a pak se jen kocháte pohledem na meandrující řeku Dyji

Vrátili jsme se k „autíčku“ a jelo se přes Malšovice. tady jsme si všimli, že mají nějaký lom s přírodní rezervací. Takže jsme se zastavili a byli jsme u vytržení z té nádhery kolem a z té průzračné vody a její teploty, která byla akorát na koupání.

DSC_6025_70122 no a objevili jsme pak cestou u obce Mašovice tento nádherný lom DSC_6031_70128 no a objevili jsme pak cestou u obce Mašovice tento nádherný lom

Ale my jeli do Znojma. tady jsme přijížděli přes Hradiště a tak jsme tu odbočili do kláštera, zaparkovali a objevili ulici nad Přehradou, tak to by bylo bydleníčko, a pak i místo, odkud je nádherný výhled na Znojmo.

DSC_6050_70139 na vyhlídce při Hradišti - nádherné rozhledy na Znojmo

Už bylo horko a tak jsme podle mapy našli místo s vodní plochou, které bylo při naší cestě. Byla to vodní nádrž Výrovice. jen kousek a už jsme stáli na parkovišti a šlo se k vodě. Za pouhých 30 Kč vstup do areálu Campu Výr, sejít k vodě a ulehnout na deku v zelené trávě. Voda průzračná, čistá protože dno je pokryto vápencovou drtí. Takovou nádhernou vodu a takové parádní osvěžení jsme ani nečekali. Pobyli jsme do 17 hodin a pak už jsme jen jeli a dojeli šťastně ve 20 hodin do Olomouce. Za ty tři dny jsme najeli 467 km, které však stáli za to a je už jen na co vzpomínat.

Tady jsou nějaké ty snímky z navštívených míst.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.