Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

07_Lisabon – Portugalsko

07 – Portugalsko – Lisabon hlavní město

V tomto městě jsme byli tentokrát již po třetí. Poprvé to bylo, když jsme jeli vlakem a bydleli na pensionu, kousek od hlavního náměstí. tehdy se tu vše rekonstruovalo, protože to bylo v době příprav na Expo 1998. Potom jsme tu byli na výletě při pobytu v Algarve. Nyní jsme tak mohli pozorovat velké změny. Nejdříve jsme ale měli zastávku u Belému. Potom se popojelo k pomníku objevitelů a následně přes cestu ke kostelu sv.Jeronýma.
Byla neděle a kolem jen davy těch, co to vše kolem vzali útokem a vnímali to jako procházku po parcích a památkách.
V městě jsme pak dostali volno na samostatnou prohlídku, pokud tady byl někdo poprvé šel s původkyní na vyhlídky z hradeb. my šli tam, kde jsme mohli porovnávat změny. Například výtah nad ulicemi, tak typický pro Lisabon je nyní jako nový a cena za svezení k vyhlídce už není maličkostí, ale stojí 5 eur, ale taky zde stojí pořádná fronta, takže jsme s ohledem na volnou prohlídku to ani nezkoušeli. Šli jsme tam, kde jsme viděli velké změny, tedy dvě náměstí s opravenou dlažbou, fontánami. Spousta opravených domů.

dsc_3522_51499 na jednom z náměstí Lisabonu, kde jsme opouštěli autobus dsc_3591_51564 poslední foto, bude se zase nasedat do autobusu s kloboukem

Pak jsme zašli kousek od náměstí na vlakové nádraží, kde to bylo tehdy rozkopané. tady byl najednou tak nezvyklý klid, že to bylo až podivné. Ale rozhodli jsme si toho klidu užít a poseděli v místě odkud byl pěkný výhled na hrad na protějším kopci. pak jsme proklouzli čtvrtí, kde se hromadí domorodci z kolonií – černoši a kde je to tak typické. Přesně v určenou hodinu se na lavečkách kolem nás objevili ostatní členové zájezdu a jakmile byl přistaven autobus hned se zas odjíždělo na ubytování, které bylo ve městě Setubal.
No a co jsem se o Lisabonu dověděl na wikipedii ?
Lisabon (portugalsky Lisboa /ližboa/) je hlavní a největší město Portugalska. Má 545 245 obyvatel, v okolí města žije více než 3 000 000 obyvatel.
Jde o nejzápadnější hlavní město na evropské pevnině a rozkládá se na relativně malé ploše 84,92 km². Vzhledem k tomu, že současné hranice města jsou definovány v úzké návaznosti na jeho původní historické jádro, jsou všechna jeho metropolitní předměstí jako Loures, Odivelas, Amadora a Oeiras formálně považována za samostatné obce.
Podle archeologických nálezů lze usuzovat, že na území pozdějšího Lisabonu existovalo již od 12. století př. n. l.fénické obchodní středisko. Fénický termín Allis Ubbo (čili „bezpečný přístav“) je ostatně jedním z možných výkladů původu názvu Lisabon. Řekům bylo osídlení známo pod jménem Olissipo, které bylo převzato lidovou latinou ve forměOlissipona.
Za punských válek stálo Olissipo na straně Římanů a stalo se za odměnu součástí Římské říše s rozsáhlými privilegiemi (pod názvem Felicitas Julia). Lisabon pod římskou vládou prosperoval a patřil k ohniskům křesťanství naPyrenejském poloostrově.
Ve 4. a 5. století n.l. trpělo vpády Alanů a Vandalů a následně bylo začleněno do vizigótské říše.
Někdy kolem roku 711 bylo město dobyto Maury (za nich se nazývalo al-ʾIšbūnah, arabsky الأشبونة), kteří je ovládali až do r. 1147, kdy je v rámci reconquisty dobyl s pomocí anglických, francouzských a německých rytířů první portugalský král Afonso. Hlavním městem Portugalského království se Lisabon stal až o více než sto let později — v roce 1255.
Na přelomu 15. a 16. st., za vlády krále Manuela I., vzrostla důležitost města. V té době se Portugalsko stalo koloniální říší. Každý den připlouvalo do města několik lodí naplněných zbožím a Lisabon se brzy stal jedním z nejbohatších měst v Evropě.[1]
Dne 1. listopadu 1755 zasáhlo město katastrofální zemětřesení, které spolu s následnými požáry a vlnou tsunami zničilo velkou část města. Zahynulo tehdy asi 60 000 až 100 000 obyvatel. Významné škody způsobili městu také napoleonská vojska na poč. 19. st. a následně modernizační zákony, které způsobily vyloupení řady klášterů a církevních budov.
Lépe se začalo dařit městu v pol. 19. st., kdy byla zahájena moderní výstavba, město bylo rozšířeno a bylo založeno několik parků a významné kulturní instituce.

