Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Na kole přes Hostýnské vrchy –
z Rusavy na Loukov a do Holešova – srpen 2016.

Byla sobota a my se vypravili za poznáním Hostýnských vrchů. Tentokrát pojedeme z Bystřice pod Hostýnem na Brusné a Rusavu a pak někudy zpět. Za přehradou se dáváme stále do vrchu a na hřebenu tentokráte odbočíme doprava. Po mírném stoupání to najednou začne pořádně stoupat a nabídnou se nádherné výhledy do údolí kolem přehrady na Rusavě. No a pak už to je jen sjezd krásnou lesní krajinou, kde se občas objeví retenční vodní nádrž kde kvetou i lekníny.

dsc_9896_57268 lesní cyklostezka z Rusavy do Vlčkové dsc_9898_57270 lesní cyklostezka z Rusavy do Vlčkové

Neměli jsme sebou žádnou mapu a tak jsme jeli jen tak, prostě někam na druhé straně kopce. No a tak se stalo, že jsme vyjeli z lesa a proti nám hlučela práce, když místní v sobotu pracují, zejména řežou dřevo na zimu, či staví nové domy „na konci světa“. A my ani nevěděli kde to jsme. Našim původním plánem bylo dojet někam, kde pojede vlak, který by nás odvezl zpět do Bystřice pod Hostýnem.
To že jsme se objevili v obci Vlčková, jsme zjistili až v místě, kde byla šipka k místnímu přírodnímu koupališti. Bylo to kousek od naši příjezdové silničky a tak jsme se tam jeli podívat.

dsc_9900_57272 koupaliště na vlastní nebezpečí ve Vlčkové dsc_9901_57273 stanový tábor ve Vlčkové

Ano, to je to pravé co chceme vidět, naprostý konec světa, kde není živáčka, kde se koupete na vlastní nebezpečí a kde se někdy navečer rozjede ta pravá venkovská zábava. Ale vesnice Vlčková je zapomenutou vesnicí, kde objevit směrovku kam dál, by bylo marné a tak nám dal dokonalé informace takový nahluchlý a humorem zářící místní dědula. Jo to vám mohu říct, když pojede touto cestou dál dojedete do Štípy a do Zlína. Ale jeďte raději zpět až ke stanovému táboru a tam zabočte doleva, to dojedete do Lukova. A jak si to vyšlápnete nad tábor, tak pojedete pořád jen z kopce. A tak ze znalosti věci, jak by jsme jeli vlakem až ze Zlína, tak jsme to dali zpět do kopce a nad stanový tábor za Vlčkovou, a pak zase jen s krásnými výhledy a krásnou krajinou až do Lukova. Na hradě v Lukově už jsme byli, tak jsme jeli po sjezdu na dolní konec obce směrem na Fryšták a pak směrem na Holešov. Za Fryštákem pak vede okresní rušná silnice přímo do Holešova.

dsc_9903_57275 krajina kolem Vlčkové dsc_9909_57281 sochy ve Fryštáku

My to dali směrem na Lukoveček s mírným stoupáním a pak už jen sjezd přes Přílepy do Holešova. Cestou proti nám jezdili autíčka označená čísly a my se ujistili, že tady zase blbnou jako loni závodníci na Barum rallye. Naštěstí tentokrát a tady nemohli zavřít silnici. Z Lukovečku už jsme jeli jen z kopce a tak nám vydržela na tuto trasu baterie u elektrokola tak akorát na dojezd. Nejdříve jsme to v Holešově vzali k vlakovému nádraží, aby jsme zjistili kdy nám to vůbec pojede. No zákony schválnosti pracují podle svých pravidel a tak nám bylo souzeno uvidět odjíždějící vlak na Bystřici pod Hostýnem. Další jel až ve 14.41 a tak jsme měli čas na to poznat město. Když jsme se vraceli do centra přišel nápad podívat se, jak se opravil místní zámek.
Nápad to byl skvělý, protože na zámku to zase žije. Nádvoří je zcela opravené, jen na čelní straně od silnice je ještě lešení, ale vše ostatní je v novém kabátě.

dsc_9927_57294 zámek v Holešově pohled od parku dsc_9931_57298 náměstí v Holešově

A tak se stalo, že jsme zasedli ve stínu nádvoří k obědu a kochali se zámeckou atmosférou a koukali na vodotrysk, který nám občas nadělil chladivou rosu v tom horkém poledni. Po dobrém obědě jsme se prošli prosklenou arkádou abychom obdivovali práce žáků místní lidové školy umění. Musím konstatovat, že některé práce byli skvělé, hodné obdivu. Asi tady mají dobré učitele, co je umí dokonale inspirovat.

dsc_9911_57282 nádvoří na zámku v Holešově dsc_9915_57286 výstavka prací žáků umělecké základní školy v Holešově

No pak jsme se prošli rozlehlým zámeckým parkem, kde je také rozlehlá vodní hladina. Odpolední pohoda skončila a my dojeli na vlakové nádraží s tím, že cestou jsme se projeli po opraveném náměstí, nahlédli do kostela, kde mají po celý den hlídku, která vám nabídne prohlídku i s výkladem. Neměli jsme čas, ale z prospektů, které nám slečna dala jsme zjistili, že tady působil i Jan Sarkander, a že tento kostel má značně pohnutou a zajímavou historii.
Znaveni jsme pak už jen dojeli domů a pak převlek a odpočinek na koupališti, které má svou atmosféru, kterou vytváří i místní hospodské posezení restaurace „V zahájeném“ .

dsc_9962_57326 na koupališti v Bystřici pod Hostýnem dsc_9970_57334 restaurace "V Zahájeném" při koupališti

Vždy tu odpoledne, o sobotě a neděli, hraje živá hudební skupina aby dodala chuť na to pivečko a pak místní grilované speciality. Takže pobýt na koupališti právě tady mohu jen doporučit, protože do hospody vás z koupaliště pustí hned jak vás opáskují a můžete pak odskočit na chlazené či vonící pochoutky kdy je vám libo. No najdete takovou hospodu a takové koupaliště jinde po Česku ?

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.