Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Vzpomínka na jízdy králů ve Vlčnově a v Doloplazích.

Právě včera 6.2.2015 jsem se doslechl, že je čas pro masopustní vodění medvěda a tak jsem si vzpomněl na to jakou tradici jsem už viděl a ještě ji nezaregistroval mezi svými vzpomínkami.
Na webových stránkách se určitě dozvíte detaily a co se dělo na jednotlivých ročnících těchto akcí a kdy budou vše opakovat v roce 2015. A tak můžu jen doporučit z vlastní zkušenosti, že je potřeba přijet do vesnice hodně brzy, aby bylo kde zaparkovat, být připraven, od kterého domu povedou nového krále a pak už se jen snažit vidět, fotit a pak se kochat vzpomínkou na tu velkou událost.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA a tady je výzdoba z jízdy králů ve Vlčnově SAMSUNG DIGITAL CAMERA od této kapličky už se tomu dal říci průvod a jízda Krále

www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Akce/Jizda-kralu-Vlcnov-2012.aspx

Tak tyto slavnosti na Jižní Moravě bývají v měsíci květnu.
Na Hané v Doloplazích u Olomouce pak v červenci.
A zase platí je lepší vidět a prožít, než si jen o tom něco přečíst. Proto si na webu vše naplánujte a najděte si chvíli, aby jste mohli být u toho.

dsc_3608_29495 průvod se projde obcí Doloplazy dsc_3562_29450 tak nějak vypadá hanácké rod z Doloplaz u Olomouce

www.jizdakralu.doloplazy.cz/

Na webových stránkách se pak dozvíte něco o historii této tradice.

Na této webové stránce pro Vlčnov a Jižní Moravu se dozvíte o této tradici vše, ale zažít tu atmosféru, vidět na vlastní oči tu práci na krojovaných koních, to jak je každý hned krásný, když si obleče kroj, to se prostě musí prožít a na vlastní oči i vidět.
Cituji z webu : Národopisná slavnost s lidovým zvykem jízdy králů. Jedná se o obřadní objížďku na koních s postavou krále oblečeného v ženském obřadním kroji. Doprovází ho družina chlapců na ozdobených koních a dvě pážata, pobočníci s tasenými šavlemi. Průvod objížděl celou vesnici.
Starobylá lidová slavnost, odehrávající se na Svatodušní neděli ve Vlčnově, má tradici delší než 200 let. Podobně jako masopustní průvody na Hlinecku byla zapsána na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Vyvrcholením oslav je průvod krále a jeho družiny na ozdobených koních, který projíždí celou vesnicí. Jde o originální iniciační obřad, při němž jsou osmnáctiletí chlapci vítáni mezi dospělé občany obce.

Každý z nich vystupuje jako člen královské družiny jen jednou v životě, králem pak je malý hoch ve věku 10-12 let, převlečený do dívčího kroje. Jízdu králů provází vystoupení folklorních souborů, koncerty dechových a cimbálových muzik, ochutnávky vína, jarmark řemesel a výstavy.
Před druhou světovou válkou se Jízda králů konala téměř v každé vsi na Slovácku, dnes se tato specifická tradice udržuje kromě Vlčnova ještě v Hluku, Kunovicích a Skoronicích.

O historii jízdy králů na Hané se pak dovíte přímo hororové informace, ale vlastní průvod je poklidný, s ukázkami tradice, krojů a zvyků, které jízdu králů doprovázejí. Zatím to není tak narvané davy zvědavců, jak na jižní Moravě, takže je to vše jen místní událost, kterou po průvodu doprvází obecní veselice u sokolovny.
www.jizdakralu.doloplazy.cz/#historie

Jízda králů má historický podklad. Přes dálku staletí nám uchovává ohlas vzpomínek sahajících hluboko do naší národní minulosti.
Tento starobylý lidový obyčej se udržoval (jak to dosvědčují záznamy v archivech a soudní akta) po celá staletí na moravském Slovácku i na Hané.
Knížecí a později královské berně, nutné k vydržování královy ozbrojené moci a úhradu nákladu jeho dvora, bývaly vymáhány na poddaném lidu po dobrém i po zlém. Zdráhal-li se kdo uložené berně odvádět, byl potrestán nucenou výživou králova vojska ať už ležením nebo přezimováním v kraji – a vojáci bez ohledu na nouzi obyvatelstva byli schopni vyjíst města či okolní vesnice do posledního zrna či stébla sena a slámy.

V neklidných dobách byla Morava rozdělena na údělná kněžství. Členové panovnického rodu se navzájem svářili a vyvolávali časté vzpoury proti králi a to pak mělo za následek trestná tažení, kterými nejvíce trpěl lid. Z uherského pomezí byly na Moravu podnikány časté loupeživé vpády. V takových poměrech docházelo k situacím, kdy kníže nebo král po nešťastném střetnutí se silnějším protivníkem projížděl v přestrojení (v ženském kroji a s růži v ústech) s malou družinou svých nejvěrnějších krajem, aby unikl svým pronásledovatelům. Takové události se vtiskly do paměti poddaného lidu. Lidová poezie je přetvářela po svém, ne bez jisté dávky svérázného humoru a ironie. To je patrno jak z celého uspořádání obyčeje, tak z každé věty královských hlasatelů.

Na svatodušní pondělí vyjížděli z moravských dědin desítky nejzdatnějších mládenců na těch nejvybranějších koních (ti bývali největší chloubou každého dobrého hospodáře), aby doprovázeli svého „krále“ na jeho cestě po okolí. Přitom se snažily dopadnout cizího „nepřátelského krále“, za kterého pak požadovaly značně vysoké výkupné, rovnající se ceně koně. Docházelo přitom k šarvátkám, které nekončívali vždy dobře, protože chlapci bývali vyzbrojeni. Tak tomu bylo např. u Halenkovic, Ivanovic, na Určické pláni. V roce 1819 se nešťastnou náhodou setkaly na loveckých pastvinách u Přerova čtyři královské družiny, které se navzájem vyzvaly, aby vydaly krále do zajetí. Tomuto vyzvání samozřejmě nevyhověla žádná z nich, a tak došlo k opravdové bitvě mezi moštěnickými a šířavskými mládenci na jedné straně a lověšickými na straně druhé. Výsledek byl více než tragický. Z 80 chlapců vyvázlo bez zranění sotva 10. Na místě zůstalo 8 padlých a 20 těžce zraněných.

Tak se podívejte na fotogalerii.

Máte možnost uvidět i něco navíc. Byl jsem u toho, když hanácké kroje se představili na vernisáži k významnému jubileu místního malíře pro radost. Takže kroje z blízka a v detailu viděti nezaškodí. Tyto fotky patří členům souboru Majetínek z Majetína u Oomouce.

Více pak uvodíte na tomto odkazu :
obec-majetin.rajce.idnes.cz/2011-07-06_Cimbalova_muzika_TOZ_TAK_a_folklorni_soubor_MAJETINEK/

dsc_0610_35334 z vystoupení souboru Majetínek z Majetína dsc_0642_35342 soubor Majetínek hraje a zpívá na vernisáži kamaráda z Olomouce

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.