Cestovatelské tipy a rady na cesty

Tipy pro cestovatele, užitečné odkazy, zážitky z cest a cestovatelské fotografie.

Díky za navštěvu našeho cestovatelského webu použijte náš RSS feed
a budete informováni o posledních cestovatelsých tipech.

Po přespání v lesíku za obcí Baja jsme ráno vyrazili směrem na sever do oblasti Egeru. Tady to je to Maďarsko, jaké jsme měli ve svých představách s jeho nekonečnou rovinou. Cesty bez aut, obce bez lidí a pak najednou zámek v obci Hajós, kde kromě jiného zase vinné sklepy.

DSC_0560_7989 vinné sklepy u obce Hajós DSC_0566_7995 zámek po rekonstrukci s fondů EU v Hajósi

Cestou sem tam nějaké to zastavení v obci či v Maďarské rovinně abychom se podívali na nějaké to zajímavé místo a protáhli své tělo od věčného sezení. Touto cestou jsme za den urazili kolem 600 km.
Jako bylo zastavení ve městě Kecel, kde nad rovinnou už z dálky čněl místní kostel.

DSC_0572_8001 rovnná krajina na východní části Maďarska DSC_0574_8003 kostel ve městě Kecel

Ale cíl a směr byl dán. Město Kecskemet a Szolnok jsme jen objeli a vynechali jsme po cestě velké množství termálních lázní. Ale jedny jsme museli navštívit, protože to bylo jaksi pro nás zajímavé, bylo to u vesnice Tiszaros. Od hlavní cesty 1 km mezi zahradními domky. Bazénky a kolem stany pro posezení a převlékárny a pohoštění, bazény ze kterých s kouřilo a v nich naloženi němci a Holanďané. Takové zapomenuté, lidové a hodně příjemné místo, ale je-li venku chladno není se kde odložit. Jen ti co tu pobývají mají své spaní v buňkách. Naprostý venkovský oddych.
A pak přišlo město Tisafurdo, kde jsou jak termální lázně s campem, které se teprve budují, ale také teplé jezero přes cestu, při mohutné řece Tise.

DSC_0577_8006 původní bazén v termálních lázních města Tisafured DSC_0579_8008 jezero v Tisafured, prý jezro teplé

V campu jen Němci v bazénu s horkou hnědou léčivou vodou nikdo, taková pohoda a klid. V létě pak kolem jezera plochy k ležení u vody s možnostmi výletů na kolech mezi jezery a po břehu této řeky.

DSC_0582_8011 zázemí kolem teplého jezera v Tisafured DSC_0586_8015 zámek předělaný na penzion pro důchodce

No a pak skončila velká Maďarská rovina o objevily se hory kolem Egeru, kde na jejich úpatí je vinařská obec Tokaj, která se stala cílem tohoto dne. Opět zklamání z toho jak se zde ve sklepích jen prodává víno, žádný košt či ochutnávky, jen si dej deci či litr, žádné krmě k tomu. Názvy vín jako u nás na jižní Moravě, skoro jsem ani nepoznal to pravé Tokajské, kdyby jsme nezašli na večeři do rybářské čardy, která zde byla jako jediná v této jarní době otevřená. Ale při procházce jsme našli místo, kde v klidu a pod vinicemi přenocujeme v autíčku.
To ráno bylo úžasné. Nad vinicemi se vypařovala ranní mlha, slunce prohřívalo ještě nerozpučenou vinnou révu.

Pozorovat tuto proměnu dne a uprostřed té pohody a klidu posnídat, k tomu pod námi jezdili místní vlaky na Debrecín, to jsou prostě jedinečné zážitky.

DSC_0599_8027 kostel v Tokaji DSC_0615_8043 posezení, ale už v 18.00 nikde nikdo a klid DSC_0636_8064 ranní probouzení přírody při východu slunce na vinicích v Tokaji DSC_0649_8077 ranní probouzení přírody při východu slunce na vinicích v Tokaji

Po snídani jsme jeli do Miskolc Tapolca, termálních lázní. Tak o tom už v dalším povídání o výletech po Maďarsku.

Similar Posts:


 

Both comments and pings are currently closed.

Není možné komentovat.