Při předchozí m pobytu jsme viděli :
Hrad svatého Jiří (Castelo de São Jorge), stojí v nejvyšším bodě městského vrchu, v nejstarší lisabonské čtvrti Alfama. Původně zde stávalo hradiště, později maurská královská rezidence. Pevnost v roce 1755 poškodilo zemětřesení, v roce 1938–40 byla zrekonstruována do současné romantické podoby. Nejstarší částí pevnosti je palác Paco de Alcácova z doby okolo r. 1300.

dsc_3567_51541 od nádraží je taky pěkný výhled dsc_3540_51516 zcela opravená atrakce v Lisabonu - výtah mezi ulicemi ve svahu

Katedrála Sé, založena roku 1147, vystavěna ve 12. až 14. st., s prvky románskými, gotickými a barokními; v křížové chodbě jsou odkryty základy maurských a římských hradeb
Diamantový dům (Casa dos Bicos), sídlo šlechtického rodu Albuquerqueů z pol. 16. st., palác byl dostavěn v roce 1983
Nyní jsme se opakovaně prošli po Náměstí Praça do Comércio, s Vítězným obloukem (Arco da Rua Augusta)
Hned poblíž je Náměstí Praça Dom Pedro IV. s budovou Národního divadla D. Maria II. z let 1842–46
Prošli se kousek po pěší zóně Rua Augusta s řadou domů s cennými fasádami, s obchody a kavárnami
Prohlédli si krásně opravený Elevador da Santa Justa historický výtah z roku 1902 od architekta R. Mesniera di Ponard, Eiffelova žáka
A zhodnotili nádhernou Avenida da Liberdade, 1,5 km dlouhá, široká hlavní třída, kterou jsem město Lisabon opouštěli.
Tady jsme měli zastavení a krátkou prohlídku interiéru kostela a jeho okolí – (Mosteiro dos Jerónimos) – zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO

dsc_3440_51418 Lisabon - Belémská věž dsc_3465_51443 památník objevitelů

Stejně tak zde u Belémské věže (Torre de Belém) – zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO
U památníku objevitelů jsme měli krátký výklad nad mapou světa na podlaze velkého náměstí (Padrão dos Descobrimentos) z roku 1960

dsc_3479_51457 blížíme se ke katedrále sv.Jeronýma dsc_3511_51488 jsme už v katedrále sv.Jeronýma

Lisabon se rozkládá především na pravém břehu řeky Tejo v jejím estuárovitém ústí do Atlantského oceánu. Proto byl první lisabonský most 25. dubna (Ponte 25 de Abril, na paměť Karafiátové revoluce) vybudován až v 60. letech 20. století. Slavnostně otevřen byl 6. srpna 1966 a nejprve pojmenován Ponte Salazar. Je dlouhý 2 277,64 m a v maximálním bodě vysoký 70m.
V roce 1998 Portugalci slavili 500leté výročí přelomové plavby Vasca da Gamy do Indie. Kromě velkolepého Expa 98 proběhlo i slavnostní otevření mostu Vasca da Gamy(Ponte Vasco da Gama). Ten patří s délkou 17 345 m k nejdelším mostům v Evropě a výškou 155 m k nejvyšším konstrukcím v Portugalsku. Je zhotoven tak, aby jeho konstrukce vydržela 4,5× větší seismické otřesy než jakých dosáhlo zemětřesení v roce 1755.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.